Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • opelrobert

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Vreau sa cumpar o instalatie H7 35w 6000k pentru proiectoare mele de astra g din semnatura,dar nu stiu daca se potrivesc.......
Poate stie cineva........

P.S : Paste Fericit tuturor forumistilor Club Opel Smile
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
opelrobert a scris:Vreau sa cumpar o instalatie H7 35w 6000k pentru proiectoare mele de astra g din semnatura,dar nu stiu daca se potrivesc.......
Poate stie cineva........

P.S : Paste Fericit tuturor forumistilor Club Opel Smile

Nu se potrivesc. Trebuie H3. Numai bine
  • valycraciun

  • Mesaje scrise: 605
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2009

  • Mesaj Privat
eu am ales varianta asta la proiectoare , dar ramane de vazut cum lumineaza (astept sa vina colet-ul)


  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
care e utilitatea xenonului in proiectoare sau a ledurilor? Niciuna desigur. Ce parere o avea garcea despre chestii deastea care numai cum trebuie nu lumineaza? Oricum la proiectoarele de astra G trebuie h3
Skip ads

  • valycraciun

  • Mesaje scrise: 605
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2009

  • Mesaj Privat
bazare a scris:care e utilitatea xenonului in proiectoare sau a ledurilor? Niciuna desigur. Ce parere o avea garcea despre chestii deastea care numai cum trebuie nu lumineaza? Oricum la proiectoarele de astra G trebuie h3

la mine conteaza mai mult ce-mi place mie Smile
da corect , trebuie h3
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Si totusi @bazare stie ce spune. O lumina alba in proiectoare nu te va face sa te bucuri de ea decat daca stai in fata masinii si o admiri cum iti bate in ochi. Din masina vei sti ca exista doar din semnele de "dragoste" ale celor ce vin din fata.
  • valycraciun

  • Mesaje scrise: 605
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2009

  • Mesaj Privat
asta daca nu sunt reglate cum trebuie plus ca eu am cu lupa si imprastie altfel lumina
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Mai bine incercati cu un reflector pus pe plafon...sau nu,mai bine 2 reflectoare asta asa ca sa aveti propria "nocturna mobila" Razz
Xenon de 6000 K pe proiectoare... dupa ce ca nici macar instalatiile de pe faruri majoritatea nu le aveti OEM(originale)acum puneti si pe proiectoare urmatorul pas cred ca este cel suprem... xenon pe marsarier Smile
Skip ads

  • valycraciun

  • Mesaje scrise: 605
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2009

  • Mesaj Privat
astrah a scris:acum puneti si pe proiectoare urmatorul pas cred ca este cel suprem... xenon pe marsarier Smile


uite o idee stralucita , merita incercat...
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
pana la xenon poti pune tot leduri
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Voi uitati esentialul:
Xenon OEM:
1. oglinzile farurilor reconfigurate fata de cele pentru far simplu cu halogen
2. prezenta unei lupe pentru focalizare.
3. prezenta unui spalator sub presiune pentru ca geamul unui far cu xenon murdar bate total aiurea si scade eficienta.
4. prezenta a 2 senzori pe bascule pentru reglarea automata a farurilor cand masina intalneste o denivelare sau urca o rampa.
Si acum xenon-ul aftermarket:
1.Pas
2.Pas
3.Pas
4.Pas
Si acum legat de xenon pe proiectoare.In conditii de ceata (cica ar trebui sa fie utile) cand o sa le aprinzi o sa ai parte de un "perete alb" in fata ta si mai bine le opresti iar pe timp de ploaie soseaua o sa reflecte lumina si iarasi mai bine le opresti.
Adevarul este ca arata bine.
  • valycraciun

  • Mesaje scrise: 605
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2009

  • Mesaj Privat
astrah a scris:Voi uitati esentialul:
Xenon OEM:
1. oglinzile farurilor reconfigurate fata de cele pentru far simplu cu halogen
2. prezenta unei lupe pentru focalizare.
3. prezenta unui spalator sub presiune pentru ca geamul unui far cu xenon murdar bate total aiurea si scade eficienta.
4. prezenta a 2 senzori pe bascule pentru reglarea automata a farurilor cand masina intalneste o denivelare sau urca o rampa.
Si acum xenon-ul aftermarket:
1.Pas
2.Pas
3.Pas
4.Pas
Si acum legat de xenon pe proiectoare.In conditii de ceata (cica ar trebui sa fie utile) cand o sa le aprinzi o sa ai parte de un "perete alb" in fata ta si mai bine le opresti iar pe timp de ploaie soseaua o sa reflecte lumina si iarasi mai bine le opresti.
Adevarul este ca arata bine.


ai perfecta dreptate , ce este original este gandit de niste ingineri care nu degeaba sunt acolo
Skip ads

  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Poti sa montezi xenonul H7 pe proiectoare deoarece proiectoarele au prindere pe arc, nu pe soclu, deci becul va ramane fixat acolo de acele arcuri.
Totusi daca tot iti iei xenon, mai bine cumpara de 4300 K, lumina este asemanatoare cu cea de halogen, dar mai patrunzatoare.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ce-mi plac sfaturile celor care "se pricep". Ce o fi fost in capul celor care au dat 2 denumiri aceluiasi lucru?
bec h7


bec h3


Aspecte de genul: 1,5 cm in plus la lungime si 0,5 la diametru pentru h7, necesitatea firului de masa la h7, sunt detalii care nu au nici o importanta.
  • viorelt

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
inseamna ca nu degeaba am dat 750E pe xenon din fabrica.
sunt uimit de pretul infim al xenoanelor ''after market"-250-400lei.
oare sunt xenon sau nu?
valycraciun a scris:
astrah a scris:Voi uitati esentialul:
Xenon OEM:
1. oglinzile farurilor reconfigurate fata de cele pentru far simplu cu halogen
2. prezenta unei lupe pentru focalizare.
3. prezenta unui spalator sub presiune pentru ca geamul unui far cu xenon murdar bate total aiurea si scade eficienta.
4. prezenta a 2 senzori pe bascule pentru reglarea automata a farurilor cand masina intalneste o denivelare sau urca o rampa.
Si acum xenon-ul aftermarket:
1.Pas
2.Pas
3.Pas
4.Pas
Si acum legat de xenon pe proiectoare.In conditii de ceata (cica ar trebui sa fie utile) cand o sa le aprinzi o sa ai parte de un "perete alb" in fata ta si mai bine le opresti iar pe timp de ploaie soseaua o sa reflecte lumina si iarasi mai bine le opresti.
Adevarul este ca arata bine.


ai perfecta dreptate , ce este original este gandit de niste ingineri care nu degeaba sunt acolo

  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
astrah a scris:Mai bine incercati cu un reflector pus pe plafon...sau nu,mai bine 2 reflectoare asta asa ca sa aveti propria "nocturna mobila" Razz
Xenon de 6000 K pe proiectoare... dupa ce ca nici macar instalatiile de pe faruri majoritatea nu le aveti OEM(originale)acum puneti si pe proiectoare urmatorul pas cred ca este cel suprem... xenon pe marsarier Smile


Ai dreptate dar doar partial. Daca tot pui proiectoare pe plafon macar sa fie 4 ca la safari. Ce rost au 2 ... doar prostii si saracii au doar 2. Cine isi permite are 4 ca de ... se poate. Si daca tot pui pe marsarier macar sa pui niste becuri calumea si pe stopurile de ceata. Care stopuri de ceata bineinteles ca trebuie sa fie pe ambele parti. Ca de ... doar saracii are stop de ceata doar pe o parte.

am o intrebare ... aia de le zice nemti ... or fi prosti de pune numai halogen cat mai galben pe proiectoare?
si mai am una ... aia de primesc mereu flashuri noaptea or fi destepti de nu isi dau seama ce incearca ceilalti participanti la trafic sa le comunice? Probabil ca asa le place lor ... ca asta e mai important.
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
astrah a scris:Voi uitati esentialul:
Xenon OEM:
1. oglinzile farurilor reconfigurate fata de cele pentru far simplu cu halogen
2. prezenta unei lupe pentru focalizare.
3. prezenta unui spalator sub presiune pentru ca geamul unui far cu xenon murdar bate total aiurea si scade eficienta.
4. prezenta a 2 senzori pe bascule pentru reglarea automata a farurilor cand masina intalneste o denivelare sau urca o rampa.
Si acum xenon-ul aftermarket:
1.Pas
2.Pas
3.Pas
4.Pas
Si acum legat de xenon pe proiectoare.In conditii de ceata (cica ar trebui sa fie utile) cand o sa le aprinzi o sa ai parte de un "perete alb" in fata ta si mai bine le opresti iar pe timp de ploaie soseaua o sa reflecte lumina si iarasi mai bine le opresti.
Adevarul este ca arata bine.

punctul 1 partial adevarat,
punctul 2 deloc adevarat(sunt masini si fara lupa ,dar care au xenon din fabrica Very Happy)
  • valycraciun

  • Mesaje scrise: 605
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2009

  • Mesaj Privat
bazare a scris:si mai am una ... aia de primesc mereu flashuri noaptea or fi destepti de nu isi dau seama ce incearca ceilalti participanti la trafic sa le comunice? Probabil ca asa le place lor ... ca asta e mai important.


eu am faruri de la dectane cu lupa si xenon de 6000 35w pe faza scurta , cand am montat becurile primeam flashuri si nu numai Smile dar am fost la service si am reglat farurile si de atunci gata cu carnea la frigider plus ca am o lumina mult mai buna decat un vectra b cu faruri originale cu lupa si xenon de 4300 (probat una langa alta) iar proiectoarele sunt tot cu lupa
in concluzie , daca sunt reglate bine nu deranjeaza pe ceilalti , singura problema este pe ceata cu proiectoarele dar asta este problema celui care le foloseste
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD a scris:Ce-mi plac sfaturile celor care "se pricep". Ce o fi fost in capul celor care au dat 2 denumiri aceluiasi lucru?
bec h7


bec h3


Aspecte de genul: 1,5 cm in plus la lungime si 0,5 la diametru pentru h7, necesitatea firului de masa la h7, sunt detalii care nu au nici o importanta.


Dragutule, crede-ma ca mi-au trecut destule kit-uri HID (xenon) prin mana si am incercat si faza cu proiectoarele sa vad daca se potrivesc in locasul pentru bec H3 si SE POTRIVESC.
Eu pe proiectoare am avut puse becuri H1 pentru ca le aveam prin casa si nu avea rost sa cumpar altele.
  • valycraciun

  • Mesaje scrise: 605
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2009

  • Mesaj Privat
cred ca se poate pune aproape orice bec , cu mici sau mari adaptari , dar cred ca o sa fie problema pt ca lumina becului nu se focalizeaza corect in oglinda
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR