Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • donovidiu

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2006

  • Mesaj Privat
salutare.
am o problema (cred ca e tehnica).

nu pot sa dau rotile jos, decat folosind barosul.
se lipesc jantele de disc (sau ce o fi el - butuc , scuze - adevarul e ca nu ma pricep deloc).
nu merge cu forta "umana", ci doar daca intervin cu barosul.
nu am avut norocul la vreo pana, ca habar nu am ce ma fac...ca deh! nu port cu mine barosul.
dar baietzii de la vulcanizare, cde 5 ani inacoace, cand ma vad , stiu ce sa faca - incearca manual, si apoi aduc barosul.
de ce se lipesc? i s a mai intamplat cuiva? ce e de facut? ei nu au nici o solutie- vreu spray ceva.
cineva?
pana nu fac vreo pana....si incep sa fluier dupa baros ...cine stie pe unde ma va prinde Smile

cu stima,


Ultima modificare facuta de donovidiu la Lun 19 Apr, 2010 9:34 pm
Skip ads

  • JoeLimonada

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2009

  • Mesaj Privat
si eu am astfel de problema cu jantele
cand le-am schimbat asta primavara, la vulcanizare am rugat baietii sa curete cu o perie de sarma si cu smirghel, dupa care au pus un strat foarte subtire de vaselina doar unde face contactul janta cu partea rotii.
de curand am facut o pana si a iesit janta foarte usor, curios ca mai exista vaselina Very Happy
sper sa iti fie de folos
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Orice janta de aluminiu se lipeste de butuc, oxideaza. Daca pui vaselina e posibil sa nu se mai lipeasca, dar la fel de bine se pot lipi. Eu am patit ambele situatii.
Daca faci pana slabesti putin prenzoanele si faci cateva manevre bruste cu masina, o smucesti putin si se desprinde roata.
  • donovidiu

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2006

  • Mesaj Privat
super . merci de idei. si asa nu aveam io forta cu ale mele 50kg, sa misc roata.
sa aveti o zi buna.
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
dai jos capacul din centrul jantei si pulverizezi regulat niste wd40.asa previi oxidarea care e foarte puternica intre aluminiu(janta) si fier( centrul butucului).
cu barosul nu se face treaba.risti sa strambi o janta.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Din 8 jante de aliaj, una singura (din setul de iarna) imi oxideaza. Primavara, cand trebuie sa o dau jos, slabesc suruburile, pun masina in miscare si franez brusc. S-a desprins de fiecare data la prima franare. Nu este foarte comod dar e eficient.
  • JoeLimonada

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD a scris:Din 8 jante de aliaj, una singura (din setul de iarna) imi oxideaza. Primavara, cand trebuie sa o dau jos, slabesc suruburile, pun masina in miscare si franez brusc. S-a desprins de fiecare data la prima franare. Nu este foarte comod dar e eficient.


la rotile unde ai tractiunea merge, dar la celelalte? Very Happy
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Frana de mana Smile
  • fnf bogdan fnf

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
donovidiu a scris:salutare.
am o problema (cred ca e tehnica).

nu pot sa dau rotile jos, decat folosind barosul.
se lipesc jantele de disc (sau ce o fi el - butuc , scuze - adevarul e ca nu ma pricep deloc).
nu merge cu forta "umana", ci doar daca intervin cu barosul.
nu am avut norocul la vreo pana, ca habar nu am ce ma fac...ca deh! nu port cu mine barosul.
dar baietzii de la vulcanizare, cde 5 ani inacoace, cand ma vad , stiu ce sa faca - incearca manual, si apoi aduc barosul.
de ce se lipesc? i s a mai intamplat cuiva? ce e de facut? ei nu au nici o solutie- vreu spray ceva.
cineva?
pana nu fac vreo pana....si incep sa fluier dupa baros ...cine stie pe unde ma va prinde Smile

cu stima,




La Vectra C am dat pe butuc cu o vaselina teflonata , si nu se lipeste janta de el iar vaselina rezista la temperaturi inalte !

Nu stiu unde se gaseste la noi , poate stiti voi !?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR