Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Argon_xxl

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Buna ziua! Sunt membru nou , de fapt mi-am facut cont pentru ca vreau sa achizitionez un opel insignia varianta sport cu mototrul de 2.0 turbo benzina zi sunt curios cam care ar fii consumul urban , precizez ca actuala maina este un Mitsubishi Lancer 1.8 benzina care consuma in conditii economice de mers cam 8,5 - 9% ,iar in conditii mai sportive intre 12 - 13,5 , si sunt curios cam care este consumul unui insignia cu astfel de motor , test drive am facut cu motoarele de 1.8 benzina si 2.0 diesel de 160 de cai ; cel pe benzina consuma undeva pe la 14-15 % in conditii normale de mers , consumul mi se pare normal avand in vedere kg in plus fata de masina proprie, care aeste mai agila si pe durata testului a fast uneori nevoie de un anumit abuz al pedalei de acceleratie , iar despre cel diesel pot spune ca merge excelent iar in modul sport raspunde ff bine la comenzi fata de alte motorizari diesel cu care am avut ocazia sa merg , dar din pacate sunt fan al motoarelor benzina cat mai puternice in limita bunului simt , precizez ca am ales insignia in defavoarea unui Mitsubishi Lancer Ralliart de 240 cp cu tractiune intergrala deaorece insignia ofera un comfort mult mai mare si ceva optionale in plus la un pret ceva mai redus . Multumesc anticipat pt. eventualele raspunsuri si astept cu nerabdare si ceva pareri asupra masinii si a obtionalelor acesteia .


Ultima modificare facuta de Argon_xxl la Mie 05 Mai, 2010 7:30 am
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=66865
Citeste si acolo.

Consumul in practica este cu 10-25% in plus fata de cel recomandat de producator. Daca te chinui poti scoate mai putin decat cel declarat Laughing .
  • Argon_xxl

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Da stiu si ca poat scoate mai putin dar nu consider ca trebuie un "efort" pt. a scoate mai putin la masina actuala am scos un consum mai mic cu aprox 1.5 litrii doar mergand calm cu maxim 60 KM/h si cu motorul cuprins intre 2500 si 3000 de turatii ; in oras ; deci cred ca e posibil ca insignia avand un raport putere/greutate mai bun decat actuala masina este posibil sa am un consum asemanator in functie de stilul de mers ; in nici un caz de 9 % avand in vedere ca sunt un sofer destul de agresiv ; iar consumul a devenit o mica problema deaoarece fac multi km in mare parte urban si ma bate gandul si la varinata diesel dar mi se pare mare diferenta de performanta intre motorizarile diesel si cele pe benzina , as fii preferat macar motorul 2.0 twin td de 190 de cai dar am vazut ca nu e disponibil .
  • Lucifer_The

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
La ce ai nevoie in oras de 220CP?
Chiar crezi ca 160CP CDTI e slab in oras...!
Am eu 130 la ora in oras in a 3-a si are doar 130CP...la mers forjat am 11,5% si chiar 12% consum....
Skip ads

  • Argon_xxl

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Am mers cu cea de 2.0 160 de cai si nu mi se pare deloc slab in oras si ca performante pe foaie e exact ca a mea in acceleratie 0 - 100 ; cred ca e vorba mai mult de gust si de ce sportivitate ofera ;la lancerul nou motorul pe benzina e foarte placut in sensul bun a cuvantului , iar la insignia n-am luat inca o decizie clara asupra motorizarii si la cea de 220 ce cai cifra de 9 % a fost aruncata la intamplare ca nu ma astept la asa ceva avand in vedere consumul oficial . pOate cineva care are aceasta motorizare poate da cateva detalii
  • ado12
  • *
  • 5 mesaje
  • din 18 Mai 2010
  • Insignia 2010 A20NHT
  • Bucuresti
  • ado12

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Insignia 2.0 T 220Cp 4x4.

- Consum mediu indicat de CB dupa primii 5000 Km - 10,2%;
- aprox 90% extraurban, 10% Bucuresti
- stil de mers normal, scurte perioade mai sportiv - viteza medie 55km/h.

La urmatoarea iesire voi reseta CB si voi reveni cu detalii despre consum.
  • ado12
  • *
  • 5 mesaje
  • din 18 Mai 2010
  • Insignia 2010 A20NHT
  • Bucuresti
  • ado12

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Concluzie pt consum extraurban:
- mers la consum - 8%
- mers normal - 9-10%
- mers sportiv - peste 10%
In oras n-am calculat, dar banuiesc ca este peste 15%.
  • Cod

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Daca tot esti fan benzina, ar fi bine daca ai mai putea pune un banut la ciorap sa iti cumperi varianta V6 T-ul. Atunci simti o delicatese de benzinar, iar consumul e tot acolo...intre 10%-20%.
Skip ads

  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Care e dovada vizuala ca un 2.0 turbo e 4x4, nu acea sigla 4x4 cu X mare pe spate la portbagaj. Am gasit o Insignia la care proprietarul sustine ca are 4x4, dar in spate scrie doar turbo si atit, nu are adaugat 4X4. Insa in CI apare tracțiunea integrala de la RAR. Sper sa nu fie incompetenti aia... In afara de proba se mai poate dovedi cumva?
  • Kissdragos

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2012

  • Mesaj Privat
O cunosti dupa puntea spate... Insa nu in toate cazurile daca este si puntea,este si masina 4x4. Eu am achizitionat masina cu puntea spate pentru 4x4 ( am luat-o SH,nu am stiut treaba asta)
Sau la un test de drum ,clasic romanesc... Dai un scart .De obicei,cele 4x4 pleaca intins in treapta 1 de viteza,in a 2a rupe rotile
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
@lbanias, uita-te sub masina in dreptul puntii spate. Pe centru trebuie sa vezi o cutie metalica (diferentialul) in care intra cardanul din dreptul puntii fata, pe centru, si din care ies ca doua planetare in lateral si merg spre rotile posterioare.
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Cum stau la 300 km de vanzator, speram sa mai fie ceva optic, usor de recunoscut ca reprezentind 4x4. Poze cu dedesubtul masinii nu sint. Mai e proba aia pe bancul de test frine (cilindrii ala mobil) , dar iar tre sa fiu acolo. Omul a specificat ca primeste o alarma de eroare telescop si cica la unii mesteri au zis ca trebuie schimbat un senzor si un telescop 500 euro, altii ca doar sensorul. Ma intreb , desi omul zice ca e insesizabil la condus, cum afecteaza eroarea aia sistemele Flexride si 4x4 care cica se ajusteaza desul de des in functie de drumuri, frinare. Acum 500 euro n-o fi o avere la o masina de costa 35-40000 euro, dar mi-e sa nu fie si altele.
Skip ads

  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
O eroare de genul Service Suspension System poate sa apara si din intamplare, fara sa existe o problema concreta sau sa fie vreun senzor defect. Si mie mai imi da o data, de doua ori pe an eroare din asta, dar masina nu are nimic. Daca intr-adevar e ceva defect, FlexRide-ul e costisitor de reparat, adica mai bine te duci, verifici masina pe viu, mergi cu ea la reprezentanta, iti dau un deviz si apoi mai negociezi cu vanzatorul, 500 de euro nu sunt chiar de colo Smile
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ce ma enerveaza e ca talonul ,CI sau VIN nu zice mai nimic despre dotarile masinii. Am un prieten laOpel TM si din VIN mi-a zis doar ca vede ultimul service inregistrat de opel in 2011. Ori nu are el acces la baza mare de date. Oare se poate vedea cumva daca are Flexride (teoretic confirmat de butoanele Sport si Tour), 4x4 (confirmat de angrenajul de sub masina), si alte optiuni gen '' masaj la creier'' ce nu pot fi vizibile.Mi-e teama ca ma du la Opel si verificarea lor constain 2 ciocane , un tras de roti si 2 frine.
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Daca ai seria de sasiu, cauta pe forum, sunt colegi care iti pot decoda VIN-ul si iti spun toate dotarile pe care le are masina. Iar la Opel ar fi bine sa mergi ca sa vezi exact in ce stare e masina, sa iti citeasca erori, sa vezi un istoric complet (cat este inregistrat la Opel, ca daca i-a facut service-ul in alta parte, nu iti apare). Platesti o constatare, dar esti mai sigur pe cei dai banii.
  • Kissdragos

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Pe mine m-a ajutat colegul catastefan ... Da-i pm,poate te poate ajuta si pe tine sa iti spuna dotarile de pe masina dupa seria VIN
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Trimite-mi seria VIN pe privat si te ajut cu dotarile... Esti OFF TOPIC
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Acum mi-a picat fisa....2.0 Turbo nici nu cred ca s-a vandut fara 4x4....
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Asa este,insa ca sa fie impacat cu idea ca nu-l pacaleste cineva...
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Wikipedia zice ca exista 2.0 turbo si fara 4x4. Merci de linkuri, am gasit un cititor de VIN si mi-a fost confirmat ca e 4x4. Probabil ca o cumpar daca e ok dupa proba si teste.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR