Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Bara din fata este prinsa in multe suruburi pe toate partile.
1) Mai intai desfaceti aparatorile de la roti care sunt prinse cu niste piulite de plastic. In afara de piulitele din arcada mai sunt inca 2, unul sub prag si unul sub bara din fata...
2) Desfaceti grila fata (cu sigla Opel) care e prinsa cu 3 suruburi in partea de sus si se ridica fiind prinsa jos doar cu niste tije de ghidare.
3) Desfaceti cele vreo 7 suruburi de sub bara.
4) Desfaceti cele 2 suruburi (1 pe stanga si 1 pe dreapta) din laterala barei pe interior, unde se imbina bara cu aripa laterala.
5) ATENTIE : Sustineti bara cu ceva pentru ca ea se mai tine doar in cele 2 suruburi de sub grila cu sigla.
6) Desfaceti cele 2 suruburi dintre faruri si grila cu sigla.
7) ATENTIE : Pentru modelele cu proiectoare nu va grabiti sa trageti de bara pentru ca proiectoarele din bara inca mai sunt atasate.
Cool Scoateti mufele din proiectoare. (Au intr-o parte un mic sistem de prindere cu o gaura si un pin... bagati o mica surubelnita sau trageti cu mana de manetuta si ies.

Gata... Bara e jos Smile
Skip ads

  • saionut

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 1,7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,

As fi vrut sa incep primul meu post pe acest forum intr-o nota mai vesela insa situatia nu imi da voie. Vroiam sa va descriu prin ce am trecut ieri, poate undeva, cineva va pati la fel si sa nu se agite prea rau. Trecand rapid peste firul evenimentelor, m-am aflat in fata barii din fata sparte in dreptul proiectorului stanga (bucata cazuta). Era clar ca nu aveam ce sa ii fac si nu aveam decat optiunea unei piese noi. Sa nu uit, este vorba de un Opel Astra G (1,7 CDTI). Norocul a fost ca farul este intact, ornamentele de pe bara la fel, inclusiv bandoul acela de plastic care sta la baza barii. Bun...incepem sa sunam...O bara originala GM costa in jur de 20 de mil la GTT ( o scoteam la 14 cu ajutorul unui amic care lucreaza acolo), asta fara nici un fel de ornament sau vopsea. Intrucat vreau sa plec la mare in 2 sapt am decis ca nu e cazul sa pun acum bara originala. Dupa indelungi cautari va prezint mai jos cea mai buna varianta pe care am gasit-o.

Cumparat: s s
bara fata - 180 RON
aparatori noroi fata (pe aceste aparatori sunt prinse doua suruburi de la bara, si evident ca unul a fost rupt dar pentru estetica le-am schimbat pe amandoua) - 50 RON bucata
proiectoare - 90 RON bucata (unul din cele vechi era crapat si in mintea mea creata am zis sa fie ambele noi)
Toate piesele le-am gasit pe stoc la Autokarma.

Cu una bucata din raposata bara m-am dus in targ la Vitan sa prepar vopseata, auzisem de un magazinel care o face perfect (etc etc). Dupa indelungi cautari am gasit standul (TBY 94 numele firmei, standul B12). Vopseaua impreuna cu toate mirodeniile (diluant, lac intaritor, plasto-fix si alte lichide necesare) a costat 116 RON (300 ml atat am inteles ca as avea nevoie). Vreau sa va spun ca dupa prelucrarea vopselei, tanti care a preparat-o dupa codul vopselei; au niste cataloage computerizate de mare valoare, a facut mai mult incercari pe mostra care am adus-o pana ce vopseaua a fost perfecta cu cea existenta ( a luat in considerare si anii trecuti peste vopseaua originala). Am fost placut surprins de aceasta attitudine pt ca desi vopseaua iesita din prima in ochii mei parea identica, a fost facuta dupa codul de la opel, ea nu a fost multumita si a insistat pana a fost 110% multumita.

Cu bara achizitionata si cu vopseaua am gasit o vopsitorie despre care la fel am auzit numai de bine in comuna catelu ( este o vila cu 2 etaje si in spate spate se afla si atelierul de vopsitorie. Mana de lucru ma costa inca 130 de RON, bara vopsita urmeaza sa o ridic astazi si sa o montez ( este foarte simplu). Sa speram ca rezultatul va fi unul care ma va uimi si pe mine.

Imi cer scuze daca numele firmelor par a fi reclama, le-am inserat doar pt a ilustra mai bine pasii de urmat. In speranta ca nimeni nu va fi nevoie sa puna in aplicare cele de mai sus va urez o zi excelenta.
  • saionut

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 1,7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ca sa pun sigiliu pe acest thread pot spune ca recomand cu enorm de multa caldura si vopsitoria din comunca catelu. Rezultataul este mult peste ce ma asteptam, practic singura diferenta intre bara vopsita si cea originala consta in luciul prezent in mod mai evident pe cea noua. Din cate am inteles de la oamenii de pe acolo chiar si GTT-ul apeleaza la serviciile lor si nu m-ar mira treaba facuta de nota 11. Sper sa nu va loviti de aceeasi problema ca mine dar daca din nefericire se intampla nu va ingrijorati, nu se observa NIMIC daca urmati "pasii" de mai sus.

O zi excelenta si un week-end de vis
  • chris scooter

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Sunt in aceeasi situatie, cu bara fata crapata in urma impactului cu un caine (care, la prima vedere nu a patit nimic) si am de gand sa urmaresc aceiasi pasi. Bara am gasit-o cu 160 lei, urmeaza vopseaua.
La reprezentanta te jecmanesc astia nu alta...
Skip ads

  • NeamTuLe

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
daca esti din bucuresti iti dau eu un service bun si ieftin zic yo unde fac si eu acelasi procedeu schimb bara daca te intereseza si pot sa te ajut cu informati call me 0764.139.156. cu respect
  • chris scooter

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru oferta, dar sunt tocmai din Cluj.
Intre timp am constatat ca am si radiatorul spart, asa ca am de lucru si de cheltuiala...
  • NeamTuLe

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
in regula bafta la treaba
  • motosoft

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2010

  • Mesaj Privat
cenzurat de jE. Pentru reclama e o sectiune speciala
Skip ads

  • LIVIU RS

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Se demonteaza greu bara fata vectra c face-lift? Se poate 2-3 indicatii?
  • LIVIU RS

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Nimeni n-a demontat o bara?
  • licurici79

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2003 1.7YDT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Slick a scris:Bara din fata este prinsa in multe suruburi pe toate partile.
1) Mai intai desfaceti aparatorile de la roti care sunt prinse cu niste piulite de plastic. In afara de piulitele din arcada mai sunt inca 2, unul sub prag si unul sub bara din fata...
2) Desfaceti grila fata (cu sigla Opel) care e prinsa cu 3 suruburi in partea de sus si se ridica fiind prinsa jos doar cu niste tije de ghidare.
3) Desfaceti cele vreo 7 suruburi de sub bara.
4) Desfaceti cele 2 suruburi (1 pe stanga si 1 pe dreapta) din laterala barei pe interior, unde se imbina bara cu aripa laterala.
5) ATENTIE : Sustineti bara cu ceva pentru ca ea se mai tine doar in cele 2 suruburi de sub grila cu sigla.
6) Desfaceti cele 2 suruburi dintre faruri si grila cu sigla.
7) ATENTIE : Pentru modelele cu proiectoare nu va grabiti sa trageti de bara pentru ca proiectoarele din bara inca mai sunt atasate.
Cool Scoateti mufele din proiectoare. (Au intr-o parte un mic sistem de prindere cu o gaura si un pin... bagati o mica surubelnita sau trageti cu mana de manetuta si ies.

Gata... Bara e jos Smile


Este valabil si pentru Astra G 1.7YDT din 2003 ? merci !
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Colegul #saionut daca mai intra sau mai citeste pe aici (nu l-am mai vazut din 15 ian 2010), de unde ai luat aparatorile de noroi cu 50 RON ?

CristianTM.
Skip ads

  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am urmat pasii descrisi pe Vectra-C.com in legatura cu demontarea spoilerului la Vectra C facelift. Dupa ce am scos toate suruburile (respectiv punctul 7) al link-ului) bara nu iese afara. Ar trebui sa trag , imping ridic de bara?

http://www.vectra-c.com/for...77584#post1277584
  • relu1406

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
dupa cite stiu eu spoilerul este prins si de scut pe dedesupt cu niste nipluri de plastic.se impinge miezul central pina iese si apoi se scoate niplul
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am scos toate suruburile/niplurile. Eu nu am scut dar am scos cele 4 "suruburi" de jos de sub masina. Problema e ca nu vrea sa iasa din aripi.
  • relu1406

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
mai ai doua nipluri pe bara in fata, trage tare de pe aripi (dar cu grija) mai mult spre injos. este prinsa de niste suporti laterali prin presare.
  • kenji2011

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2011

  • Mesaj Privat
da si pe mine ma intereseaza bara plus vopsitorie dar bine la mine e mai complicat si mai mult de munca ca vreau sa schimb mai multe deci daca baietii lucreaza bine si ieftin ( ca pana la urma e vorba si de bani ca sunt bugetar) as dori si eu un pm cu datele mai exacte..ale service-ului ..mentionez ca eu am de vopsit capota trager bara ..capete de bara rezultate dintr-un accident !
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Mda... desi am incercat de doua ori sa dau bara fata jos, cu reticenta sa nu rup ceva, am aflat in sfarsit care-i problema. Am dat jos contraaripa si-am vazut ca mesterii de la service au fixat bara cu nituri, fiind foarte prost aliniata. Probabil ca vine jos doar facuta bucati.
Grija mare pe la ce service auto mergeti!
  • Rynobyt

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X17DT (TC4EE1)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2009

  • Mesaj Privat
salut, stiu ca ultimul post e f vechi, dar am si eu o intrebare, poate vede cineva.
Proiectoarele se pot da jos fara a da jos si bara?
Asta la o vectra b1:D
  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
NU!
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR