Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
unii le aprind din fitze... ca deh... si-a pus xenon pe proiectoare !
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Sunt culmea cei care pun xenon pe proiectoare dar pe faza scurta nu. Si sa-i vezi apoi cum merg pe e60 cu pozitiile si proiectoarele aprinse. Imi creste tensiunea cand ii vad.
Am pus si eu xenon pe faza scurta de un an si ceva, le-am reglat la service si merg cu farurile coborate in pozitia maxima. Nu mi-am luat niciodata flash de atentionare. Stiu ca probabil am devenit cocalar pentru unii dupa ce am scris mai sus, dar va garantez ca nu sunt Wink
  • dodo_f2k

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Galati
  • Masina: Kadett 1988 13NB
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Referitor la semnalzarea schimbarii direcþiei de mers la semafor consider ca este obligatorie pe un drum cu 2 benzi pe sens atunci cand te aflii pe prima banda si virezi stanga(banda fiind pentru stanga si inainte).pentru drumurile cu o singura banda pe sens sau cu banda selectiva separata este suficient sa pui semnal in mometul aparitiei culorii verzi a semaforului.Nu de multe ori s-a intamplat sa ma apro pii de imtersectie,semaforul rosu,3/4 masini banda 2, o masina banda 1,ma bag normal pe banda 1 cel din fata neavand semnal stanga.zic merge imaite,cand se face verde dobitocu pune semnal stanga,iar tu ramâi ca prostu blocat in intersectie avand ocazia sa te prinda urmatorul rosu.Mai grav e atunci cand sunt 2 benzi pentru inainte si una pentru stanga.Smecherul cocalar vazand ca banda pentru stanga e full se baga pe banda 2 de inainte dar nu pune semnal stanga dobitocu macar sa stii din timp ce intentii are.Cand se face verde acelasi scenariu :cel din spate se trezeste ca dobitocu face stanga ,blocand si banda pentru stanga si banda 2 pentru inainte.Genul asta de soferi smecheri i-as omora pe loc.Asa ca lasati-o mai moale cu semnalizarea,are si ea rolul ei. Cu frana la semafor aceiasi poveste-nu cred ca ti-ar convenii sa fii lovit de cel din fata la semafor ,ca nu a tinut piciorul pe frana ca sa nu te orbeasca pe tine ca ti-ai pus ochelari de cal sa vezi numai in fata si te-ai bagat in 'curul' lui sa-i inspiri gazele de esapament.Mai sunt si alte preocupari pe core le poti avea la semafor .Folosirea luminilor de ceata sau a proiectoarelor atunci cand nu este cazul este de condamnat.
  • Mihai_T

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Deschid subiectul pentru ca in ultima vreme din ce in ce mai multi soferi umbla zi sau noapte cu luminile de ceata aprinse cand nu este ceata si chiar este vizibilitatea foarte buna. Ce e si mai grav este ca alti soferi ii vad pe acestia si incep si ei sa aprinda luminile de ceata aiurea pentru ca li se pare lor ca .... "arata bine" sau "sa ma vada mai bine ala din spate"...

Luminile de ceata au un singur scop: Ele au fost concepute cu luminozitate mai mare si lumina mai focalizata pentru a fi vazute in conditii de CEATA FOARTE DENSA !

Este obositor cand vin cei din fata cu faruri de ceata aprinse dar este SI ESTE SI MAI OBOSITOR SI MAI ENERVANT cand cel din fata circula cu lumina de ceata DIN SPATE aprinsa !

Va rog folositi-le numai cand este realmente nevoie de ele.
Si va mai rog sa spuneti lucrurile acestea tuturor celor pe care ii cunoasteti si deschideti discutia asta si pe alte forumuri auto pe care aveti cont. Poate lumea va intelege ca luminile de ceata folosite necorespunzator deranjeaza si nu esti deloc "cool" daca aprinzi proiectoarele si stopul de ceata cand nu trebuie.
Skip ads

  • AndrewBv

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Foarte dreptate ai in legatura cu luminile de ceata. Multi merg cu pozitiile aprinse si cu proiectoare pentru ca , cica da bine la aspect.Este foarte deranjat sa vezi pe unu si pe altu ca merge asa ...
  • Ctl.madeinheaven

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Peste 80% din cei care umbla cu proiectoarele ziua conduc Dacia Logan. Crying or Very sad
Asta e tara in care traim , efectul de turma se manifesta din plin.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Poftim aici discutii despre lumini de ceata: https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0
Dar vedeti ca sunt specimene de astea si pe forum si nu se jeneaza sa jigneasca invidiosii care nu au proiectoare. Rolling Eyes
  • AndrewBv

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Am vazut si foarte multi taximetristi , care conduc asa , seara sau noaptea.....nelipsitele pozitii+proiectoare....
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
...si eu care ma gindeam ca e cool. Laughing Am vazut destui cowboy autohtoni care merg zi si noapte cu proiectoarele aprise, probabil asa au impresia ca se mai rareste ceata din capetele lor. Laughing
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Militia ar avea un mare rol in stoparea fenomenului ...dar cu conditia sa nu mai doarma in ghete ,pana atunci ramane varianta semnalizarii nesimtitului,maruntitului din buze si consolarea ca la primul drum numai cativa km. in Ungaria al unfla aia imediat.Fiti siguri ca odata ajunsi acasa vor face acelasi lucru atat ei cat si posesorii de xenoane aftermarket sau mai bine zis chinezarii infecte ...pentru ca vorba aia bunul simt unde nu e se impune aici nu e nici bun simt nici cine sa-l impuna.
  • Gatica

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Mai este o problema: becuri xenon in proiectoare. Foarte deranjante si total inutile. Ieri dimineata, in drum spre Iasi, ceata foarte densa, depasesc un Logan cu full xenon. Credeti-ma, nu vedea absolut nimic, mergea cu 30 km/h.
  • viorel2123

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cand circul noaptea si vad un dobitoc cu proiectoarele aprinse si ma deranjeaza dau pe lunga.
Skip ads

  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
mecaNIK a scris:...posesorii de xenoane aftermarket sau mai bine zis chinezarii infecte ...

Pe mine astia ma deranjeaza cel mai tare. Pe langa faptul ca farurile mele sunt mai chioare decat o candela cu ulei de floarea soarelui, mai vine si un tampit din fata care are trixenon pe toate becurile, care lumineaza orice, numai strada nu ... mai condu daca mai vezi ...
Veneam o data de la un drum lung si obositor spre casa si cand mai aveam cam 10 km pana in Iasi, vine unul din fata cu niste lumini, de credeai ca vine cu ziua ... ii fac un blit (crezand ca e cu faza lunga) si imi trage marlanul vre-o 6 blituri cu trixenonul lui de era sa intru in sant, asa tare m-a chiorat. A trebuit sa stau 5 min sa-mi revin, ca sincer... nu mai vedeam bine.
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Ctl.madeinheaven a scris:Peste 80% din cei care umbla cu proiectoarele ziua conduc Dacia Logan. Crying or Very sad
Asta e tara in care traim , efectul de turma se manifesta din plin.

Dar merg si noaptea cand nu e ceata loganosii si meganosii si cliosii, in special taximetristi. eu de obicei le aprind lampa de ceata si sper sa o fac sa mearga si pe cea din dreapta, sa vada chioru. Shocked
Chiar mi-a atras atentia o data un bou din asta motivand ca proiectoarele lui nu m-ar deranja dar ca ceata mea ii mute ochii lui.
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Desi nu s-a mai scris de multa vreme aici, redeschid eu disutia Laughing
La mazda (cel putin la cx7) luminile de zi stau aprinse in continuu, iar seara sau pe ploaie se aprinde automat si proiectoarele. Asta bineinteles, cand este lasata pe modul "AUTO".
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Bine ca nu se aprind automat.
  • rares_alex91

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Sa fim seriosi Smile) ceata la logan se aprinde in unele cazuri si cand pui frana ! cel putin asa a patit o cunostinta care are logan .. mergeam cu el si eu eram atent la bord la un moment dat am vazut ceata aprinsa ...la care el ... "A nu ca se aprinde cand franez Smile) asta e "boala lor" zice el ...Eu i-am zis k sunt cam bolnave loganurile pt niste masini asa noi Smile)
Si inca ceva vreau sa va zic apropo de stat cu piciorul pe frana la semafor ... acum vreo 2 sau 3 saptamani eram la semafor undeva pe la valea ialomitei la 11 12 noaptea ceva de genu ... In dreapta mea un taximetrist opreste incet in spatele lui inca o masina nu am retinut marca se opreste la 3 metrii (nu exagerez) Taximetristul incepe incet incet sa o ia inapoi la vale spre cealalta masina care claxona continuu dar tipul cu loganul nu s-a chinuit sa se uite ce se intampla Bineinteles ca a urmat impactul ... nu am stat sa vad ce stricaciuni au fost daca au fost dar eu in locul celui din masina din spate il bateam pe ala din logan pana ma plictiseam !
Intrebare: CAT DE NESIMTIT SA FI SA NU SIMTI K SE MISCA MASINA SUB TINE ?!
  • Ick

  • Mesaje scrise: 545
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2008

  • Mesaj Privat
rares_alex91 a scris:... un taximetrist
Intrebare: CAT DE NESIMTIT SA FI SA NU SIMTI K SE MISCA MASINA SUB TINE ?!


Nesimtit ca un taximetrist. Deh ... doar nu conduce toata ziua sa isi cunoasca / simta masina. O fi zis ca si`o marit Pamantu viteza de rotatie.

ON. Loganurile si Peugeot 4007 au cele mai deranjante proiectoare de ceata. Ah ... si "csenoanele" alea pe care le au toti smecherasii ce se plimba in oras cu pozitia si proiectoarele lor
  • rares_alex91

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Sincer sa fiu cred ca este un sindrom as incerca eu sa i zic ... Sindrolum CRACIUNULUI : poate acestor oameni le place sa le arate bordul ca un pom de craciun cu 200000000 de beculete ... eu unu nu suport sa vad ca am vreun bec aprins in bord decat daca este strict necesar
Va rog sa imi scuzati nebunia dar am avut o saptamana becul check engine aprins in bord si am ramas traumatizat =))
  • siner

  • Mesaje scrise: 328
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Am vazut ca nu s-a mai scris nimic pe acest subiect care este de o actualitate extrema! Ma gandesc sa facem o petitie prin care sa incercam sa obligam politia romana din toata tara sa faca filtre special pentru "baietii cu valoare, crema, etc " care merg ca dobitocii cu proiectoarele aprinse indiferent de situatie. Am ajuns sa obosesc la fiecare drum pe care il fac in tara noaptea din cauza acestor nesimtiti. Legea este foarte clara in aceasta situatie, dar nu este pusa in aplicare. Poate cu ceva presiune reusim sa schimbam putin lucrurile. Am inteles ca se discuta acum o lege si impotriva celor ca pun xenoane pe faruri fara lupa.... Unii care le lasa in jos nu deranjeaza, dar sunt altii care le ridica la maxim si te rup la ochi. Eu am faruri cu lupa si xenon after market, cu toate ca tin farurile cu 2 pozitii mai jos decat ar maximul in sus, am observat ca nu deranjeaza de loc chiar daca le ridic la maxim. Cu cei cu xenon pe faruri fara lupa nu am nimic daca regleaza farurile si le lasa putin mai jos, dar cei cu proiectoare sunt sub orice critica. Va rog sa va exprimati parerea despre aceasta petitie si daca ne adunam destui putem incerca sa atragem si alte cluburi!

L.E. Am 69 de posturi Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR