Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Andrei WPX

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Salut.Am nevoie de sfaturile voastre.Am un Opel Astra G 1.6 16v z16xe din 2002,masina are 200.000 km si mananca ulei si scoate fum ingrozitor.I am schimbat simeringurile la supape,segmentii toate garniturile am ulei original GM 5w30 in motor si cu toate astea mananca 1L/1000km.Precizez ca masina are catalizatorul scos.Multumesc
Skip ads

  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Incearca sa remontezi catalizatorul , si sa pui ulei 5w40 , poate n-o sa mai pape asa mult ulei , sau in caz mai extrem 10w-40.Din ce vad eu ai segmentat motorul.Nu apare nici o eroare in bord?
  • Andrei WPX

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Brook a scris:Incearca sa remontezi catalizatorul , si sa pui ulei 5w40 , poate n-o sa mai pape asa mult ulei , sau in caz mai extrem 10w-40.Din ce vad eu ai segmentat motorul.Nu apare nici o eroare in bord?


Apare doar check engine care imi scrie eroarea "eficienta catalizator scazuta"
  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
pune un catalizator nou , sau pe cel vechi daca inca e functionabil.
Skip ads

  • Andrei WPX

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Brook a scris:pune un catalizator nou , sau pe cel vechi daca inca e functionabil.


ma costa 200 euro din dezmembrari nou e 2000 lei...sa dau 8 mil si sa nu fie asta pb...nu mi ar place :d
  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
daca ai de unde sa iei unu , doar sa-i faci proba la masina , ar fi ideal , daca nu cauta pe forum ca sigur au mai fost cazuri in care au fost scoase catalizatoarele , si problemele in unele cazuri sunt , in altele nu.
  • Andrei WPX

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Brook a scris:daca ai de unde sa iei unu , doar sa-i faci proba la masina , ar fi ideal , daca nu cauta pe forum ca sigur au mai fost cazuri in care au fost scoase catalizatoarele , si problemele in unele cazuri sunt , in altele nu.


majoritatea mi`au spus ca ar trebui sa creasca doar consumul de carburant...altii ca motorul acesta papa ulei din fabrica dar 1l la mie deja e aftermarket Smile) m am saturat cand fac plinul la benzina sa iau si un l ulei
  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Z16XE , din fabrica are defect simeringurile de la supape , daca le-ai schimbat (si segmentat motorul) , si daca problema inca exista , mergi pe un ulei mai vascos.5w40/10w40 , sau de ce nu 5W50.

p.s. In cartea tehnica a motorului Z16XE se specifica : intre 0,6-1 l ulei la 1000 km , deci te incadrezi perfect Laughing (Glumesc).Incearca faza cu uleiul , poate da roade.
  • Andrei WPX

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Brook a scris:Z16XE , din fabrica are defect simeringurile de la supape , daca le-ai schimbat (si segmentat motorul) , si daca problema inca exista , mergi pe un ulei mai vascos.5w40/10w40 , sau de ce nu 5W50.

p.s. In cartea tehnica a motorului Z16XE se specifica : intre 0,6-1 l ulei la 1000 km , deci te incadrezi perfect Laughing (Glumesc).Incearca faza cu uleiul , poate da roade.


Am sa fac cum spui tu .Macar asta sa fie pb...dar sper sa nu te dezamagesc cand iti spun dar am avut si castrol magnatec 10w40 si tot la fel manca Very Happy
  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
daca si magnatec 10w40 il mananca precum apa , atunci nu cred a fi uleiul.

Poate curge pe undeva uleiul asta si nu intra in motor.O hartie alba sub motor pe noapte ai pus? poate sunt scurgeri.Iar daca vezi ca tot sunt probleme , ori un kit de motor nou , ori un mecanic foarte bun iti recomand pentru a remedia problema.

Sau mai asteapta si alte pareri.Eu sunt un "june" in folosirea z16XE , dar problema cu uleiul e persistenta si la mine (nu chiar 1 l la 1000 km , dar am completat cu ceva peste jumate de litru la 5000 de km si mi-am facut grij).Momentan am pus ulei maxlife 10w40 pentru curatire , apoi voi trece la 5w50 Mobil 1 Rally Formula.


Ultima modificare facuta de Brook la Dum 18 Apr, 2010 12:42 pm
  • Andrei WPX

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Brook a scris:daca si magnatec 10w40 il mananca precum apa , atunci nu cred a fi uleiul.

Poate curge pe undeva uleiul asta si nu intra in motor.O hartie alba sub motor pe noapte ai pus? poate sunt scurgeri.Iar daca vezi ca tot sunt probleme , ori un kit de motor nou , ori un mecanic foarte bun iti recomand pentru a remedia problema.


Nu curge absolut nimic sub masina
  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Brook a scris:

Sau mai asteapta si alte pareri.Eu sunt un "june" in folosirea z16XE , dar problema cu uleiul e persistenta si la mine (nu chiar 1 l la 1000 km , dar am completat cu ceva peste jumate de litru la 5000 de km si mi-am facut grij).Momentan am pus ulei maxlife 10w40 pentru curatire , apoi voi trece la 5w50 Mobil 1 Rally Formula.

Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR