Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • luk

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ma intereseaza schema motorului Z16XEP . Ma poate ajuta cineva cu asa ceva ?
Este vorba de un Opel Astra H Twinport 1.6 105 cai, si caut schema motorului pe componente, ce contine motorul, si cu ce difera de Z16XE de exemplu.

Are cineva OPEL TIS sau alt program Opel, unde as putea sa vad schema motorului ?

mersi mult
Skip ads

  • luk

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2007

  • Mesaj Privat


Am desfacut Galeria de Admisie la Z16XEP TWINPORT 1.6 77KW 105CP de pe un Astra H.
Ideea e ca , clapetele ( asa cred cel putin ) de la galeria de admisie scot un zgomot urat ( metalic ), si inclin sa cred , ca sint de la clapete.
Am citit aici pe forum ca , clapete respective se pot "repara".

Am dat jos galeria de admisie,dupa cum puteti vedea in poza atasata , si am incercuit clapetele.

Ce pot face sa nu mai scoata zgomotul ala suparator?Cum pot "repara" clapetele ? Doua din ele se misca, iar doua sint fixe.
Cum pot rezolva problema ?
Am citit pe forum, ca la service, normal se schimba toata galeria de admisie ( 3400 RON + 400 manopera ), ceea ce mi se pare foarte scump.

Ce sa fac cu galeria ca sa nu mai scoata sunetul ala metalic? Ce sa curat sau sa repar ? Din ce cauza scoate sunetul respectiv ?


mersi mult
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
eu am avut o problema asemanatoare cu masina mea care are acelasi motor cu al tau. zgomot metalic venit din admisie cu batai neregulate neritmice. problema la mine venea din tabla de aluminiu prinsa pe interiorul admisiei. am polizat un pic tabla in locul unde batea si gata cu zgomotul. am sa atasez si o poza. si eu banuiam clapetele. mult norocccc
  • luk

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2007

  • Mesaj Privat
CORBU a scris:eu am avut o problema asemanatoare cu masina mea care are acelasi motor cu al tau. zgomot metalic venit din admisie cu batai neregulate neritmice. problema la mine venea din tabla de aluminiu prinsa pe interiorul admisiei. am polizat un pic tabla in locul unde batea si gata cu zgomotul. am sa atasez si o poza. si eu banuiam clapetele. mult norocccc


Dar de unde stiu eu ca e clapeta de vina sau tabla aceea ? Sau de unde ai stiut locul unde batea tabla aceea de aluminiu ?
Nu se poate sa vina zgomotul de la tacheti ?
Cineva zicea ca tachetii sint de vina, nu clapeta respectiva.

Nu-mi dau seama ce se poate repara pe clapeta respectiva din galeria de admisie.Cum sa o "repar"?
Skip ads

  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nenea eu am desurubat tablele de aluminiu din interiorul admisiei si te uiti la ele sa vezi daca are vreo parte care luceste asta inseamne ca acolo roade tabla aia.

si mie mi au spus ca tachetii sunt insa nu am crezut. masina e prea noua. o fi ea pe gpl dar nici chiar asa. desfa admisia complet si baga ochiul acolo.
  • luk

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Dar la intrebare tot nu mi-a raspuns nimeni : ce e de "reparat" pe clapeta aia ? Ca nu vad cum poate influenta clapeta aia zgomotul respectiv.
Adica ce se poate repara la ea .
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Idea clapetelor este micsorare consum prin limitare debit aer..asa mai pe romaneste...adica la ralanti sau cand nu ai nevoie de putere ele stau pe inchis. Nu au voie sa 'joace', de acolo apare zgomot dar mai asteapta sa vezi ce spune CORBU. La ralanti motorul vrea sa traga aer si ele pot vibra sau atinge pe acolo...vezi sistemul de actionare la clapeta poate acolo ai joc de doua stau nemiscate si doua misca.
  • luk

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Da, asa e , la doua clapete am joc , si se poate sa vina zgomotul de acolo , iar celelalte doua n-au joc.

Dar cum sa fac sa dispara jocul la alea doua ? Ce trebuie sa fac sa le fixez , sa nu mai aiba jocul respectiv ?
Se pot scoate de acolo si dupa aceea se pot fixa cumva sa nu mai aiba jocul respectiv , sau care ar fi procedura de reparare a clapetelor ?

mersi
Skip ads

  • luk

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am desfacut admisia , si cred ca si la mine , tot tabla aia de aluminiu scoate zgomotul ala metalic fiindca pare lucioasa in unele locuri.
Ce se intampla daca scot tabla aia de aluminiua din interiorul admisiei si n-o mai pun la loc in admisie ?
Are ceva ?

PS : Si la mine tot tabla aia scotea zgomotul respectiv,fiindca am scos tabla, am montat admisia la loc,si i-am dat drumu la motor , fara tabla aia in admisie, si nu mai scoate zgomotul respectiv.
Fara tabla aia merge bine si nu scoate nici un zgomot.

Intrebare : ce rol are tabla aia ?Pot sa circul fara tabla aia in admisie ? Are ceva ?
Se intampla ceva cu motorul daca nu pun tabla respectiva la loc ?

Are ceva efecte secundare , tinind cont ca doar aerul trece pe acolo?

Va scriu mesajul asta chiar din garaj de langa masina Smile
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Inainte galeria de admisie era turnata (plastic sau aluminiu), aici se pare ca este ieftineala si au pus o tabla profilata ca sa faca canalele. Polizat, strambat, cureti filet si pui pasta de blocare !
Pui tabla neaparat!
  • luk

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Dar ce are daca nu pun tabla aia inapoi ? Ce probleme pot aparea ?

Ai zis sa pun pasta de blocare acolo la tabla.Dar pe acolo circula aerul , si daca pasta aia de blocare se desprinde de acolo si intra la motor . la supape etc , se poate strica motorul . Sau nu ?
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
pur si simplu nu iti mai merge masina sau cel mult va merge ca o caruta. crezi ca este pusa acolo asa de flori? ea formeaza niste canale cu aer turbionari din cate stiu

clapetele au joc de maxim 1 mm toate. deci nu le mai chinui cu nimic . polizeaza tabla aia din interiorul admisiei si unge nervurile de ghidaj cu silicon negru de temperatura ridicata.
Skip ads

  • luk

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2007

  • Mesaj Privat
CORBU a scris:pur si simplu nu iti mai merge masina sau cel mult va merge ca o caruta. crezi ca este pusa acolo asa de flori? ea formeaza niste canale cu aer turbionari din cate stiu

clapetele au joc de maxim 1 mm toate. deci nu le mai chinui cu nimic . polizeaza tabla aia din interiorul admisiei si unge nervurile de ghidaj cu silicon negru de temperatura ridicata.


Si daca polizez tabla nu va mai ava joc in interiorul admisiei ? Sau pe unde sa-l polizez ca sa nu mai aiba jocul respectiv ?
Am vazut pe unde straluceste tabla respectiva,inseamna ca pe acolo bate , acolo are joc .

Pe acolo trebuie polizata unde straluceste ?

Siliconul ala negru de temperatura ridicata nu se va desprinde de acolo , si sa ajunga cumva in motor , la supape sau altundeva si sa afcteze motorul ?
Intreb asta, fiindca pe acolo circula aerul , si in timp , siliconul s-ar putea desprinde , nu?
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
da polizezi pe unde straluceste tabla acolo avea joc .....cu silicon dai foarte putin nu pui cu kilogramul....in poza aia care ai pus o mai sus se observa niste nervuri. pe ele dai cu silicon. hai pune la loc si dai o cheie sa vedem rezultatul ....cat o mai lalaiesti ....!
  • luk

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu o lalaiesc , dar deocamdata am pus-o la loc fara tabla aia de aluminiu.
Am s-o polizez si voi incerca s-o pun la loc , sa vedem daca va ma scoate zgomotul ala sau nu.

Asa,fara tabla aia de aluminiu nu scoate nici un zgomot ciudat, nimic.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pasta blocare se pune pe filet surub, silicon la tabla nu recomand ca nu o sa ramana acolo si poate fi aspirat
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
pe locurile insemnate de mine am pus eu silicon.. locuri unde eu am vazut ca era pus si din fabrica un soi de clei silicon . acele creste sa le spun asa unde am pus silicon vin dispuse la montare intre doua bavuri (nervuri) de unde nu prea mai vad cu ar iesi de acolo. multa bafta. de curiozitate cum merge masina fara tabla aia . performantele sunt la fel??.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Posibil un silicon ca Victor Reinz sa reziste acolo fara probleme.
  • luk

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2007

  • Mesaj Privat
CORBU a scris:pe locurile insemnate de mine am pus eu silicon.. locuri unde eu am vazut ca era pus si din fabrica un soi de clei silicon . acele creste sa le spun asa unde am pus silicon vin dispuse la montare intre doua bavuri (nervuri) de unde nu prea mai vad cu ar iesi de acolo. multa bafta. de curiozitate cum merge masina fara tabla aia . performantele sunt la fel??.


Nu am circulat cu ea asa fara tabla aia de aluminiu, doar am scos-o , sa fiu sigur ca tabla e cauza zgomotului metalic.
Urmeaza sa o montez la loc.
  • georgex2

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2005 1.6twinport
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2009

  • Mesaj Privat
am desfacut si eu admisia azi, ma ajuta cineva cu subiectul asta?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR