Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • loloiu

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2010

  • Mesaj Privat
loloiu a scris:preturi la amortizoare fata astra g cdti mai recent 2010 stiti si voi?
preturile pleaca de la 190 -270 pe fata si spate de la 90-140.
Skip ads

  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
loloiu a scris:
loloiu a scris:preturi la amortizoare fata astra g cdti mai recent 2010 stiti si voi?
preturile pleaca de la 190 -270 pe fata si spate de la 90-140.


Amortizoare Sachs super touring pe gaz , puntea spate = 350 lei cu tot cu manopera de montaj si garantie.
  • motanel_cristi

  • Mesaje scrise: 331
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2009

  • Mesaj Privat
salutare tuturor.Anul trecut am facut un test de amortizoate si a iesit 50% fata,50% spate(nu imi place-a mie cum se comparta masina(barca)anul trecut am schimbat pe fata(Amortizoare,flanse,rulmenti)....pe spate nu.De ceva timp.....la orice gropita luata cu rotile din spate am inpresia ca sare masina de "cur" este instabila....ma gandesc ca este timpul de schimbare si pt.spate.
Si acum intrebare:
Ce amortizoare sa pun pe spate?(masina din semnatura)
  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Brook a scris:
loloiu a scris:
loloiu a scris:preturi la amortizoare fata astra g cdti mai recent 2010 stiti si voi?
preturile pleaca de la 190 -270 pe fata si spate de la 90-140.


Amortizoare Sachs super touring pe gaz , puntea spate = 350 lei cu tot cu manopera de montaj si garantie.

Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat toate 4 amortizoarele, pe fata aveam vreo 60% si pe spate 50% la test. Dupa schimb pe fata rezultatul a fost de 81%, iar pe spate 54% Shocked .. cred ca masina asta nu stie sa puna puntea din spate pe pamant.
In schimb, comportamentul masinii s-a imbunatatit semnificativ, nu mai avea tendinta de supravirare.
  • cristianrcs

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 Z1.6SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2008

  • Mesaj Privat
O sa trebuiasca in curand sa schimb amortizoarele pe spate ( acum am DELPHI facute pt GM , originale ale masini ) ce imi recomandati, aceste amortizoare nu se mai fabrica decat in SUA si in EUROPA nu mai aduc. De mentionat este ca la gropi nici nu le simt, am o teama sa nu iau ceva sa sara masina ca o ,,CAPRA,,
Va multumesc.
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Io am pus originale GM, pretul iesind tot pe-acolo ca si cu Sachs Super Touring (~1000lei/toate 4 ca aveau ramase pe stoc de cand e lumea). Echivalentul lor in TechDoc chiar este Sachs Super Touring.
As fi pus Monroe Reflex dar n-am gasit in momentul ala, chit ca erau pe la 300+ lei/bucata.
  • rider1

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salut. De amortizoarele cu perna de aer nu vorbeste nimeni. Eu am astra g caravan si am pe spate amortizoare cu perna de aer. A pus cineva ? Unde a gasit ? E multumit de ele ? Multam fain.
  • jambonel

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Da ce preturi aud la voi ma la manopera,iti vine s-o iei la fuga cu astia.
  • jambonel

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Alea cu perne de aer is reglabile cumva pe inaltime?
  • rider1

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Da. Un coleg de aici a zis ca a bagat aer in ele si s-a inaltat masina cu vreo 12cm. Eu inca nu am bagat aer sa vad care e treaba. Stie cineva daca vreau sa trec la amortizoare normale pe spate, trebuie sa schimb si arcurile sau le pastrez pe cele de pe masina ? Eu in momentul de fata am amortizoare cu reglare pneumatica.
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Vin cu o intrebare la cei care au facut acest lucru. Ma bate gandul sa schimb amortizoarele fata ( pe masina este Delphi GM) si as dori sa pun originale GM. Am suspensie sport de fabrica si nu stiu ce amortiozare imi trebuiesc. As vrea sa merg pe original si nu pe cele aftermarket si daca ma puteti ajuta cu niste coduri pe original pt amortizoare sport pt astra g(2000-diesel ) ?Pt amortiozare normale am gasit dar nu si pentru suspensioe sport.Multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR