Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Chiar asa. Se schimba tapiseria, cum se face? As vrea sa fac chestia asta la scaunele din fata Razz
Skip ads

  • dj78lan

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Tubingen
  • Masina: Omega
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Inainte de a face pasul asta...mergi intr-o masina care are tapiteria din piele...si mergi vara cand e cald rau afara.....si daca se crede ca AC rezolva...sa lasi masina in soare 1 ora si apoi sa te pui pe scaune...
Senzatie neplacuta, crede-ma----
Nu recomand.
Dar dc tot vrei sa faci pasul, cel mai usr e sa gasesti la dezmambrari masina ca a ta si sa iei scaunele din pile...cea mai buna solutie.
Cool
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
dj78 are dreptate...intr-adevar cu piele arata mai bine, etc...se curata mai usor..la la la..dar se incinge ca dracu iar iarna e invers....daca nu ai noroc la dezmembrari, mai sunt diversi artizani care le fac pe comanda..dar iti iau o caruta de bani si nici nu iese mare branza..stiam ca erau unii pe splaiul unirii, pe la timpuri noi, vis-a-vis de autogeneral, care facea asa ceva.
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Ca dizain e mai misto sa ai tapiteria din piele, dar la capitolul confort cred ca lasa de dorit. Vara transpiri si iarna iti ingheata spatele.
Skip ads

  • OPC2006

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z28net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2006

  • Mesaj Privat
se intretin usor dar fara clima sau scaune incalzite nu merita banii prea rece sau prea cald. incercati treaba asta la niste prieteni cre au scaune de piele iarna sau vara (cand e masina rece sau a stat in soare) si te gandesti automat la tapiterie normala
  • malekAdi2

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Intr-adevar,daca nu ai incalzire in scaune,iarna s-ar putea sa ai probleme...cat despre confort,este mult mai placut...,iar daca iei un viraj brusc si cu ceva viteza,s-ar putea sa "derapezi" de pe scaun Very Happy
Concluzionand...nu se merita sa pui piele daca n-ai incalzire in scaune(asta valabil pt iarna) si pt vara,eu unul nu parchez niciodata in soare,iar daca sunt in "desert" pun parasolar...si cu asta-basta.
  • vladruse

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
eu mi-am facut tapiterie din piele si acuma ca a venit frigu intradevar se simte foarte rece....de aceea mi-am luat kit de scaune incalzite...100E...
pielea nu are concurent din mai multe motive: se curata usor, te simti bine in ea, inclusiv pt. ca "aluneci'' putin cu hainele pe scaun, iar in masina nu mai miroase a tapiterie imbacsita, miros ce apare chiar dupa o curatare completa la stofa sau plus....eu zic ca merita...
  • xfilez

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucureºti / Târgoviºte
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2005

  • Mesaj Privat
vladruse a scris:eu mi-am facut tapiterie din piele si acuma ca a venit frigu intradevar se simte foarte rece....de aceea mi-am luat kit de scaune incalzite...100E...
pielea nu are concurent din mai multe motive: se curata usor, te simti bine in ea, inclusiv pt. ca "aluneci'' putin cu hainele pe scaun, iar in masina nu mai miroase a tapiterie imbacsita, miros ce apare chiar dupa o curatare completa la stofa sau plus....eu zic ca merita...


Ce tare, sa pui piele pe Corsa Laughing
Skip ads

  • cristinelu

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Imi pare rau pentru cine nu stie dar cel putin la opel astra G scaunele din piele sunt sport, deci cu sustineri laterale. Si orice zice ti voi pielea este piele si nu o amarata detapiterie ca de Logan. Cool
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
cristinelu a scris: Imi pare rau pentru cine nu stie dar cel putin la opel astra G scaunele din piele sunt sport, deci cu sustineri laterale. Si orice zice ti voi pielea este piele si nu o amarata detapiterie ca de Logan. Cool


cum zici tu Shocked
  • cristinelu

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Very Happy Nu vreau sa supar pe nimeni, ca doar nu am uitat de unde am plecat, tot de la o tapiterie normala de Astra F, care este daca imi permiteti superioara masinilor de generatie mai noua.
  • vladruse

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
cristinelu sa stii ca se schimba cu totul, adica dispare stofa si pielea se prinde direct pe buretele scaunului pe acele sarme originale. De aceea trebuie sa mergi la un atelier specializat ca sa-ti croiasca pielea. Eu am luat scaune cu totul de la un Fiat Coupe si le-am dezbracat de piele, iar cei de la atelier au recroit pielea pe scaunele de Corsa...la mine in Focsani atelierul mi-a luat 400 Ron manopera...
....mai nou am gasit http://www.tapiteriepiele.ro/

poate te ajuta
Skip ads

  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
mai sunt unii aici pe ghencea http://www.tapiterieauto.ro/preturi.htm
  • cristinelu

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Shocked Dar nu s de ce mi spui aceste lucruri pt ca eu am tapiterie de piele originala Cool si e super.
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
piele/alcantara combinatia perfecta Smile
  • pystha

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2006

  • Mesaj Privat
pielea nu se intinde dupa un timp?
intreb si eu Rolling Eyes
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Presupun ca tocmai de aceea exista croieli speciale pentru piele
  • ionut

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: IASI
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2006

  • Mesaj Privat
salutare, cunoaste cineva in zona Moldovei unde pot face interiorul +scaunele pentru un Opel Zafira in piele naturala .Multumiri anticipate
  • BUBU87CALIBRA

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: C R A I O V A
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2006

  • Mesaj Privat
in Iasi nu aveti un forum al orasului ma gandeam k gasesti acolo pe cineva, la mine in Craiova e craiovaforum si gasesc acolo de toate, absolut tot ce vreau si banuiesc k ar trebui sa aveti si voi + k Iasul e mai mare decat Craiova
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
m-am interesat si eu de o "miscare" de asta ptr AstraG... am gasit firma din Bucuresti care facea asa ceva...dar nu vrei sa stii pretul Sad
parerea mea este ca daca chiar vrei scaune de piele sa cauti la dezmembrari si sa faci schimb cu ale tale... cel mai simplu si rentabil...pe de alta parte sa ai grija la airbag-urile din scaune (alea laterale).

oricum, sincer sa fiu nu mai sunt asa de incantat de scaune din piele dupa ce m-am "prajit" la buci vara trecuta intr-un pasat cu scaune de piele...dupa ce lasi masina in soare vreo 2 ore nu cred ca vrei sa te asezi in ea in pantaloni scurti si maieu... e super aiurea senzatia...
bafta oricum!
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR