Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • anotherloony

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salutare.
De curand sunt posesor de Astra G Caravan Z16XE an 2001. Ca sa descriu anvelopele actuale le pot compara cu niste papuci vechi si rupti. E clar ca trebuie sa fac ceva in sensul asta. Avand in vedere ca achizitia masinii, actele, schimbul distributiei + consumabile au dat o gaura considerabila bugetului meu nu imi pot permite anvelope premium. Am citit pe aici si prin alte parti si am ajuns la concluzia ca nu are rost sa ma incurc cu second hand deoarece pot avea surprize neplacute. Si asa am ajuns la anvelope de buget. OK dar ce? pentru ca nu imi doresc surprize neplacute. Sunt constient ca nu pot avea performante dar poate gasim un echilibru. Eu nu sunt agresiv la volan si nici nu merg cu viteza dar tot nu mi-ar place in conditile in care asfaltul e ud sa am ad/e/renta ce tinde spre zero si distante de franare ce tind catre infinit.
Eu am luat ca referinta anvelopele ce imi trebuiesc mie 185/65/14 86T

Ce gasim pe piata la bani putini? am cautat ca pretul sa fie mai mic de 175Lei
Cele mai intalnite oferte sunt
Tigar Sigura
Debica Passio 2
Debica Navigator 2( desi nu sunt adeptul allseason)
Debica Furio (indice de viteza H)
RIKEN ALLSTAR 2
Kormoran Impulser B
Sava Perfecta
Sava Intensa (H)
BFGoodrich Touring G
BFGoodrich Profiler 2
KLEBER DYNAXER HP2
Barum Brillantis
Matador MP14/MP15
America - LA866
Viking VSS 100T
WANLI S 1200
Si altele dar mai putin intalnite in oferte. Iar cand vorbesti de anvelope de buget toti vanzatori recomanda Tigar Sigura si Debica Passio2 ca fiind ieftine si bune.
Totusi m-am apucat de sapat
Uitandu-ma pe Tiretes.com si tyrereviews.co.uk la opiniile utilizatorilor am ajuns la concluzia ca nu te poti ghidat dupa ratingurile de acolo. Oamenii trag cu bife care pe unde apuca si reultatele sunt total nerelevante.

Pentru ca sunt putine teste si nu pentru dimensiunile pe care le caut eu am cautat in testele pt anvelope de dimensiuni similare.
Oricum concluziile sunt destul de greu de tras datorita lipsei de informatii complete.
Total Nerecomandat:
Wanli
Sava Perfecta
BFGoodrich Touring


Performante madii (dar slabute pe asfalt ud)
Barum Billantis
BF Goodrich Profiller 2

Capitolul recomandari am gasit
Firestone Multihawk
Fulda EcoControl (dar care depasesc putin bugetul meu dar vad ca sunt recomandate aproape fara rezerve)

Pentru apreciere eu m-am uitat pe www.adac.de , www.tyres-online.co.uk iar concluziel a fost trasi si prin extrapolare de la o dimensiune la alta pt acelsi model si producator.
Un site bun de plecare este www.cauciucuridirect.ro care la sectiunea detalii pt un cauciuc se gasesc linkuri (nu la oate modelele)catre alte situri de review si teste ceea ce te poate face sa te razgandesti cand vine vorba de achizitie sau indica o alegere inspirata.
Repet, nu prea pot pune baza pe siturile ce prezinta aprecierile urilizatorilor fara nici mijoc de filtrare. Pe un forum daca cineva isi da cu parerea poti urmari si alte discutii ale sale si iti poti da seama daca omul are oarece pertinenta sau ii place sa scrie verzi si uscate si atunci poti sa ignori parerea lui.

Din pacate nu m-am putut lamuri cum sta treba cu cele mai tentante oferte: Tigar Sigura si Debica Passio2

In urma posturilor care recomada si alte anvelope care nu au fost inscluse in chestionar acestea vor fi adaugate (de preferabil argumentat)
Skip ads

  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Matador MP 42 Elite 2
Aceste anvelope sunt destul de bune pentru ploaie, au performante medii pe uscat si sunt total nerecomandat de a fi folosite iarna...

Bafta in alegerea ta...
  • ovidiu.SB

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Fulda EcoControl macar sunt pareri cat de cat bune in teste pt ele. Nu le-am probat personal.
http://www.tyres-online.co....yretest/fulda.asp
http://www1.adac.de/Search/...=0&location=2
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
De ce nu iti iei niste Brigestone la 200 lei bucata?Sunt atat de scumpe?
Skip ads

  • krafft

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Eu am "Lassa " , sunt fabricate in Turcia ,licenta Bridgestone , am 20000 km cu ele ,super! Eu am "Impetus"(215/55/16 de vara ) si sunt foarte multumit ! Numai ca la prima zapada trebuie sa le schimbi cu unele de iarna ,nu ai nici o sansa cu ele !



Stiu ca o sa sara cineva sa spuna ca sunt "Made in Turkey" ,dar va spun ca sunt OK! Raportul calitate / pret este corect!
  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
mi-am luat ceva gen : "nexen" by michelin , 160 ron bucata (195/60/15) , garantie 3 ani , au aproximativ 1000 km , si momentan se comporta excelent.
  • Cristy_13

  • Mesaje scrise: 763
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Eu am HANKOOK(195/60/15) de vara, nu stiu exact unde au fost facute. Nu bat, nu s-au uzat neuniform, sunt foarte multumit. Pretul a fost 185 lei.
  • anotherloony

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Va rog sa veniti cu mai multe detalii. Adica pe langa marca avem nevoie si de model + cateva impresii despre cum se comporta pe uscat pe ud daca s-au uzat neuniform sau au aparut galme, deformari nu neaprat vizibile dar care cauzeaza batai etc.
"De ce nu iti iei niste Brigestone la 200 lei bucata?" nu ajuta cu nimic pe nimeni. Ce model? SI vand in vedere ca trebuie sa cumpar 4 depasesc bugetul propus. Mai avem si altele de facut cu banii si cred ca trebuie sa gasim cel mai bun raport calitate/pret.

Sper ca acest topik sa fie de ajutor si altora nu numai mie.
Skip ads

  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
@anotherloony - ai dat si tu un search pt subiect?S-a mai discutat de atatea ori.Si eu m-am confruntat cu aceiasi problema cu putin timp in urma,Si nu am deschis un nou topic.Am postat acolo unde trebuie.

https://www.clubopel.com/vie...asc&start=100

Postul acesta se intinde pe sapte pagini.La fel ca el mai sunt cateva deschise.

Acu,ce sa zic,"imi cer scuze" ca nu-mi rapesc din w/e sa dau mai multe detalii cand deja s-au discutat acestea de zeci de ori.

Si chiar,pt ce sa scriu o polologhie intreaga despre brigestone daca tu zici ca depaseste bugetul?
  • anotherloony

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Am recitit topikul mentionat de tine si mi-am adus aminte de ce nu am postat acolo. Nu este delimitata o gama de anvelope si in general se discuta mai mult despre anvelope premium.(se mentioneaza ce e drept si cateva chinezarii) Am vazut ca tu ti-ai luat Bridgestone Turanza si au costat peste 14000lei (toate) ceea ce nu e putin de loc. (si chiar cred ca ai facut o alegere buna) Pe mine ma deranjat faptul ca nici macar nu te-ai deranjat sa mentionezi modelul de anvelope pe care il recomanzi. Eu aici am mentionat si cateva modele care in opinia mea se gasesc in mai toate ofertele importatorilor si care le poti gasi la sub 200 lei bucata. Plus ca as vrut ca aici discutia sa fie putin mai argumentata. Posibil sa fi gresit eu ca am deschis alt topik si atunci rog un moderator sa-l inchida pe acesta sau sa-l uneasca cu un alt topik mai relevant.
As vrea deasemena sa precizez ca nu intentionez sa fac vanatoare de posturi sau rating si nu ma deranjeaza deloc calificativul Bebe
Numai bine.
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
krafft a scris:Eu am "Lassa " , sunt fabricate in Turcia ,licenta Bridgestone , am 20000 km cu ele ,super! Eu am "Impetus"(215/55/16 de vara ) si sunt foarte multumit ! Numai ca la prima zapada trebuie sa le schimbi cu unele de iarna ,nu ai nici o sansa cu ele !



Stiu ca o sa sara cineva sa spuna ca sunt "Made in Turkey" ,dar va spun ca sunt OK! Raportul calitate / pret este corect!


Si eu am Lassa Impetus2 de vara (185/65/14) si sunt multumit de ele. Am ~100.000 km la bord. Le-am pus cand am luat masina la 44.000km, in vara lui 2006. Deci, avand in vedere ca perioada dec-martie merg cu anvelope de iarna, vreo 40.000 km am mers cu ele, nu am avut probleme pe umed sau uscat, nu au galme, nu s-au spart, inca nu s-au tocit pana la semn, le schimb la anu' tot cu Lassa.
  • Viz

  • Mesaje scrise: 515
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am avut :
Lassa Mirata pe Cielo - nu am avut probleme nici pe ploaie, nici pe asfalt uscat, fara zgomot prea mare la rulaj.
Lassa Impetus2 pe Astra G - la fel, fara probleme nici pe ploaie, nici pe uscat, fara zgomote la rulaj.

Pentru anvelope de buget au fost ok, am sa mai incerc si altadata Lassa.
Skip ads

  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
@anotherloony - titlul threadu-lui pe care ti l-am dat se numeste "Ce anvelope sa-mi iau?".Eu zic ca e destul de general si puteai sa postezi acolo.Nu mai intereseaza daca umbli sau nu dupa stelute,ai sa vezi daca ai sa activezi mai mult pe acest forum ca au sa te deranjeze la un moment dat deschiderea de aiurea a unor alte discutii care s-au mai discutat de cel putin 5 ori.In momentul asta nu te deranjeaza pt ca d-abia te- ai inregistrat si vad ca ai si deschis un topic nou pt alte anvelope.Argumentata,discutia,putea fi si acolo.Ce-ar fi daca si-ar deschide toata lumea pt fiecare profil de anvelopa?

Anvelopele mele au costat atat de mult pt ca sunt un profil mai rar si peste tot sunt scumpe.De ex acolo de unde le-am luat au fost cu cel putin 50 lei mai ieftin decat toate celelalte firme pe care le-am contactat.In plus mi-au facut si reducere 50% la manopera.Chiar m-am uitat special pt profilul tau si am gasit un pret intre 200 si 220.Eu zic ca e un pret bun pt niste btigestone,si se merita sa dai mai mult cu 30-40 lei pe ele decat pe niste lassa,nu?Tocmai d-aia te-am intrebat ca sa nu ajung sa scriu tot romanul asta.Daca erai interesat imi cereai mai multe detalii despre ele.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Are un amic Profiler2 pe Fiat Doblo, sunt chiar OK. A facut si Italia cu ele si s-au comportat perfect.
  • bushy

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Salut . Te contrazic pentru ca eu am Sva a Perfecta si sunt foarte bune aderenta tot la bani putini
  • anotherloony

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salut. Nu ma contrazici pe mine ci pe cei de la ADAC
http://www1.adac.de/Tests/R...SourcePageID=8772

Nu neg faptul ca este posibil in alte conditii (alta masina, alt tip de asfalt etc) comportamenul acestor anvelope sa fie mai bun.
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
eu am avut sava intensa si am mers 20000 km fara probleme ,apoi am dat rotile cu totul unui coleg de munca ,si el inca merge cu ele ,si nu au avut nici o problema
am dat acum 2 ani 150 ron pe bucata (195-65-15)
acum fiecare cu ce isi doreste sa fie incaltat asta cumpara
  • anotherloony

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Pe fosta masina am avut BFGoodrich Profiler si multa vreme am trait cu impresia ca sunt niste gume bune. Am fost insa la un moment dar nevoit sa pun frana brusc pe asfalt ud. NU sa intamplat nimic, Slava Domnului, insa dupa acel patinaj artistic mi-am schimbat parerea despre cauciucurile mele (in rau)
Pana la urma am ales Kumho Solus KH17 86T. Or fi ele din Asia dar vin de la coreeni care nu stau chiar rau cu calitatea produselor.
Am vazut pe adac.de ca se comporta binisor singura mica problema ar fi ca se uzeaza mai repede. Am negociat un pic si am obtinut in pretul lor, de 182lei si montajul cu tot cu echilibrat(pret bunicel zic eu)

Inca nu am apucat sa imi fac o parere personala despre ele avand in vedere ca nu am parasit orasul. Parca ar fi putin zgomotoase dar la 60 la ora e greu sa apreciezi aspectul asta.
DOT5209.(ma intreb daca au fost facute innainte de anul nou Smile )

Ar fi fost util sa putem face modificari ulterioare chestionarului
  • anotherloony

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Acum dupa vreo 4000km revin cu impresii depre KH17.
Cam zgomotoase la peste 70-80km/h , aduna pietre si nu scapi de ele decat la viteze de peste 80km/h. Asa ca prin oras te plimbi cu pietricele dupa tine saptamani in sir, daca nu intervii manual. Am fost in cateva situatii in care am fost nevoit sa pun frana brusc si tin bine si pe uscat si pe asfalt ud. Masina a avut tendinta sa fuga odata de fund intr-un viraj strans dar nu stiu daca e problema cauciucurilor sau a masinii. Din cate am auzit G Caravan are tentinta de a derapa pe spate deorece este prea usor si nici sistemul de suspensie nu prea ajuta.

Una peste alta daca nu te deranjeaza tacanitul pietricelelor si nici zgomotul de rulare sunt niste gume bune la pretul lor.
  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Astept sa mai faci ceva km cu ele si sa ne mai povestesti. Eu am luat Kumho Solus anul trecut si m-am trezit cu o galma de toata frumusetea pe roata stanga fata la nici 8000 km. Acelasi lucru l-am vazut intamplator la o masina in Bucuresti in timp ce stateam la un semafor.

Pe de alta parte, un coleg de serviciu a avut 3 ani pe masina astfel de anvelope si n-au avut nici pe dracu', in afara de faptul ca, da, s-au tocit destul de repede. Cred ca toata treaba tine de noroc, la fel ca atunci cand aveam Dacii "incaltate" cu Montana: unele faceau galme in nici 5000 km, altele n-aveau nici pe naiba pana deveneau opinci. Asta e! Daca vedeam topicul mai devreme, intram si povesteam despre astea, dar asa... poate le e de folos altora...

Clar eu nu o sa mai iau asa ceva niciodata!

Am uitat! Masina a venit acum 4 ani din Germania cu FULDA CARAT EXELERO pe care le mai am si in ziua de azi pe spate (tocite, ce-i drept, aproape de semnul de uzura). Astea da anvelope! De ce nu mi-am luat tot de-astea si mi-am luat rahaturi de Kumho? Pentru ca FULDA care se gasesc in Romania nu sunt fabricate in Germania, ci in Polonia si m-am gandit ca sunt proaste, dar s-a dovedit ca alegerea mea, de fapt, a fost proasta.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Chestionar

Ce anvelorpe ieftine recomandati?
Tigar Sigura 13%
Debica Passio 2 14%
Debica Furio 6%
RIKEN ALLSTAR 2 1%
Kormoran Impulser B 3%
Matador MP14/MP15 7%
Sava Intensa 5%
BFGoodrich Profiler 2 12%
KLEBER DYNAXER HP2 4%
Fulda Ecocontrol 10%
Firestone Multihawk 20%
130 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR