Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
iuly_1722 a scris:Ca militar ma bag si eu in discutia voastra si cred ca daca e adevarat cazul cu lunetistul a avut pe langa indeminare foarte mult noroc dar sincer nu prea cred ca i-a nimerit de la distanta aia. Tase esti expert daca zici ca ai tras cu ag 9 si cu tancul, eu nu stiu pe nimeni sa traga cu atatea arme cu cate ai tras tu, dar ma rog nu vreau sa intram in polemica.
am mai incercat si eu una alta in viata asta ,eehh ale tineretii valuri Cool
Skip ads

  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
D_G_M: "L115A3 Long Range Rifle are la bazã o tehnologie ce a fost folositã ºi pentru armele folosite de echipa britanicã la Olimpiadã – cântãreºte ºapte kilograme ºi foloseºte gloanþe de 8,59 milimetri."
Parerea mea este ca echipa olimpica britanica a folosit tehnologia acestei arme, chestie de costuri. Pentru vanzarea pe partea civila, la capitolul arme, dezvoltarea, proiectare si constructia este opusul industriei auto. La auto, tehnologia de ultima generatie dezvoltata de firme private (testata in competitii) intra in productia de serie dupa aprox 2 ani, ca si armele dezvoltate in sistem de stat, care (poate) intra in productia de serie cu o intarziere de cativa ani.
nicholas886: suntem la "discutii generale", se discuta despre diferite tipuri de arme, sunt de acord cu tine ca o arma de aparare mortala nu este normal sa o poata lua oricine, dar daca chiar mi-as dorii, in max 2 luni de azi as putea fi posesorul unei arme de vanatoare cu glont (si sunt unele asa de scurte........ un pic mai lungi ca un pistol mare)
  • nicholas886

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2009

  • Mesaj Privat
nicholas886: suntem la "discutii generale", se discuta despre diferite tipuri de arme, sunt de acord cu tine ca o arma de aparare mortala nu este normal sa o poata lua oricine, dar daca chiar mi-as dorii, in max 2 luni de azi as putea fi posesorul unei arme de vanatoare cu glont (si sunt unele asa de scurte........ un pic mai lungi ca un pistol mare)

sa speram ca nu-ti iei..Wink
+ si discutiile pot duce la curiozitate, curiozitatile la imaginatie..etc etc..si pot aparea victime..\
p.s..sunt ***** in armata asta a noastra..asa ca am ceva habar ce spun..daca nu de tehnica, macar de etica.
o zi cat mai buna si fara prea multi cetateni cu permis de port arma..Wink
...........
"L115A3 Long Range Rifle are la bazã o tehnologie ce a fost folositã ºi pentru armele folosite de echipa britanicã la Olimpiadã – cântãreºte ºapte kilograme ºi foloseºte gloanþe de 8,59 milimetri.".....: numai englezii s-ar putea gandi sa inventeze o asa frumusetze, dar complet inutila=: 7kg , e greu pentru un tintas care mai are inca 40kg pe el....lumea se indreapta pe tehnologii mai "usoare"..
  • last

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2008

  • Mesaj Privat
daniel_aoe a scris:... am gasit un set ce continea pistol cu glont marca Glock ...
... M-am dus sa predau arma la politia capitalei cu certificatul de deces si idiotii de la poarta nu stiau ce sa faca. Cica daca arma nu este a mea, nu pot dovedi cu permisul de port arma, nu pot sa o predau. Am scos pistolul din cutiuta lui, le-am aratat incarctorul plin, l-am bagat, am armat, am eliberat piedica de siguranta, l-am lasat pe ghiseu si am plecat.
...
- Mai este problema depozitarii, socrul meu tinea pistolul in biblioteca in spatele cartilor, cu arma de vanatoare este mult mai greu.

Minti cu nerusinare domnule daniel_aoe ... Glock-ul nu are piedica pe care sa o eliberezi (siguranta se afla pe tragaci), iar capacitatea incarcatorului la cele de 9 mm este de minim 17 cartuse, nu sase.
Depozitarea unei arme letale la domiciliu se face obligatoriu intr-o cutie metalica incastrata in perete sau podea, in niciun caz cum spui tu.
Skip ads

  • farte

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Kadett 1990 16SV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2006

  • Mesaj Privat
OFF TOPIC Am vazut aici cativa colegi de forum.care sunt militari de cariera.Am un baiat care doreste sa imbratiseze cariera militara si eu ca parinte m-am interesat pe siteuri-le liceelor militare despre conditiile de inscriere.Pana aici ok.In schimb nu inteleg faza cu traseul aplicativ,baremul este scris,dar nu stiu cum se calculeaza.Asa ca apelez la cei care au facut liceul militar.sa ma lumineze si pe mine.Credeti ca ar fi necesar sa-i iau antrenor pentru asa ceva?? Mentionez faptul ca baiatul este sportiv,multiplu campoin national la orientare turistica .Astep PM sau la telefon 0745185326.Multumesc Very Happy Asta e baiatul
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Parerea mea este ca nu se merita sa chinui copilul de la o virsta atit de frageda cu strictetea liceelor militare mai bine lasa-l sa faca ce liceu vrea el sau ii place si apoi daca are inclinatii spre viata militara poate foarte simplu sa urmeze o scoala de subofiteri sau academia si ajunge militar,cu liceul militar exista riscul sa nu mai fie obligatorie urmarea unei scoli de subofiteri din oficiu cum era acum ceva timp si dupa 4 ani de liceu sa se trezeasca ,ca nu are nici o specializare buna pentru viata de zi cu zi ,daca stie cineva mai mult decit informatiile mele sa completeze
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
last a scris:
daniel_aoe a scris:... am gasit un set ce continea pistol cu glont marca Glock ...
... M-am dus sa predau arma la politia capitalei cu certificatul de deces si idiotii de la poarta nu stiau ce sa faca. Cica daca arma nu este a mea, nu pot dovedi cu permisul de port arma, nu pot sa o predau. Am scos pistolul din cutiuta lui, le-am aratat incarctorul plin, l-am bagat, am armat, am eliberat piedica de siguranta, l-am lasat pe ghiseu si am plecat.
...
- Mai este problema depozitarii, socrul meu tinea pistolul in biblioteca in spatele cartilor, cu arma de vanatoare este mult mai greu.

Minti cu nerusinare domnule daniel_aoe ... Glock-ul nu are piedica pe care sa o eliberezi (siguranta se afla pe tragaci), iar capacitatea incarcatorului la cele de 9 mm este de minim 17 cartuse, nu sase.
Depozitarea unei arme letale la domiciliu se face obligatoriu intr-o cutie metalica incastrata in perete sau podea, in niciun caz cum spui tu.



Ma mir de ce iti rasund Evil or Very Mad
Socrul meu nu locuia cu mine, habar nu am vaut ca detinea asa ceva, a decedat pe 21 Decembrie si l-am innmormantat pe 23. In acea perioada a anului,, tovarase, mancai pomana porcului din banii mei si ai altor contribuabili
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR