Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • kataPH

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Va salut pe toti ,sunt nou pe aici si as vrea sa va cer parerea ...de o luna ma tot uit pe net dupa anunturile cu masini SH suma maxima de care dispun e de 7000 euro..mentionez ca as dorii o masina cu motor diesel.....ce mi-a atras atentia pana acum e opelul astra h fabricatie dupa 2005, Peugeot 407 fabricatie dupa 2004,Skoda Octavia fabriactie dupa 2004 ...am inteles de la anumite persoane mai mult sau mai putin in cunostinta de cauza ca Peugeot-ul si in general masinile frantuzesti ar fi mai greu de intretinut fata de alte modele cum ar fi cele nemtesti .Despre modelul Skoda mai sus amintit stiu ca sunt cam inghesuite in interior adica pasagerii din spate stau cu,,genunchii la gura"si am inteles ca si cam ,,papa" combustibil dupa un anumit numar de km...asta o stiu de la un prieten bun asa ca m-am oprit la OPEL ASTRA H model hatchback..nu m-am decis asupra motorizarii dar as vrea s fie peste 80 kw ...care sunt avantajele si dezavantajele unui asemenea model?as mai vrea un sfat privind costurile de intretinere....ce piese ,,pica" cel mai des..multumesc
Skip ads

  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
salut.

Iti fac o mica comparatie.

Ma exprim strict pentru astra h pe care o detin si skoda octavia, de peugeot nu vorbesc pt ca nu stiu cu ce se mananca.

Opel astra h - motor 1.7 CDTI 101 CP
Ulei si filtre total 230 RON, filtrele toate mann ulei GM 5w30.
Consum 6% in regim mixt.
tinuta buna de drum, directie precisa.
Daca ai 1.96 inaltime( ca mine de exemplu) in spate nu o sa mai stea decat oameni de talie mica.
masina buna, fiabila.

problema cea mai deasa este CIM-ul. destul de costisitoare.

Skoda Octavia tour? sau Skoda Octavia 2?

Daca e vorba de tour, spatiul interior este identic cu cel din astra h hatchback, in schimb, portbagajul este mult mai mare.
Interiorul lui octavia tour este cu mult sub cel al lui astra h(daca cumva te intereseaza aspectu asta).
Cost revizie, ulei filtre: depinde ce ulei bagi dar tu zici ca vrei diesel, vei gasi 1.9 tdi PD 101 cp
deci:
ulei aral tronic 5w40 4L(tu poti pune ce vrei), si filtre mann, 350 RON. manopera nu stiu cat costa.
1.9 tdi trage mai bine decat 1.7 CDTI la turatii joase, adica pana in 2000 RPM.
Masina buna, fiabila, pentru problemele skodei te poti uita pe forumul volkswagen.

In concluzie, amandoua sunt foarte bune, astra h castiga la pretul pieselor, si la cum arata, fata de octavia tour, daca e vorba de skoda octavia 2, atunci interioru arata la fel de bine ca cel de la astra h, si exterior la fel, plus ca e mai mare interior si exterior.

Succes in gasirea masinii, si in caz ca va fi opel sa ne-o arati si noua.
bafta.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
in ordinea frumusetii in opinia mea
1. Peugeot 407
2. Astra H
3. Octavia
  • mobel

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2001 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2009

  • Mesaj Privat
liberlamare a scris:in ordinea frumusetii in opinia mea
1. Peugeot 407
2. Astra H
3. Octavia

Pentru o masina nu frumusetea ar trebui sa primeze (ce putin nu intre aceste modele), ci fiabilitatea si calitatile ei. Pentru noi ca si utilizatori trebuie sa facem un compromis intre toate acestea si sa luam o masina care sa arate si bine, sa nu ne lase in drum, sa fie spatioasa si sa poata participa si la liniute...
Skip ads

  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Da... Octavia Tour are piese foarte scumpe Smile De exemplu un rulment de Astra H este 700 de RON pentru ca se schimba cu totul la Octavia este 150 RON pentru ca se schimba separat. Rolling Eyes
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
liberlamare a scris:in ordinea frumusetii in opinia mea
1. Peugeot 407
2. Astra H
3. Octavia

idem
  • kataPH

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2010

  • Mesaj Privat
liberlamare a scris:in ordinea frumusetii in opinia mea
1. Peugeot 407
2. Astra H
3. Octavia
da la parerea asta sunt si eu ca aspect exterior Peugeot 407 ar fi pe primul loc dar nici Astra h nu este mai prejos,Octavia mi se pare o masina mai comuna, ptr familisti ca sa zic asa..nu vreau sa o discreditez sau sa jignesc vreun fan al marci, e un derivat german si am inteles ca nu isi face de ras familia (WV )dar parca nu mi se potriveste...e prea comuna la exterior...vb aici de modele pana in 2005.ramane sa ma decid inte Astra si Peugeot desi daca mitul ca frantuzele sunt scumpe de intretinut se va dovedii realitate ma voi axa strict pe achizitionarea Astrei desi taxele vor fi mai mari ptr ca voi opta pentru un motor de 1.9 fata de cel de 1.6 al peugeotului.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Dar de ce l-ai exclus pe cel de 1,7 CDTI ?
Consuma mai putin, taxele sunt mai mici, intretinerea e mai ieftina ( in primul rand intra mai putin ulei) decat la 1,9 CDTI iar cei 101 CP sunt mai mult decat suficienti.
Plus ca un H de 1,9 e mai scump decat un H de 1,7....
Skip ads

  • kataPH

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Slash a scris:Dar de ce l-ai exclus pe cel de 1,7 CDTI ?
Consuma mai putin, taxele sunt mai mici, intretinerea e mai ieftina ( in primul rand intra mai putin ulei) decat la 1,9 CDTI iar cei 101 CP sunt mai mult decat suficienti.
Plus ca un H de 1,9 e mai scump decat un H de 1,7....
Nu am exclus motorul de 1.7 CDTI chiar am remarcat ca unele modele de Astra H AU MOTOR DE 1.7 cdti de 88 kw..remarcabil .. dupa parerea mea cred ca sunt luate de pe Vectra si intradevar modelul asta e ceva mai scump ,nu cu mult dar e..dar ma impresionat motorul de 1.9 CDTI de 150 CP....si la o comparatie a preturilor sunt cam la fel...acum nu stiu care motor e mai fiabil banuiesc ca cel de 1.9 e mai complicat si mai scump de intretinut daca iti,,pica" ceva... multumesc tuturor ptr sfaturi...chiar sunt interesat sa imi iau un opel ,si poate pana vin eu din Afganistan in august vor mai scadea preturile sau cel putin se vor mentine..inca o rugaminte consumul m-ar mai interesa care e consumul pe modelele mentionate mai sus?
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
1.7 consuma mai putin si e mult mai ieftin de intretinut ca 1.9. Ce faci in afganistan? Esti la vanatoare de talibani? Evil or Very Mad
  • kataPH

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2010

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:1.7 consuma mai putin si e mult mai ieftin de intretinut ca 1.9. Ce faci in afganistan? Esti la vanatoare de talibani? Evil or Very Mad
eheeee sunt la vanatoare de euroi ptr opel Laughing ms ptr sfat!!!
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
kataPH a scris:
Slash a scris:Dar de ce l-ai exclus pe cel de 1,7 CDTI ?
Consuma mai putin, taxele sunt mai mici, intretinerea e mai ieftina ( in primul rand intra mai putin ulei) decat la 1,9 CDTI iar cei 101 CP sunt mai mult decat suficienti.
Plus ca un H de 1,9 e mai scump decat un H de 1,7....
Nu am exclus motorul de 1.7 CDTI chiar am remarcat ca unele modele de Astra H AU MOTOR DE 1.7 cdti de 88 kw..remarcabil .. dupa parerea mea cred ca sunt luate de pe Vectra si intradevar modelul asta e ceva mai scump ,nu cu mult dar e..


Pe Vectra nu s-a pus 1,7 CDTI
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
kataPH a scris:
tonytm a scris:1.7 consuma mai putin si e mult mai ieftin de intretinut ca 1.9. Ce faci in afganistan? Esti la vanatoare de talibani? Evil or Very Mad
eheeee sunt la vanatoare de euroi ptr opel Laughing ms ptr sfat!!!


daca vanai talibani iti uram succes....asa nup Evil or Very Mad
  • kataPH

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2010

  • Mesaj Privat
sunt cam rarii taibanii pe aici nu prea-i gasesti... Laughing inca o problema: chiar exista motorul de 1.7 CDTI 120CP pa Astra H?si daca exista este un motor remapat care in timp piede din fiabilitate?
  • Axix

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2011

  • Mesaj Privat
DJINN a scris:
Opel astra h - motor 1.7 CDTI 101 CP

Consum 6% in regim mixt.

problema cea mai deasa este CIM-ul. destul de costisitoare.

Daca mixt e 6, inseamna ca urban e 8%?
Poti sa detaliezi putin problemele legate de CIM pe modelul asta?
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@axix, mie personal imi ia 7 in oras, vara, si 8 iarna

5% imi ia la drum lung.

Aici poti gasi niste lamuriri despre CIM
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=33972

Salutari.
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
kataPH a scris:sunt cam rarii taibanii pe aici nu prea-i gasesti... Laughing inca o problema: chiar exista motorul de 1.7 CDTI 120CP pa Astra H?si daca exista este un motor remapat care in timp piede din fiabilitate?

Pe Astra H de 1.7 sunt 3 motoare:de 101cp, 110, si 125cp.....
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
chiar 4 cu DTL-ul de 80 CP
  • adrian_Jciurariu

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2011

  • Mesaj Privat
sal
eu stiam ca pe astra j sunt motoarele 1.7cdti de 110 respectiv 125 de cai. nu pe astra h
la h sunt 1.7 cdti de 80 cai z17dtl si 101 cai z17dth
sau nu e asa?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu e asa.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR