Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • nicu panica

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salut, sunt posesorul unei zafirici din 2006, 1,9 cdti, 150 cp, cumparata anul trecut in august
din germania, am 155.000. km bord, am observat cresterea nivelului de ulei in baie de atunci, am schimbat
uleiul in octombrie 2009, am scos uleiul ieri si am observat ca era un plus de circa
1 litru ulei, folosesc numai castrol 5w 30, ce parere aveti ?
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nivelul uleiulei poate creºte din 2 motive. Ori intrã antigel ori intrã motorinã in ulei. Verifica nivelul de antigel, dar eu cred ca ai motorina in ulei. Ai filtru de particule la masinã?
  • nicu panica

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:Nivelul uleiulei poate creºte din 2 motive. Ori intrã antigel ori intrã motorinã in ulei. Verifica nivelul de antigel, dar eu cred ca ai motorina in ulei. Ai filtru de particule la masinã?


da boss, am filtru de particule, ai dreptate nu este antigel ca nu am completat niciodata, cred ca este motorina, e vreo problema grava ?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Pai nu e de bine sa ai motorina in ulei - scad proprietatile de ungere. Ma gandesc ca acea motorina a ajuns in ulei in timpul procesului de regenerare al DPF. La ce interval de km ai schimbat uleiul?
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Castrol ala are specificatia pt. motoare dotate cu filtru de particule? Cat de des iti intra in regenerare?
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
nicu panica a scris:
Edwin a scris:Nivelul uleiulei poate creºte din 2 motive. Ori intrã antigel ori intrã motorinã in ulei. Verifica nivelul de antigel, dar eu cred ca ai motorina in ulei. Ai filtru de particule la masinã?


da boss, am filtru de particule, ai dreptate nu este antigel ca nu am completat niciodata, cred ca este motorina, e vreo problema grava ?


Boss, nu mai opri motorul cand se regenereaza filtrul.
  • nicu panica

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:Pai nu e de bine sa ai motorina in ulei - scad proprietatile de ungere. Ma gandesc ca acea motorina a ajuns in ulei in timpul procesului de regenerare al DPF. La ce interval de km ai schimbat uleiul?


pai o singura data dupa ce am adus-o in tara, adica in octombrie si nu am facut decat 5000 km pana acum, ieri l-am scos si am pus inapoi doar 4 litri din el, ca zic sa-l schimb la 10.000 km cred ca tot prin octombrie, nu prea fac kilometri multi asa.
  • nicu panica

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2010

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:
nicu panica a scris:
Edwin a scris:Nivelul uleiulei poate creºte din 2 motive. Ori intrã antigel ori intrã motorinã in ulei. Verifica nivelul de antigel, dar eu cred ca ai motorina in ulei. Ai filtru de particule la masinã?


da boss, am filtru de particule, ai dreptate nu este antigel ca nu am completat niciodata, cred ca este motorina, e vreo problema grava ?


Boss, nu mai opri motorul cand se regenereaza filtrul.


boss, ai dreptate, sa stii ca nu am tinut cont de asta, cu toate ca am citit multe pe forum despre regenerare, dar trebuia sa mai merg catvia kilometri sa termine regenerarea, de multe ori ajungeam unde aveam nevoie si ieseam din oras sa-i dau caleala a doua zi sau a treia.
Skip ads

  • nicu panica

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2010

  • Mesaj Privat
elegance a scris:Castrol ala are specificatia pt. motoare dotate cu filtru de particule? Cat de des iti intra in regenerare?


boss, nu am tinut cont de asta, dar pe carte service a avut GM 5w30, asa ca era foarte ieftin, si m-am gandit sa-i pun tot 5w30 dar ceva mai bun, si am ales castrol; iar despre regenerare cam la 2 saptamani daca nu am nici o iesire din oras, oricum schimb peste 3000 ture.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Poti sa folosesti in continuare Castrol, dar verificã pe etichetã sa fie trecuta si specificatia C3. Acela este special pentru motoare cu DPF.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
nicu panica a scris:
tonytm a scris:
nicu panica a scris:
Edwin a scris:Nivelul uleiulei poate creºte din 2 motive. Ori intrã antigel ori intrã motorinã in ulei. Verifica nivelul de antigel, dar eu cred ca ai motorina in ulei. Ai filtru de particule la masinã?


da boss, am filtru de particule, ai dreptate nu este antigel ca nu am completat niciodata, cred ca este motorina, e vreo problema grava ?


Boss, nu mai opri motorul cand se regenereaza filtrul.


boss, ai dreptate, sa stii ca nu am tinut cont de asta, cu toate ca am citit multe pe forum despre regenerare, dar trebuia sa mai merg catvia kilometri sa termine regenerarea, de multe ori ajungeam unde aveam nevoie si ieseam din oras sa-i dau caleala a doua zi sau a treia.


Boss, nu mai fa posturi consecutive. Ma bucur ca ai aflat de ce ai motorina in ulei, nu o mai opri de acum inainte.
  • nicu panica

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:Poti sa folosesti in continuare Castrol, dar verificã pe etichetã sa fie trecuta si specificatia C3. Acela este special pentru motoare cu DPF.


superba masina ta, in special jantele, eu am cautat in germania sh si erau foarte scumpe, asa ca mai astept sa le
vina vremea, acum am alte prioritati, vreu sa-i pun folie si este in jur de 500 ron, placute de frana fata ATE care sunt destul de scumpe si freon ca nu mai are deloc.
Daca nu te superi imi zici ce este cu specificatia aia C3 de pe eticheta sau ce alt tip de ulei ar fi bine sa folosesc, tu ce folosesti de exemplu ?
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ti-am raspuns pe privat sã nu fim Off Topic. Numai bine.
  • nicu panica

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:Nivelul uleiulei poate creºte din 2 motive. Ori intrã antigel ori intrã motorinã in ulei. Verifica nivelul de antigel, dar eu cred ca ai motorina in ulei. Ai filtru de particule la masinã?


Stie cineva la ce foloseste tija aceea lunga de circa 30 cm din spatele bujiilor, vine prinsa pe deasupra la niste capacele rotunde (capacelele acelea se invart stanga-dreapta) iar tija vine prinsa deasupra lor, ce rol are asta ca la mine nu sta acolo o prind si scapa mereu, numai una nu se roteste din 4. Ce parere aveti , am si poza cum vine dar nu stiu sa le atasez, daca ma ajutati va arat.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Mai Nicu ce are tija ta cu titlul discutiei Question
https://www.clubopel.com/vie...p;highlight=swirl
Care se mai joaca cu citeaza sta pe tusa 3 zile.
  • nicu panica

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2010

  • Mesaj Privat
As dori sa schimb uleiul si sunt putin in ceata.Am avut castrol 5w30 si tot din asta vreau sa-i pun, dar bidonul de 4 litri are dopul rosu si cica e si pentru diesel si benzina, asa o fi ?. Pe linkul ala la castrol zice ca merge 0 w 30 dar e prea subtire, de aceea optez pentru 5 w 30, dar nu stiu care slx profesional LL sau edge ? Ce ziceti ? Iar C3 ala se zice ca ar fi pentru benzinare.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Iti face tie o placere deosebita sa bati piua pe loc? Rolling Eyes Poti sa bagi si ulei de rapita in motor ca peste 2000 km, o sa fie plin de motorina.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Elegance, daca nu mai opreste motorul in timpul regenerarii nu va mai avea.
  • nicu panica

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Da poate ca daca bat mai multa apa in piua , poate ies mai ieftin , dar boss daca intradevar ai dreptate (tonytm) si zici ca daca nu mai opresc motorul in timpul regenararii e mai bine ptr. nivel si nu mai creste (cu toate ca nu prea cred eu ca are treaba una cu alta, uleiul din baie, motorina si, cu filltru de particule, dar ma rog - nu inteleg fenomenul) esti cel mai tare si jos palaria.
Am facut schimbul azi si astept sa vad zilele urmatoare.
Mersi frumos.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Cu ce iesi mai ieftin boss? Ai de gand sa schimbi uleiul la fiecare 1000 km? Cauta problema si rezolv-o altfel faci praf motoru. (ca multi altii de fapt)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR