Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • dodo7

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
E vorba despre un Astra F cu care am avut un accident (ma lovit unu in spate), cei de la asigurari mi-au facut ei un deviz si a iesit suma pentru reparatie mai mare decat mi-au aprobat ei in consecinta dauna totala. Acum intrebarea mea este mai pot repara masina si so pun in circulatie daca e dauna totala tinand cont ca reparatia la mecanicu meu + piesele ce trebuie sa le cumpar e mai mica decat suma aprobata. mi-ar trebuie doar aripa spate, bara spate si stopul. Si inca ceva lonjeronu spate e umpic indoit mecanicu a zis ca poate sa-l traga cu nu stiu ce si sa revina la normal, dar dupa o sa am probleme la itp in privinta structurii de rezistenta a masinii?
Skip ads

  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Nu iesi mai bine daca o vinzi sau dezmembrezi, iei banii pe dauna totala cat ti-au calculat ei si iei alta?
  • dodo7

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
pai cred ca ies dar daca nu cumpara nimeni! si pot so fac si dupa sa o vand si asta e o varianta dar e pacat de ea ca tin la masina e si imatriculata. dau bani aniurea la stat, ca bani pe taxa nu mi mai da inapoie.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
da, poti sa o repari.
Danua totala data de asigurari si radierea din circulatie sunt 2 chestii diferite. Asigurarile iti dau dauna totala daca valoarea reparatiei depaseste valoarea de catalog actualizata cu vechimea. De exemplu ai un Kadet, iti loveste unu' portiera, masina e evaluata la 1000 EUR, portiera noua+inlocuit+vopsit=1500 EUR. firma de asigurari, in loc sa iti dea 1500 eur, iti da doar 1000. Da' tu poti merge sa iti iei o portiera, sa repari masina si sa mergi mai departe.
Cred doar ca aceeasi firma nu iti va mai face CASCO. RCA... nu stiu, poate vede Jojo aici, si ne zice, ca el se ocupa intr-o vreme cu asigurari (parca)
Skip ads

  • dodo7

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
mersi frumos de raspuns, sa ma pot apuca de treaba. iar in legatura ca numai imi face nui problema, dar intreb daca prin absurd ma loveste unu care are tot la firma respectiva asigurare oare ma mai desbagubeste a doua oara bineinteles dupa ce fac masina? normal ar trebuii ca ii obliga legea dar la noi in romania nu sti niciodata.
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Da, te despagubeste si de 1000 de ori (daca ai nervii necesari sa stai cu masina in service de atatea ori Razz ).
Nu o sa ai probleme la ITP daca o indreapta cum trebuie.
  • Me & Astra

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2000 x 20 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca cea mai convenabila solutie, daca tot e inmatriculata masina, este sa iei banii de la asigurare, aduci alta masina si faci recarosare (scutesti plata taxei), apoi dezmembrezi si vinzi ce se poate de pe cea lovita.
  • dodo7

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
si asta ar fi solutie dar m-am decis o sa repar eu masina. Va multumesc celor care mi-ati raspuns ca nu stiam sigur cum sta treaba!
  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Din curiozitate...ce suma ti-a dat asigurarea? La cat este evaluata masina ta?
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
cam 3500 ron.
  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
pfff, mi se pare putin...tinand cont ca una neinmatriculata este peste 500 de euro...cam asta fiind pretul minim...Oricum, multa bafta si...spor la treaba Smile
  • dodo7

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
1750 euro mi-a evaluat masina cu 250000 de km si mi-a scazut 25% epava. 5670 ron mi-a dat.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR