Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • marius_m

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2005

  • Mesaj Privat
As dori sa merg in aceasta vara la Gura Portitei, asa ca ii intreb pe cei care au mai fost in acest loc cu ce impresie au ramas.
Multumesc.
Skip ads

  • Gavriil

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
daca-ti place salbaticia poti sa mergi linistit

Am fost acu' vreo zece ani si era si mai pustiu ca acum dar mi-a placut
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Marius M,eu ma duc la Gura Portitei de mult timp,anual!Este extraordinar,nu se compara cu litoralul!!!Sincer,eu asa imi imaginez ca arata o parte din rai.Drumul este excelent,eu merg pe Braila-Macin-apoi Slava Rusa....Jurilovca!Doar ultimii km de sosea sunt stricati.Acolo iti lasi masina intr-o parcare pazita,se incheie si un proces verbal.Apoi iei vaporul(vezi ca nu sunt decat 2 sau 3 pe zi).Costa 150.000 si mergi cam o ora si 20 min pe lacul Golovita.La Portita eu nu am stat decat la cort.Sunt posibilitati de cazare si la hotelul de acolo,dar si la casutele care sunt chiar pe plaja,parca o casuta era anul trecut 700.000.Cortul il pun chiar pe malul marii,cum acostezi ia-o in dreapta daca vrei sa stai la cort,e mai frumoasa zona si nisipul e mai fin.Poti pescui pe canalele din zona,pe plaja sunt dusuri cu apa calda non stop,e o curatenie extraordinara,asta e diferenta fata de statiunile celelalte si mai e linistea aceea in care nu se aude muzica sau plansete de copii.Auzi doar pescarusii si valurile marii.Apa marii este super curata,o sa vezi delfini cu putin noroc.O,doamne sa vina varaaaa.Ptr mine a devenit ca un drog Gura Portitei,daca vreau liniste si soare si romantism,mai bine ca la Gura Portitei nu e nicaieri.A,si daca nu vei avea noroc la pescuit pestele la pescari e fff ieftin.Un kg de caras cam 20.000,crapul,somnul salaul in jur de 50.000.Si la Jurilovca e cherhana,poti lua gheata sa il duci viu pana la Iasi! Laughing Nu mai ezita,du-te la Gura Portitei si mai vorbim dupa.Si inca o informatie,acceseaza www.guraportitei.ro.Ptr alte informatii suna-ma.0723318132.
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
am citit si eu info de pe link-ul dat de tine Bogdane...se pare ca e super...si entuziasmul tau spune acelasi lucru Razz Wink ....e de luat in seama acest loc de relaxare...poate ne dai mai multe amanunte, te rog.
toate bune.
Skip ads

  • marius_2999

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2006

  • Mesaj Privat
am fost si eu la Portita, acum 5 ani si acum 3 ani.
intr-adevar este un loc cum rar poti gasi...chiar daca a doua oara cand am fost am gasit ceva modificari.
la inceput era mult mai salbatic...mai liniste si mai putin aglomerat.
a doua oara am gasit o pizzerie, niste vile in plus...o discoteca Evil or Very Mad , si mai multa lume.
acum am auzit ca a aparut un mare sat de vacanta...cu dotari aferente.

locul insa ramane cu totul aparte...si sper sa ramana asa...in ciuda faptului ca merg din ce in ce mai multe persoane.
ideea era ca ar fi trebuit sa ramana un loc doar ptr "iubitorii de mare" propriu zis.
cine vrea "distractie", aglomeratie, magazine, discoteci...sa mearga in vestitele statiuni ale extraordinarului litoral romanesc!!!!
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
e superb la portita ... daca cauti liniste... in rest poti sa ai orice acolo, de la cort la 3 stele cu "aere" in camera.
1. mancare buna si diversa (nu numai peste) sau conserve de acasa.
2. berea rece Cool
3. muzica ok si nu se aude decat pe terasa ... la 25 de metri e liniste iar Shocked
4. TANTARI mari si multi ... in viata mea nu am vazut asa ceva.
5. apa curata... bine asta cred ca tine si de noroc... cum e curentul in mare.
6. parcare platita cu paza in satul ala pescaresc pe care nu mai stiu cum il chema, sau f.o.c da pe riscul tau

PROBLEMA: ce ne facem cu aviara Question Crying or Very sad Question ca e plin de zburatoare in zona Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
eu cred ca zic pas vr'o 2 ani pana se lamureste treaba.... : Crying or Very sad
  • d3c3n3u

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Am fost acum doi ani ...ce sa va spun,e superb.Cazare in casute cu ponton(am stat la Periteasca),de o parte Marea Neagra,de cealalta Delta. Am facut plaja, am pescuit, am prins serpi(unul l-am pus intr-o sticla de plastic fara dop pe ponton,la o adiere de vant sticla s-a rasturnat si in loc sa o ia spre apa, sarpele a intrat la noi in camera, l-am gasit dimineata in geanta cu haine Shocked ).Am avut parte in ultima seara de un frumos si imens foc de tabara.Anul asta mergem din nou de 1 mai.Rezervarile sunt facute. Suntem cinci familii, toti membri Club Opel...sper sa avem vreme frumoasa, de distractie nu incape vorba...sunt sigur ca o sa fie.
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Eu imi aduc aminte cum era la Portita acum 30 de ani . Atunci era salbaticie , nu acum . Era doar un restaurant din scanduri , acoperit cu stuf , cateva casute din stuf in jurul lui , si cateva corturi care puteau fi inchiriate . Transportul era asigurat de un vaporas antic care remorca 2 mahune de 10-15 locuri fiecare . Traversarea lacului dura cam 2 1/2 ore . Apa potabila era adusa intr-o cisterna metalica , tot intr-o mahuna . Ajungea pe la ora 10 dimineata si trebuia sa prinzi rand , altfel ramaneai fara apa pana a doua zi . Momeala pt pescuit fie te duceai pana in Jurilovca sa sapi dupa rame , fie dadeai 0.50-1 leu pe rama , daca erai prea comod , si o cumparai de la "micii intreprinzatori" colorati (natural sau de soare , cine mai stie...) . Ramele de namol , pe care le gaseam din belsug la Portita , nu prea "mergeau" .
Marea problema erau lemnele pt foc . Faceam kilometri intregi pe plaja pana le adunam .
Improvizam frigidere ad-hoc . O groapa sapata in nisip , captusita cu stuf , plina cu gheata luata de la cherhanalele din zona , si acoperita cu o tabla si apoi cu stuf si nisip .
Uneori mergeam dimineata , in jur de ora 6 la cherhana , si ii ajutam pe pescari sa sorteze pestele adus din larg . De ce ? Pt calutii de mare care se prindeau in navoade . Ii uscam pe o ata intinsa intre corturi si cand ajungeam acasa , ii transformam in diferite obiecte de artizanat . Efect garantat la colegele de liceu !
Daca mergeai spre sud cativa kilometri , dadeai de niste ruine din beton , o parte in mare , o parte in stuf . Acolo cica ar fi fost vechea "portita" , asa mi s-a spus atunci . Cateodata furtunile aduceau resturi din larg . Asa am gasit printre ruine o amfora greceasca intreaga . "Vecinii" de cort , trei studenti pasionati de arheologie , venisera special la Portita . Si acum imi amintesc figura pe care au facut-o cand ne-am intors cu amfora in brate , ca un trofeu ! Le-am spus unde am gasit-o si doua zile nu i-am mai vazut . Cand s-au intors duceau o patura plina cu diferite obiecte de ceramica gasite acolo . Erau fericiti de parca trasesera lozul cel mare .
Gata cu nostalgia , ca ar fi muuuulte tare de povestit .
Nu mai stiu cum arata acum Portita , dar din ce mi-au spus colegii de la servici , s-a "civilizat" peste masura de mult , si nu mai are acelasi farmec ca acum ceva vreme .
Skip ads

  • naku

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2007

  • Mesaj Privat
am fost si eu intr-un team building acum 2 ani...ce pot sa zic, a fost peste asteptari si as vrea sa ma mai duc.
e un loc unde merita sa mergi macar o data.
  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
De ceva timp mi-am propus sa ajung in acel loc tinand cont ca imi place pescuitul , Delta , marea si linistea. Acolo cred ca le am pe toate. Sper ca pana la vara sa imi termin de "intinerit" barca ca sa ma pot bucura pe deplin de tot ceea ce ofera Gura Portitei. Am gasit cateva foto pe care le uploadez ca sa puteti vedea cam cat de "mare"' este Gura Portitei



  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Cu adevarat superba locatia. Am fost acum multe veri cu cortul si a fost de vis.
Mancare excelenta, preturile (pe-atunci) erau mai mult decat accesibile, pentru zona de corturi toaletele si dusurile erau in orice moment al zilei curate, oamenii care merg acolo sunt selectati by nature, in sensul ca n-auzi manele dintr-un A4 rablagit, nu auzi atv-uri, nu auzi muzica, nu scandaluri.

Daca gasesti o locatie buna, esti doar tu, marea in fata, lacul in spate, focul, cortul si barca. Nimic mai mult.

Mersi de poze rastafarianul, mi-am adus aminte cu placere de Portiþa.
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
double posted, sorry
Skip ads

  • d3c3n3u

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Au mai ramas doua zile...
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Este si varianta de a ajunge cu masina pana la Periboina(7 km inainte de Gura Portitei),evident pentru cei carora le place salbaticia si rezista fara pc,tv....
Cazarea se face la cort sau in casele pescarilor.
  • teodor

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2007

  • Mesaj Privat
fratilor , vineri-sambara si duminica 5 bucati oplisti-stikarizati se vor gasi acolo , mama deabia astept , stam pe insula , hi hi hi
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Asa, bravo. Acum a aflat toata lumea. Sa vezi acum aglomeratie, seminte si manele.
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@stelea daca este buna dispozitie,respect siiiiiiiiii vreme frumoasa restul e doar decor. Smile
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Hai cei care au facut acolo 1 mai. Acum ca v-ati intors, povestiti. Cum a fost acolo (cred ca vremea a fost cam urata). Vaporul tot 25 lei este? Dati si voi niste amanunte.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
intrebare pt cei care au fost recent acolo ... in casute pot sta 2 oameni ? adica daca e permis si daca e loc in primul rand ...
cred ca luna asta ajung si eu acolo cu partenera si fiind doar 2 nu ma prea incumet la cort ...
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Sigur, casutele sunt de 2 persoane! Cred ca e cam aglomerat, vezi ca se fac rezervari de pe net. De ce nu te incumeti la cort? Crezi ca iti fura cineva ceva sau e vb de confort?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR