Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Nu ai semne de minim-maxim pe tija de la capac?
Skip ads

  • clau

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2006

  • Mesaj Privat
ce-i drept m-am uitat doar in exterior ca la restul recipientelor cu lichide care se mai pot completa. Embarassed La mine e un recipient din plastic negru, nu se vede nivelul din afara. O sa ma uit si in interior sa vad daca nu cumva exista ceva gradatii.
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
probabil e identic cu cel de la Omega. Capacul de plastic are o tija pe care sunt gradatiile.
  • dom79

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am un Opel Astra G diesel din 2001 motor Y17DT , iar peste 2 zile ma duc sa-mi schimb bieletele de la directie si ma gandeam sa-mi schimb si lichidul de servo dar nu stiu de care , vreau sa-mi spuneti careva ce tip de lichid eventual marca,culoare si cat trebe sa cumpar . Multzumesc .
Skip ads

  • G-power

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Am schimbat si eu lichidul de servo.Am cumparat original Gm de la Augsburg 300-400.000 litru E de culoare verde (si cel vechi tot asa era).L-am scos cu o seringa din vas cam 300-350 grame.Apoi am aerisit instalatia.
  • dom79

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Astra G Diesel 2001 Y17DT , Am cumparat ulei Texaco pe a carui cutie scria ulei pt cutie automata(in engleza) dar la specificati scria ca e bun pt cutii automatice si pentru servodirectie , apropo e de culoare rosie iar cel vechi e de culoare galbuie si il schimb tot , ce ziceti are ceva daca folosec acest tip de ulei in servo ?
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
dom79 a scris:Astra G Diesel 2001 Y17DT , Am cumparat ulei Texaco pe a carui cutie scria ulei pt cutie automata(in engleza) dar la specificati scria ca e bun pt cutii automatice si pentru servodirectie , apropo e de culoare rosie iar cel vechi e de culoare galbuie si il schimb tot , ce ziceti are ceva daca folosec acest tip de ulei in servo ?



Ai facut schimbarea?
In manualul lui Etzold zice sa nu folosesti alt ulei pentru servo decat Opel 19 40 766. Eu sunt de parere ca merge si un ulei aftermarket, iar din dinscutiile de mai sus se pare ca uleiul 2+2 e cel mai accesbil. O sa-l caut si o sa-l schimb si eu.
  • silk'

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: alba iulia
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2006

  • Mesaj Privat
sal baieti!.....uite ce problema am......am cumparat un opel vectra A din 92' si are probleme cu servodirectia.....nu merge deloc,adica volanul merge f greu....m-am uitat la fulie si am observat ca joaca.....pers de la care l-am cumparat a zis ca nu de mult timp s-a dus semeringul de la pompa!...eu cred ca e dus si rulmentul pt ca fulia joaca efectiv......ma rog.....cred ca gasesc second la 1,5 mil si o schimb cu totul ca e deaia simpla cu curea trapezoidala de se gasesc pe toate gardurile.........intrebarea mea e alta......urmele de ulei sunt vechi ....eu cred ca de cateva luni nu-i merge servo.........e posibil sa fi terminat si caseta de directie?......ma trezesc ca schimb pompa si curge din caseta pe la toate semeringurile.......voi ce ziceti?......sa incerc sa repar eu pompa?....gasesc rulment si semering?......informativ!care sunt sansele ca si caseta de directie sa se strice!?..........va rog sa-mi raspundeti sa stiu ce sa fac!mersi mult
Skip ads

  • ric

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Sunt posesorul unui Astra Classic 2 Z14XEP, cumparat in 2005. Dupa cumparare am descoperit acest forum, care mi se pare foarte util. Din pacate am constatat ca multe din informatiile existente aici pentru Opel Astra G, nu prea sunt aplicabile si la Astra Classic 2.
Exemple: vasul de expansiune de la pompa de servodirectie si tija indicatoare de nivel, accesul la filtrul de polen si modelul acestui filtru etc. (unele informatii sunt comparate inclusiv cu manualul de service al lui Astra G)
Imi propusesem sa deschid un subiect mai amplu pe aceasta tema dar momentan nu prea am timp.
Totusi, mai jos am pus o poza cu tija indicatoare de nivel la servodirectie si va rog sa-mi spuneti care sunt indicatoarele de nivel (maxim si minim) la acest model, deoarece am fost la 2 service-uri si la fiecare mi-au spus altceva:
- la primul mi-au spus ca nivelul lichdului trebuie sa fie intre capatul tijei si prima linie de pe aceasta;
- la al doilea mi-au spus ca trebuie sa fie intre cele 2 linii de pe tija, dar mie imi pare ca, cel putin a 2 linie (cea dinspre capac) este atat de firava incat parca ar fi doar ceva intamplator aparut in procesul de fabricatie.
Ar fi foarte util ca eventualele raspunsuri sa se bazeze pe vreun manual al Opel Astra Classic 2.
Mentionez ca, printre alte diferente, la vasul meu de expansiune pentru servodirectie nu am gasit nicio sita, desi in manualul Astra G, ambele variante de vas de expansiune au o astfel de sita.

  • EML

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Se poate intampla sa fie prea mult ulei si sa lucreze mai greu servo(de ex: sa innece sistemu hidraulic) ? La mine uleiul pentru servo este peste limita maxim si neavand pana acuma masina cu servo Smile nu stiam cum trebuie sa se comporte directia. I-am dat masina la un prieten si el mi-a spus ca imi merge foarte greu directia si sa ma duc la un mecanic. Vreau sa va intreb dauneaza prea mult ulei ? Sa mai scot afara sau sa ii fac un schimb de ulei pentru servo ?

EMil
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
nu cred ca dauneaza, eventual fa un schimb de lichid de servo si vezi cum se comporta dupa. mai grav e cand nu ai ulei , nu cand este prea mult...
  • cristisonu

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
la opel astra 1.7 dti de exemplu,se foloseste ulei de servodirectie alb,special ca serva este electohidraulica.da ca ai pus alt ulei si nu SWAG,ai busit pompa,sau mai rau caseta de directie.costa 5000ron,a patit-o un prieten.eu la 2.0 dti am completat tot cu SWAG alb.
Skip ads

  • cristisonu

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
a era sa uit SWAG costa 60ron litrul,dar e net superior altor uleiuri de pe piata.
  • laur_ct

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2001 y20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
cum se poate goli instalatia servo de uleiul vechi , pentru al inlocui , daca aceasta operatiune se poate face personal sau numai in service , si ce ulei recomandati , si orice alt sfat considerat util
  • Alin-Smith

  • Mesaje scrise: 777
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010 A18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
laur_ct a scris:cum se poate goli instalatia servo de uleiul vechi , pentru al inlocui , daca aceasta operatiune se poate face personal sau numai in service , si ce ulei recomandati , si orice alt sfat considerat util
asta vreau si eu sa aflu. detin o vectra b si doresc sa schimb uleiul de la servodirectie si nu stiu cum. al meu este aproape negru.
  • AykooN

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2004 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2009

  • Mesaj Privat
bun baieti hai sa va zic o poveste legata de lichid de servo :
toate firmele de lubrifianti produc lichid de servo
acum alegeti ce vreti sa puneti dar pana acum am intalnit trei feluri de culori:
rosu , alb si verde .

daca pui in masina lichid atunci pune de care ai in bidon si nu de alt fel
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
eu nush ce aveam ijn bidon Smile si am completat cu rosu :! Are ceva? daca are .. il scot cu seringa si pun numai rosu Smile) Shocked
  • gojira

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Eu m-am dus cu talonul la service si mi-au dat ulei servo. Parca 2+2. Oricum, din ce mi-au spus mecanicii, cand incepe sa scada uleiul de servo nu e a buna, caseta de directie are probleme si trebuie inlocuita.
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
am vazut eu pe la caseta de directie ca e cam umezita de ulei...dar nu a scazut considerabil nivelu !
  • vali B 44 PIV

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x25xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2007

  • Mesaj Privat
salut, am o vectra b 2000 2,5 V6 benzina si vreau sa schimb uleiul de la servo pt ca a inceput sa mearga directia mai greu si sia schimbat culoarea din rosu in maro ce ma sfatuiti?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR