Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salutare dragi colegi forumisti !
Vreau sa va fac cunoscute plenurile mele de vacanta si cu ajutorul parerilor voastre poate il mai ajustez. Ideea principala este ca vreau sa ma plimb putin prin tara asta a noastra atat de frumoasa, dar din pacate populata .
Traseul (asa, in mare) : plecare din Iasi, spre Brasov via Bacau, Onesti, Targu Secuiesc. Oprire in Brasov, o zi sau doua. Din Brasov, vreau spre Curtea de Arges, pe valea Prahovei, via Targoviste. Vreau NEAPARAT sa vad Predeal, Azuga, Busteni, Sinaia. Cu oprire si o zi macar prin zona, sa urcam un pic pe munte. Odata ajunsi in Curtea de Arges, nord pe Transfagarasan, cu destinatia Sibiu. La fel, Transfagarasanul e un "must have" ptr aceasta vacanta . Pauza si in Sibiu, la fel - o zi sau doua. De aici nord, spre Maramu. Ruta aleasa ar fi Sibiu - Alba - Aiud - Turda - Cluj - Baia Mare. Pauza in Cluj sau Baia Mare (cred ca in Cluj pana la urma). Si spre Maramu, dar vreau ruta Baia Mare - Cavnic - Sighetul Marmatiei. In Maramures am de gand sa merg la Sapanta, Sighetul Marmatiei, Ocna Sugatag si alte mici localitati (manastiri - Barsana, etc samd ... Smile ). Din Maramures, drum spre Borsa, Campulung, Suceava si spre Iasi.
Rugaminteamea este urmatoarea : pentru cei care sunt din zonele amintite sau care cunosc mai bine decat mine tara (recunosc, e prima data cand scot capul in lume Embarassed )este sa includeti in acest itinerar locuri care merita vizitate, obiective turistice si nu numai. Am sa pun si o harta, sa vizualizam mai bine traseul.
De asemenea ii rog pe cei mai umblati dintre voi sa-si dea cu parerea despre starea drumurilor (abia am scapat de trancanitul de pe puntea spate) si posibile campinguri.
In mare, vreau sa stau la cort, dar ideea de cazare la pensiuni nu este exclusa.
Orice parere este binevenita si va rog sa nu va abtineti.
Era sa uit ... perioada vacantei este 29 iunie - 10 iulie (in fuctie de ruta finala stabilesc exact cat, cum si unde). Plec cu masina si cu logodnica din dotare Cool
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Numai bine!
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Eu, te sfatuiesc cand ajungi in Curtea de Arges sa vizitezi manastirea, iar dupa ce pleci spre Transfagarasan sa te opresti la cetatea Poenari si sa urci pana sus la cetate este o privileste minunata a vaii Argesului evident ca dupa acest popas la barajul Vidraru te vei opri si acolo ,ai ce vedea ,i-ti urez vacanta placuta.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Felicitarile mele colega! Eu fac acest lucru de vreo 15 ani, in fiecare an! Tot cu cortul, uneori si cate o pensiune cand e vremea rea sau intervin alte pbl. Bun traseul, sunt multe de vizitat, o sa incerc sa te ajut pe bucati, pot spune ca cunosc......sa nu zic totul, dar destule din tara asta frumoasa. Iti pot recomanda si locuri in care sa pui cortul in siguranta. Anul asta pe 27 iunie plecam si noi, destinatia initiala fiind nordul Moldovei (Bucovina), una din zonele dragi mie, de care imi e vesnic dor. Daca vrei iti las pe privat si nr. meu de telefon, ma poti intreba orice, sincer ma bucur cand vad ca mai sunt si alti oameni interesati sa vada si sa cunoasca si altceva decat parcurile si terasele. Ia-o metodic, dicutam pe indelete, pe zile sau cum vrei tu. Important este sa iti stabilesti o destinatie ptr fiecare zi, sa imparti aproximativ in mod egal distantele zilnice parcurse, chiar sa notezi obiectivele propuse zilnic, ptr ca poti sa uiti de unele.
  • dstefan

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2007 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Te-as sfatui ca dinspre Valea Prahovei sa vii pe traseul Predeal-Rasnov-Moeciu-Campulung Muscel-Curtea de Arges. Nu de alta, dar traseul e mai pitoresc si ai avea mai multe de vazut (Cetatea de la Rasnov si Castelul Bran iti cad in drum), plus ca la Pasul Rucar (langa mausoleu) este o "piata" de branzeturi de-acolo de la mama lor. Drumul nu e dintre cele mai bune, dar e bun (eu am fost anul trecut in iunie). La fel si pe Transfagarasan. Acuma, daca sunt altii care au fost mai recent, sa faca un "update" (poate au mai reparat ori poate s-au mai stricat drumurile respective). In schimb drumul Sibiu-Alba-Turda-Cluj-Baia Mare este bun de tot, chiar daca e in constructie pe anumite tronsoane. Intre Cluj si Dej iti recomand sa vizitezi Manastirea Nicula, renumita pentru icoanele pe sticla (de pe drumul european te abati in dreapta, venind dinspre Cluj, cam 10-12km pe drum judetean, este indicator). In Maramures imi permit sa-ti mai dau cateva idei (sper sa nu mi-o iei in nume de rau dar pot fi folositoare si pentru altii): din Baia Mare ia-o catre Tg. Lapus (cca 50km) si vei avea ocazia sa vezi Manastirea Rohia; apoi catre Baiut, iesi la Cavnic si Ocna Sugatag (pe traseu ai din nou un "punct de atractie" la Budesti: locul unde masina urca singura dealul, apa curge la deal s.a.m.d., nu e gluma). In apropiere de Ocna Sugatag (15km) ai Manastirea Barsana, pe care in nici un caz nu trebuie sa o ratezi. Ai posibilitati de campare la Ocna Sugatag, in campingurile de langa Strandul vechi, iar pensiuni gasesti cam in toate localitatile din Maramu. La Sighet merita vaazut Memorialul durerii, fosta inchisoare comunista. La Sapanta ai arhicunoscutul Cimitir vesel, dar mai merita sa vezi si manastirea Sapanta Peri, cu cea mai inalta biserica de lemn (72m). Sper sa-ti fie de folos informatiile si sa petreci un concediu frumos. Drum bun si concediu placut!


Skip ads

  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Hai sa mai adaug si eu.
Pe Valea Prahovei mai poti vizita Castelul Peles , poti urca pina la cota 1400 cu masina, poti lua telecabina pina la Babele si apoi mergi pina la Cruce la Caraiman si la Cabana Omu (traseu superb).
La Curtea de Arges viziteaza neaparat minastirea care e o bijuterie arhitectonica. In transfagarasan nu rata cetatea Poienari, dar ai de urcat 1500 de trepte. Shocked
La traseul tau poti adauga mici devieri pentru 2 cetati superbe (Deva -Cetatea Devei si Hunedoara - Castelul Huniazilor)
Pentru mai multe poze si detalii contacteaza-ma pe mess sau poate ne vedem la club si iti dau mai multe detalii.
Distractie maxima in concediu!
  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Va multumesc la toti de interventie cu sfaturi si urari.
Din pacate vacanta s-a amanat pentru a IIa parte a lunii august. Nu-i bai - mai mult timp ptr pregatiri Very Happy .
Am sa revin cu un traseu exact (locuri si timp alocat).
Astept in continuare pareri, orice raspuns este binevenit!
Numai bine!
  • 89dam

  • Mesaje scrise: 1,175
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
In Targoviste in afara de Turnul Chindiei, parcul, Chindia,Manastirea dealu' la vreo 4 km de Targoviste mai poti vizita cocalarii si tiganii din acest oras sufocat de saracie si colorati. Grija mare sa nu te iei cumva la cearta ca nu se stie cum se sfarseste. Doar pentru confortul tau psihic sa vizitezi Targovistea ca in rest nici macar nu se merita sa parcurgi drumul de la Sinaia pana in Targoviste mai ales ca e scumpa benzina! Iti urez distractie placuta in concediul tau!
P.S. Eu locuiesc in Targoviste de 7 ani si vreau sa ma mut cat mai curand posibil, toti vor sa te fure si se cred smecheri!
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@Octav_bz poti posta cateva locatii cu locuri de campare ?
Eu planuiesc un circuit de 10 zile . Traseul meu pe zile este cam asa :
1. Slobozia- Buzau-Rm Sarat- Bacau- Agapia - Varatec
2. Agapia - Gura Humorului - Vatra Dornei
3. Vatra Dornei - Bistrita - Reghin - Sighisoara - Alba Iulia
4. Alba Iulia - Scarisoara
5. Scarisoara - Deva- Hunedoara - Petrosani - Dr. Tr. Severin - Baile Heculane
6. B. Herculane - Baia de Arama -Petrosani - Polovragi
7. Polovragi- Govora- Pitesti- Targoviste - Sinaia - la asta ma mai gandesc dupa ce am citit aici despre Targoviste.
8. Sinaia - Acasa .
Skip ads

  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
ddf a scris:@Octav_bz poti posta cateva locatii cu locuri de campare ?
Eu planuiesc un circuit de 10 zile . Traseul meu pe zile este cam asa :
1. Slobozia- Buzau-Rm Sarat- Bacau- Agapia - Varatec
2. Agapia - Gura Humorului - Vatra Dornei
3. Vatra Dornei - Bistrita - Reghin - Sighisoara - Alba Iulia
4. Alba Iulia - Scarisoara
5. Scarisoara - Deva- Hunedoara - Petrosani - Dr. Tr. Severin - Baile Heculane
6. B. Herculane - Baia de Arama -Petrosani - Polovragi
7. Polovragi- Govora- Pitesti- Targoviste - Sinaia - la asta ma mai gandesc dupa ce am citit aici despre Targoviste.
8. Sinaia - Acasa .


SudEst-ul l-ai sarit, sa inteleg ca domnul este satul de Delta? Very Happy
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Nu , pentru ca nu am fost niciodata in Delta !
Insa pasiunea mea este muntele. excursiile montate prin padure.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Referitor la locurile de campare solicitate de ddf, tangentiale la traseul tau, iti amintesc aici:
Chiar la manastirea Agapia, este un drum prin stanga manastirii, e un loc perfect de campat, o sa mai vezi o multime de corturi acolo, pe paraul Agapia.
Pana in Vatra Donei, pe partea stanga a drumului, curge eaul Bistrita Aurie. Pajiste, apa, ff frumos, deasemenea gasesti alte corturi. Sper sa nu gresesc, cam cu 7-10 km pana in V Dornei.
Apoi Sighisoara, este camping amenajat dincolo de raul Tarnava, cu casute, locuri de cort, bucatarie, dusuri, piscina, bar, etc. Conditii fff bune, recomand cu caldura, CAMPINGUL AQUARIS.
La Scrarisoara nu recomand sa urci cu masina, e fff rau drumul rupi masina acolo. O lasi in Garda, acolo sunt si pensiuni, urci cu o caruta sau masina de teren.
La Herculane este un campind, nu ii retin numele pe langa 7 izvoare, cred ca asa se si numeste, insa e era cam murdar si galagios. Am preferat sa campam pe marginea drumului, pe partea cu raul Cerna, unde mai erau zeci de corturi.
Langa Hunedoara se poate campa pe malul lacului de acumulare, gasesti corturi, foarte frumos. (Tot in zona asta se poate campa in incinta parcului de la Hateg), daca treci si pe aici. Liniste, padure, recomand. Vorbesti cu oameniid e acolo, nu e nici o pbl.
Apoi vad ca zici de Polovragi. O varianta o ai la Baia de Fier, langa Pestera Muierii, aici am campat de multe ori, este un loc frumos langa pestera. Se poate campa si langa manastirea Plolovragi sau la intrarea in cheile Oltetului. Superba zona!
De Sinaia ce sa zic, daca vrei cu cortul mergi frate pe Valea Cerbului la Busteni. Acolo sunt sute de corturi. Maine plec in weekend acolo.
Daca mai ai nelamuriri, intreaba-ma orice, iti raspund cu placere daca stiu. Iti urez concediu placut, drumuri bune, numai bine. Si nu uita sa lasi curatenie in urma ca si altii sa se bucura de frumusetea acelui loc.
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@Octav_Bz iti multumesc FOARTE MULT pentru informatiile extrem de folositoare pe care mi le-ai oferit . Nu stiam chiar mai nimic de aceste campinguri. La Agapia chiar am vrut sa innoptam de vreo cateva ori insa nu am gasit camping iar la particulari eu am o mica retinere. era un hotel la iesire spre Varatec insa extrem de scump 200 ron/noapte si chiar nu merita.
Referitor la drumul spre stanga manastirii Agapia : este cel spre Schitul Sihastria ?
Am preferat sa ajung in seara aceea la Vatra Dornei la Campingul Runc la casute si au si loc de masina -cort in incinta campingului.
Consider ca este o discutie extrem de folositoare pentru oricine citeste aceste randuri.
Multumesc!
Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Cu multa placere! Ma bucur ca mai sunt si altii ca mine care bat tara de-a lung si latul cu cortul
La Agapia nu este camping amenajat. Erau multe corturi (zeci) de-a lungul paraului la vreo 3-4 km de manastire pe drumul acela forestier ce duce la Sihastria, da. Uitasem in postul anterior un camping bun e la Durau, campingul Ursulet.
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Dar despre Soveja ce se mai aude ?
Starea drumurilor pana acolo ? Stiu ca in 2006 mi-am rupt masina in doua- aveam pe atunci o Dacie Break care a rezistat eroic sleaurilor de tractor. Am trecut prin rau cu ea .

Dar despre drumul dintre Cluj si Scarisoara prin Albac ?
Acolo m-a prin o grindina de nu mai stiam pe unde sa fug mai repede .
  • Cretzu_00

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salutare,

Marti vreau sa plec intr-o excursie, si vreau sa vad cat mai multe ob.turistice din Moldova si o mica parte din Bucovina. Traseul pe care l-am gandit ar fi urmatorul: Pitesti-Brasov-Bacau-Piatra Neamt-Vatra Dornei-Suceava-Botosani-Iasi-si de aici cat mai repede spre Pitesti ca nu cred ca ne mai ajunge timpul. Am la dispozitie cam 7zile, in mare parte vreau sa stam cu cortul, asa ca daca stiti niste locuri de campare as fi recunoscator. As mai vrea sa imi recomandati in ce orase sa raman peste noapte,unde imi pot pune cortul in siguranta, unde este mai frumos si cu multe ob. turistice?
Daca aveti voi un alt traseu va rog sa mi-l spuneti ca poate il schimb, si daca se poate spuneti va rog si niste drumuri prin care sa nu imi rup masina.
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Sighisoara : Camping Aquarius extrem de curat au si piscina . se [un si corturi.Poti vedea Cetatea Medievala.
In Targu Neamt chiar langa cetate este un camping cu casute. Tot la Targu Neamt poti vedea Casa Memoriala Veronica Micle si la Humulesti Muzeul Creanga. La Agapia si Varatec sunt manastirile - 6 Km .
Vatra Dornei : Camping Carvaning- Fuhrer casute noi cu termopan, dusuri imecabil de curate .Au si loc de camping-cort insa pe vremea asta cam rece pentru cort.
  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
@ddf - Multumesc de raspuns, concediul a fost consumat ... am sa revin cand am timp cu detalii. Ruta s-a modificat ptr ca am prins o bucatica de concediu cu niste prieteni, la mare ...

In mare, traseul a fost cam urmatorul : Iasi - Vaslui - Tecuci - Galati - Tulcea - Constanta - Eforie N. (cazare 3 nopti) - Tulcea - Mila 23 ( cu vaporul, masina a ramas in Tulcea - cazare 2 nopti) - Tulcea - Braila - Buzau - Intorsura Buzaului ( cu escala la Vulcanii Noroiosi ) - Brasov (cazare 4 nopti si mult drum prin imprejurimi) - Busteni (o noapte cazare) - Rasnov - Bran - Campulung - Curtea de Arges - Transfagasasan - Sibiu - Ocna Sibiului ( cazare o noapte ) - Medias - Sighisoara - Targu Mures - Reghin - Toplita - Borsec - Poiana Largului - Targu Neamt - Pascani - Targu Frumos - Iasi.

Totul a durat de sambata dimineata, pana miercuri noaptea (evident, a doua saptamana). S-au parcurs 2250 km cu vectra din dotare plina ochi de bagaje si logodnica. S-au consumat 160 l de benzina (cam 7.10%).

Sper sa revin cu mai multe detalii si poze Very Happy
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
In sfarsit , dupa 7 ani fara concediu , o sa plec si eu intr-un mic tur , pe traseul Iasi-Tg.Mures-Turda-Arieseni-Campani-Valea Sighistelului-Pestera Ursilor-Padis(sau Canton Glavoi)-Deva-Sibiu-Transfagarasan-Curtea de Arges-Campulung-Rasnov-Brasov-Onesti-Iasi .
Dintoteauna am preferat sa stau la cort , asa ca nici anul asta nu va fi altfel .
Pe vremuri nu se punea problema locului de campare . Acum dai peste tot doar de parcuri nationale si rezervatii naturale . Nu contest importanta si necesitatea lor , dar , pentru cei impatimiti de munte , consider ca este o problema .
Stiu ca in zona cabanei Padis precum si in zona Cantonului Glavoi (La Grajduri) este permisa in continuare instalarea corturilor . Nu am gasit insa nicaieri scris pe site-urile de specialitate daca pe Valea Sighistelului mai este permisa camparea la cort . A fost cineva in ultima perioada aici ? Sunt ceva probleme ?
Acum 25 de ani de-abia se auzise de Valea Sighistelului cu cele peste 200 de pesteri ale sale . Ma gandesc ca intre timp s-au mai schimbat lucrurile .
Deasemenea as dori sa-mi recomandati alte cateva locuri de campare amenajate in urmatoarele zone : Sibiu , Carta (sau zona Cartisoara ) , Curtea de Arges , Campulung ( sau zona Bran ) .
Cand coboram din creasta Fagarasului obisnuiam sa ne oprim in campingul Dumbrava din Sibiu pentru vreo doua zile , in drum spre Apuseni . Care mai este situatia acum in acest camping ?
Mi-ar prinde bine aceste informatii pana vineri 04.09. pentru a-mi putea planifica optim etapele calatoriei .
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu mai exista nici un camping Dumbrava in Sibiu. In acea zona sunt acum 3 hoteluri si un motel, din care unul de 5 stele, singurul din provincie din Europa de Est. Nu stiu cum este cazarea la motel, desi cred ca este mai ieftin.

Drumul de la Curtea de Arges la Lacul Balea este in proportie de 80% foarte prost, in schimb in judetul Sibiu drumul este bun, adica de la Balea Lac pana la Cartisoara, ca dupa aceea intri pe european.

Sunt la coborarea de pe Transfagarasan niste pensiuni pe drum inainte de Cartisoara, insa iti recomand sa te cazezi in Sibiu si sa-l vizitezi, merita.

Evita Transfagarasanul in weekend.

La Bran exista un cinematograf 5D cu proiectii scurte de 15 minute. Intrarea e 20 de lei de persoana si merita toti banii, cel putin o data.

Cam atat in directia ta. Sa ai un concediu frumos si fara ploaie sa te poti bucura.
  • username250

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Anul trecut am fost si eu pe traseul Bucuresti-Curtea de Argea-Transfagarasan-Sibiu si retur prin Valea Oltului, cazarea fiind asigurata de cortul personal.
Campinguri nu am intalnit pe acest traseu, dar am campat fara probleme legate de rezervatii naturale sau altele asemanatoare, in urmatoarele locatii:
- Cetatea Poienari, pe partea dreapta a drumului, cand vii dinspre Curtea de Arges;
- Transfaragasan, dupa ce treci de Lacul Balea este un loc in care erau mai multe corturi si unde ai acces usor la apa;
- Valea Oltului, dupa comuna Caineni, pe malul Oltului, unde m-a prins o ploaie "strasnica" Laughing.

Codrin, daca te hotarasti sa campezi pe Transfagarasan, ai grija ca este terenul cam stancos si se vor indoi "cuiele" de ancorare ale cortului.

Distractie placuta si ....fara ploaie.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR