Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Salut,
de doua zile tot caut prin forum si nu am gasit inca o problema ca a mea...

Deci: micuta mea "da in nas" dar DOAR cand plec de pe loc dupa o pauza lunga, ex: seara cand plec de la birou.

Fenomenul asta, la mine, nu se manifesta decat in primele 5 minute de mers si doar in "a'ntaia" sau a doua. De exemplu cand pun frana sa iau o curba stransa si trebuie sa dau a doua si sa incep sa accelerez... da sa moara motorul si tremura toata saraca. ...si asta se intampla oricat de fin as ridica ambreajul Shocked Dupa ~5 min... nu mai am nici o problema, nici la stop cand plec, nici in curbe pe stradute unde franzezi mult si nu poti sa o bagi in "a'ntaia".

La inceput (asta iarna) am zis ca e motorul rece si nu am stat eu suficient pana sa plec.... da' acum ce sa mai zic pe caldura asta Sad

Multumesc.

PS:
Daca o turez mult ~3000 de ture, nu mai "da in nas" dar nici nu prea are forta sa traga.... deabea deabea se urneste
Skip ads

  • Dac

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2005

  • Mesaj Privat
sa fie amestecul amestec sarac?!
-> sonda lambda, ECU, senzor temperatura
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
aha ... si cum verific care anume Question


Multumesc.
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Si la mine se intampla acelasi lucru daca nu o accelerez un pic mai mult la plecarea de pe loc da sa se opreascã. Cu consumul stau f bine nu mi-a trecut de 6,5 oras dar sincer nici nu prea am avut ocazia sa circul prin orase cu o circulatie densa. Se poate sa fie amestecul prea sarac. Sper sa gasim odata problema asta fiindca sunt mai multi posesori care se confrunta cu aceasta problema.
Skip ads

  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
pif a scris:... daca nu o accelerez un pic mai mult la plecarea de pe loc da sa se opreascã.


la mine: un pic >= 3000 ture... si atunci deabea sa taraie. Sad


Ce ma pune pe ganduri rau de tot, este ca dupa vreo 5 minute (cred ca se incinge motorul bine) merge perfect.Shocked
Oricum intai ma duc sa ii curat injectoarele... asa preventiv. Smile
  • Axel_afp

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 1999 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Am exact aceasi problema de cand a venit iarna si la fel m-am gandit si eu ca are legatura cu temperatura de afara....dar si acum la 20 de grade afara face la fel:(.Chiar nu are nimeni idee de la ce sa fie sau cum se poate remedia?
  • mirceamir

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2006

  • Mesaj Privat
In principiu ar trebui facuta o testare si de vazut despre ce e vorba.Oricum curata corpul clapetei de acceleratie (cu tot cu regulatorul de relanti )si egr-ul.Ar trebui sa se rezolve...
Spor!
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
mda... am mai citit pe undeva asta cu clapeta de acc. Rolling Eyes . EGR-ul nu stiu exact ce este, dar sper sa gasesc in manualul de reparatii. Cool

Multumesc.

PS:
ce treaba are murdaria de pe clapeta cu fenomenul Question adica, nu ar trebuii sa se manifeste mereu (si cand motorul este cald) Question
Skip ads

  • florin23

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1983 13 N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2006

  • Mesaj Privat
salut. sunt nou in forum si am un opel kadett D, 1.3 N benzina. eu patesc total invers...cand e motorul rece trage, iar cand e cald de-abia se misca. pleaca foarte greu de pe loc si tremura.
plus ca scoate mult fum ...dar nu albastru...cred ca arde prea multa benzina...si consumul e cam 14% in oras(bucuresti)
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
florin23 a scris:
...
eu patesc total invers...cand e motorul rece trage, iar cand e cald de-abia se misca. pleaca foarte greu de pe loc si tremura.
.....


Vezi ca asta s-a mai discutat... sunt o gramada de subiecte pe tema asta. Cauta "da in nas" Wink
  • Axel_afp

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 1999 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Fi sigur ca toti care au postat au cautat inainte ceva legat de problema lor.....eu nu am gasit rezolvarea...posteaza si tu daca ai idee cum se rezolva...Smile
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Axel_afp a scris:Fi sigur ca toti care au postat au cautat inainte ceva legat de problema lor.....

eu nu pot sa fiu sigur decat de ce fac eu (asta daca vorbeai cu mine)

Axel_afp a scris:eu nu am gasit rezolvarea...posteaza si tu daca ai idee cum se rezolva...Smile

nici eu, ca daca o gaseam nu mai intrebam.... Cool


oricum... pt moment banuiesc injectoarele, care am aflat ca nu au fost curatate nici o data, iar pe mine m-a cam mancat in spate sa merg cu ea pe rosu (n-am avut ce face si am vrut sa aflu cat pot sa merg cu un plin).

pt inceput o sa ii bag niste solutie cand ii fac plinul... si daca nu se schimba nimic o sa ma duc cu ea la un servis sa le curete cu ultrasunete.

Apropo recomanda cineva o marca anume de solutie de curatat injectoarele... eu am gaist unele la cateva sute de mii si un DuraLube la un bulion jumate... banuiesc ca trebuie sa fie o diferenta ceva intre ele... Rolling Eyes Question
Skip ads

  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
eu am un astra ( din semnatura) si patesc la fel.
Ma gandeam sa dau o fuga maine pe la un dealer opel nu de alta dar e in garantie.
La ce sa ma astept? Crying or Very sad
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
daca zici ca e in garantie... nu e jobul lor sa iti rezolve orice problema Rolling Eyes

acum nu stiu ce sa zic... din ce am citit eu pe aici oamenii nu sunt chiar tocmai incantati de serviciile prestate de "mari" dealeri de opel... dar daca e in garantie... eu unu as muri cu ei de gat pana o fac sa mearga nemteste Smile

oricum daca rezolvi problema la service.... te rog frumos sa ne spui si noua ce a fost.... Cool
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
pai aseara am aplicat o solutie ... mai .. sportiva
in pasajul dinspre bd timisoara spre virtutii aveam in treapta a 4 a 140kmh, si 5.500rpm. azi n-a mai facut Smile
daca mai face ma duc. desi mi-e cam frica sa o duc in service urile minune de la noi ....
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
am incercat si eu asa... Very Happy

dar, a reaparut Crying or Very sad... d'aia ma gandesc ca sunt injectoarele putin infundate Rolling Eyes
  • ANDREI_BAI

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Incearca sa cureti clapeta de acceleratie si verifica si bujiile, mai poate fi si de la pompa de benzina.
Tu ai un singur injector motorul tau fiind monopunct problema poate fi si de la injector.
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
EU Shocked am un singur injector ?... ha ha ha... habar'n'aveam Embarassed
Merci pt informatie, eu imi imaginam ca numarul de injectoare este egal cu numarul de cilindri. Embarassed Repet sunt total afon la motare termice Smile

Ieri am pus o spuma de solutie luata de la un peco, am pus-o dupa ce am facut plinul. NICI UN EFECT PT MOMENT. Crying or Very sad

M-am gandit si eu la bujii dar inca nu am gasit o cheie (banuiesc ca o sa imi cumpat unua din targ), ca parca nu prea imi vine sa ma duc la service sa verific bujiile Smile
  • Muky

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Si eu am patit ceva de genul asta odata. Ma rog nu era ca la tine, dar mai stii... Dupa ce am schimbat cureaua de distributie, mecanicul , chiar daca a pus-o corect nu a intins-o bine. Efectul era ceva de genul, cand tragea cand nu tragea, mai ales in vitezele inferioare.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR