Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • clau

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Cum poate costa un senzor de uzura a placutelor de frana 560k? Ati avut probleme asemanatoare si stiti niste preturi pentru asa ceva? Mi se pare un pret cam exagerat pentru un fir cu senzor. La schimbarea placutelor de frana, senzorul vechi s-a rupt, de fapt nici nu stiu daca s-a rupt cu ocazia asta sau asa era de mai mult timp caci nu-si facuse treaba, nu imi aparea pe bord nici o semnalizare desi placutele erau foita. Acum dupa ce s-a rupt l-am lasat doar spinzurat acolo si am taiat cu un patent partea care face contactul electric. Culmea, acum mi se aprinde martorul din bord. Any idea why?
Skip ads

  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
din cate stiu eu, senzorul de la placute consta intr-o tablita infipta in placuta, care in momentul tocirii placutei de frana, aceasta ajunge sa faca contact cu discul de frana si iti indica tie in bord ca: "vezi ba ca nu mai ai placute!!!" eu asa stiam ca sunt. eny idea!?
  • clau

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Ai dreptate, in teorie asa este, insa practic senzorul acesta este o componenta separata. Are intr-un capat un conector cu care se prinde de instalatia electrica, si apoi un cablu mai lung, cam de juma de metru pina in celalalt capat unde vine senzorul efectiv, adica o bucata de material in forma de L care se prinde de placutele de frana. Ei bine, de multe ori probabil din cauza caldurii foarte mari, materialul senzorului se lipeste foarte bine de placuta sau de suportul acesteia si aproape ca se sudeaza. La demontare se cam rupe L-ul asta. De vandut nu se vinde separat decat cu tot matz-ul ala de juma de metru cica. Era mult mai usor si mai ieftin sa se poata demonta doar capatul de contact al senzorului.
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Se aprinde becul in bord pt. ca in urma taierii cablului, firele din interiorul cablului fac contact intre ele. Izoleaza firele cablului independent unul de celalalt.
Skip ads

  • clau

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Da, la asta ma gandeam si eu. Cand am pus mecanicul sa taie senzorul de pe fir ma gandeam ca e ca si la modelele mai vechi unde era un singur fir. Dar se pare ca sunt 2. Asa arata si conectorul de la instalatia electrica, cu 2 orificii.
  • clau

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2006

  • Mesaj Privat
intre timp m-am mai interesat de niste preturi si am gasit si mai scumpe. Pe la 700k. Deci se poate si mai rau. Noroc ca e doar un senzor. Crying or Very sad
  • emmanuel

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
La mine senzorii sunt direct in placute dar daca la tine sunt separati asta inseamna ca poti sa-ti iei si placute fara senzor adik cu placuta aia de metal ce face contact cu discu' asta presupunand ca nu vrei sa mai dai banii pe senzor !!
  • clau

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Am impresia ca senzorul ar trebui sa ramana intact de la un schimb de placute la altul astfel incat sa ai nevoie doar de placute simple (si teoretic mai ieftine). In schimb daca la demontare "mesterul" nu stie cum sa dea jos senzorul fara sa-l faca bucati se ajunge la situatia de mai sus cand trebuie sa dai jumate din pretul placutelor numai pentru un senzor.
Skip ads

  • clau

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2006

  • Mesaj Privat
m-am uitat mai bine si nu se ating cele 2 fire, mai mult chiar, unul l-am taiat ceva mai scurt si n-au cum sa se atinga, si tot se aprinde martorul la bord. Cred ca functioneaza pe alt principiu decat senzorii vechi care faceau doar un simplu contact electric intre discul de frana si senzor. O sa iau unu nou, ce sa fac. Vectrele astea... uneori char nu merita atatea complicatii tehnologice.
  • Ivan Dnepr

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2006

  • Mesaj Privat
clau a scris:m-am uitat mai bine si nu se ating cele 2 fire, mai mult chiar, unul l-am taiat ceva mai scurt si n-au cum sa se atinga, si tot se aprinde martorul la bord. Cred ca functioneaza pe alt principiu decat senzorii vechi care faceau doar un simplu contact electric intre discul de frana si senzor. O sa iau unu nou, ce sa fac. Vectrele astea... uneori char nu merita atatea complicatii tehnologice.


lipeste firele intre ele sa faca contact si nu o sa mai ai martorul aprins
  • maramu

  • Mesaje scrise: 304
  • Locatie: Targu Mures
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
emmanuel a scris:La mine senzorii sunt direct in placute ...

Tocmai am schimbat si eu placutele dar la mine senzorul este separat doar se infige in placuta, o fi alta tehnologie?
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
maramu a scris:
emmanuel a scris:La mine senzorii sunt direct in placute ...

Tocmai am schimbat si eu placutele dar la mine senzorul este separat doar se infige in placuta, o fi alta tehnologie?

la ce pret??
am aflat ca pe spate sunt de 2 feluri,stii ceva de asta? k sunt si de 2 preturi
poate ai ceva detalii despre caracteristici
Skip ads

  • maramu

  • Mesaje scrise: 304
  • Locatie: Targu Mures
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
octav13 a scris:
la ce pret??

De 2 zile caut denumirea producatorului ca nu o mai stiu, era ceva de genul menthex, mendecs avea si site ceva in genul www.m....co.uk.
La service am arunca cutiile. Nu sunt de cea mai buna calitate dar astea le-am gasit si au fost chiar ieftine: fata 125Ron, spate 94Ron, manopera 50Ron. Ma deranjeaza insa scartiitul pe care il fac, eu sper ca o sa dispara dupa ce se mai uzeaza putin. Inca nu le-am testat "pe circuit" Laughing dar in oras se comporta excelent, ramane de vazut cum vor arata discurile dupa catema mii de Km. Imi pare rau ca nu te pot ajuta cu caracteristicile daca mai trec pe la magazinul de unde le-am luat o sa ma interesez.
Bafta tuturor.
  • vectraph

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2006

  • Mesaj Privat
am si eu o problema cu senzorul de uzura... l-am avut rupt si pe display imi aparea mesajul brake pad... totusi astazi l-am schimbat si tot imi da acelasi mesaj... astea cu toate ca acum toti sunt in regula... acel mesaj ramane in memorie si trebuie resetat sau credeti ca alta e cauza ?
va rog ajutor! Smile
  • nydu2007

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: GIURGIU
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Eu am patit ...la vectra c, dupa uzzura la placute s-a aprins senzorul, l-am cumparat 45 ron si apoi a mers (modelul cu fir lung). E exagerat pretul care il ziceai tu...mai mult de 50-60 ron nu are cum sa fie
  • vectraph

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2006

  • Mesaj Privat
pai bine bine si dupa ce il schimbi ramane eroarea stocata in memorie ? trebuie stearsa ? ca eu l-am pus nou si tot imi apare pe calculator si i-am verificat pe toti si sunt ok, iar placutele nici vorba sa fie tocite Smile)
  • nydu2007

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: GIURGIU
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2007

  • Mesaj Privat
cred ca nu e pus bine ori nu e senzorul bun.... Eu dupa ce l-am pus a fost ok, a disparut eroarea !
  • vectraph

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2006

  • Mesaj Privat
de fapt la mine nu era senzorul ci doar idioata aia de mufa... nu stiu ce sa zic... trebuie sa verific oricum..
  • Gaby_zzz

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Cand senzorul este bun cele doua fire au contactul stabilit intre ele, ambele fire unindu-se in senzor printr-un firicel de lita foarte subtire.
Daca circuitul se intrerupe undeva (ori la vreo mufa, ori la senzor) apare mesajul de inlocuire a placutelor.
Daca placutele ating de senzor si apare mesajul, senzorul acela de care a atins placuta, nu mai este bun, trebuie inlocuit.
Asadar nu asteptati sa va apara mesajul pe BC, dupa care sa schimbati placutele ... salvati senzorii.

ATENTIE! De multe ori in service, "meseriasii" nu acorda prea multa atentie acelui senzor si daca il chinuiesc prea mult cand il scot de pe placuta se poate intrerupe un fir (sunt foarte subtiri) si astfel apare mesajul si dupa schimbarea placutelor.

Bafta tuturor!
  • vectraph

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2006

  • Mesaj Privat
aha... deci aia e problema! si daca nu te superi gaby_zzz cam ce pret are un senzor nou?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR