Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • Bogdan N.

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2010

  • Mesaj Privat
[folders]
content="\DataFlash\blackedition\CONTENT"
NORTH CROSS ES 515 [debug] smart_2d=1 slowsim=1 loop_sim=1 [tmc] port=0 speed=38400 [interface] mio=1 landscape=0 width=480 height=272 base="mio/480_272/" basel="mio/480_272/" [speedcam] usemio=-12,90,37,27
__________________________________________________
Pentru ES505 aceasta este sintaxa folosita)DataFlash in loc de ResidentFlash
Skip ads

  • istoian

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
salutare daniel,

am o intrebare. vreau sa imi iau si eu un pda/gps si dupa ce m-am uitat putin pe net tind sa imi iau un north cross es515. daca are cineva o propunere mai buna sunt cat se poate de deschis. momentan sunt in stadiul de searching. ideea e ca l-as lua fara program de navigatie [soft de navigare Mireo Cardinale Black Edition (3.1)] intrucat e cu 200 ron mai ieftin si il pot lua cu 400 de pe emag [site ok]. imi pot instala ulterior softul de navigatie pe el [crackuit]? sau imi propui sa il iau cu tot cu soft si harti ca sa nu am batai de cap ulterior?

mersi,
iulian


pirvu_daniel a scris:Eu am reusit sa instalez IGO ultima versiune in mai putin de o ora pe North Cross ES 515. Este un aparat extraordinar, slim, procesor puternic, memorie interna suficienta pentru a instala IGO in ea, suporta fisiere avi , rezolutie extraordinara etc etc. Cam astia ar fii pasii de urmat.
1. Pe CD-ul cu care vine aparatul instalati Microsoft Sync sau Windows Mobile 6.1. Eu am Windows 7 Ultimate si nu am avut nevoie de acest lucru avand deja Windows Mobile 6.1.
2. Aparatul vine cu cablu USB cu care se conecteaza la calculator.
3. Se cumpara ultima versiune de IGO(nu incurajam pirateria). Eu am folosit iGO 8.3.4.117940 with 2009.12 Europe Maps, Buildings, POI.
4. In My Computer in Mobile Devices se intra in Resident Flash unde se creeaza directorul blackedition.
5. In directorul blackedition se copiaza tot continutul IGO-ului. Aparatul are suficienta memorie pentru a putea copia si contentul IGO-ului. Nu am incercat sa folosesc microSD-ul datorita vitezei mai mari de acces la memoria proprie.
6. Se redumeste IGO.exe in blackedition.exe.
7. Pe masura ce apar harti mai noi, POI-uri etc. se pun prin simpla inlocuire a celor vechi in fisierul Content.
8. Cel mai greu a fost de modificat systext-ul. Dupa numeroase modificari el arata asa:
[folders]
content="\ResidentFlash\blackedition\CONTENT"
NORTH CROSS ES 515 [debug] smart_2d=1 slowsim=1 loop_sim=1 [tmc] port=0 speed=38400 [interface] mio=1 landscape=0 width=480 height=272 base="mio/480_272/" basel="mio/480_272/" [speedcam] usemio=-12,90,37,27
9. Daca aveti alt model de North Cross nu aveti decat sa modificati rezolutia conform cu a aparatului Dvs. la width, height, base.
Succes.

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
istoian, eu am o parere extrem de buna despre North Cross. E un dispozitiv extrem extrem de bun. Si are un pret incredibil de mic.
Noi nu incurajam pirateria. Deci raspunsul corect ar fii sa il iei cu soft preinstalat.
Daca vrei sa economisesti 200 RON trebuie sa urmezi pasii pe care i-am spus eu acolo. E extrem de usor. Cauta iGO 8.3.4.117940 with 2009.12 Europe Maps, Buildings, POI si pune-te pe treaba. Iti ia doar 30 de minute.
  • istoian

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Daniel,

Iti multumesc frumos pt raspuns. Indraznesc sa iti mai cer sfatul cu privire la inca un subiect. Din pacate nu am gasit nicio bucata disponibila din modelul North Cross ES515 pe niciun site de comenzi online. Am gasit in schimb disponibil modelul ES505. M-am uitat pe site-ul NorthCross.ch la specificatiile celor 2 modele si sunt identice. Sunt nedumerit: exista vreo diferenta intre ele sau e doar o strategie de marketing pt a vinde mai bine produsul?

Stie cineva care ar fii diferentele reale dintre cele 2 modele? Am trimis un email cu aceasta intrebare si celor de la NorthCross de pe site, dar pana in acest moment nu am primit niciun raspuns.

Multumesc,
Iulian
Skip ads

  • istoian

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Hehe! Am primit raspuns de la nortcross Smile))

"Dear Sir,

Thank you for your inquiry regarding our products. To answer your question, the differences between the 505 and 515 are subtle and reffer only to the internal layout of the components and the outside casing. To better differentiate the lineup, the new revison of 515 we have in the works (which sould be available in the next two weeks in all our retail channel), is equiped with the new Atlas 5 CPU (533 MHz), which boost the performance a little over what the old Atlas 4 could provide.

If you have any more questions or need something clarified, feel free to contact us.

Best regards,

North Cross Support Team"

and

"Dear Sir,

No, as my sales department told me, there will be NO PRICE CHANGE on the new 515, event though it has an upgraded CPU vs the old revision.

The reason that you couldn't find any 515 on the marked could be because we wanted to clear the inventory before the new revision kicks in.

If you really need a 5" device, you can take a look at our new 505 DTV unit, which sports an integrated DVB-T TV Tuner, and has a Samsung CPU, which in our internal test procedures shows identical performance to the Atlas 5 CPU.

Best regards,

North Cross Support Team"


istoian a scris:Daniel,

Iti multumesc frumos pt raspuns. Indraznesc sa iti mai cer sfatul cu privire la inca un subiect. Din pacate nu am gasit nicio bucata disponibila din modelul North Cross ES515 pe niciun site de comenzi online. Am gasit in schimb disponibil modelul ES505. M-am uitat pe site-ul NorthCross.ch la specificatiile celor 2 modele si sunt identice. Sunt nedumerit: exista vreo diferenta intre ele sau e doar o strategie de marketing pt a vinde mai bine produsul?

Stie cineva care ar fii diferentele reale dintre cele 2 modele? Am trimis un email cu aceasta intrebare si celor de la NorthCross de pe site, dar pana in acest moment nu am primit niciun raspuns.

Multumesc,
Iulian

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
istoian, nu ai de ce sa imi multumesti. Suntem un grup de prieteni care se ajuta reciproc.
Cum zic si ei, o oferta foarte tentanta e cel cu tuner TV. Se vede foarte bine. Procesorul se misca foarte bine. Gandeste-te ca sunt GPS-uri mai vechi care ruleaza perfect IGO si au numai 233 MHz. Iar 515 sau 505 DTV are 500Mhz. Eu as lua cu tuner TV dar imi pare rau sa ma despart de 515-ele meu.
Daca ai greutati in instalarea IGO iti stau la dispozitie oricand.
  • d1nutzuu

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP/Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
salut @pirvu_daniel , stiu ca-s off-topic , dar cine stie , ai idee cumva cum se deblocheaza mio moov300 , ma dispera softul lui de nimic , ca sa nu continuam off-topic aici , da-mi un semn cu mail tau , messenger ceva si purtam discutia acolo ..
  • istoian

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
hello!

ES505, in special cel cu TV tuner nu este un model de considerat. Inserez cate comentarii ale utilizatorilor:

Cosmin Ciobanu | 8.09.2010:
"L-am luat fix pentru tunerul TV (altfel luam ceva in jurul a 4 milioane)! Ma gandeam ca mai omor din nervi si plictiseala cand stau in trafic in Bucuresti. Surpriza - se pare ca tunerul functioneaza dar in orice alta tara in afara de Romania Smile Deci nu cumparati."

apostol cristian | 7.09.2010:
"Numele meu este Cristian Apostol. Asta pentru a nu spune ca scriu la intamplare. Acum o luna am cumparat acest produs avand incredere in ce se scria in optiuni. Prima problema intalnita: Tunnerul TV nu mergea decat daca erai in Bucuresti si atunci cu foarte multe intreruperi - ASA CA BANI ARUNCATI PE FEREASTRA. Punctul doi, am cumparat acest GPS cu HARTA FULL EUROPE cu scopul precis de a ajunge in UK. intrucat GPS vine cu o memorie interna de 2 GB nu mica mi-a fost mirarea cand am incercat sa gasesc adresa din UK si sa realizez ca de fapt harta UK nu era acolo. Mi-am zis nu se poate asa ca am conectat GPS la calculator si cautat harta. Surpriza pe langa harta UK mai lipsea inca o harta(nu mai imi aduc aminte dar cred ca Estonia). Incercat scris la firma producatoare din Cehia si la importator, nici un fel de raspuns timp de 3 zile, dat telefon la importator si dupa ce au incercat sa-mi spuna ca harta este acolo, mi-au spus ca daca nu este o pot downloada de pe situl lor si mi-au dat adresa la telefon sa o notez. Incercat situl sa vad daca este vreo referinta la aceea adresa, nu exista, dar surpriza cand am tastat adresa am putut downloada. Problema a fost ca harta nu a incaput pe memoria interna si a trebuit sa scot o alta harta (ITALIA) pentru ai face loc. Odata cu GPS am achizitionat si o memorie de 8 Gb, care am crezut ca ma ajuta pentru astfel de probleme, dar surpriza nu am putut folosi intrucat harta Uk nu se poate atasa de pe memorie externa si deci nu este vazuta. In concluzie desi au scris FULL EUROPE, de fapt nu este FULL si asta este valabil pentru toate dispozitivele de la North Cross care au semnatura Full Europe. ASADAR BANI ARUNCATI DIN NOU."

Cosmin Ciobanu | 10.09.2010
"Salutare. Am prins aceste posturi si eu de la etajul 13 al cladirii unde lucrez. Chiar si in masina le-am gasit dar de cate ori pun masina in miscare imaginea si sunetul se intrerup. Si cand stau pe loc tunerul functioneaza doar in cateva zone din Buc. Nu am de gand sa fac par alb si sa caut tot felul de gizmo-uri sa-l fac sa mearga. De banii pe care i-am dat am pretentia sa mearga fara probleme - deci simplu - daca nu merge iau banii inapoi!"

pirvu_daniel a scris:istoian, nu ai de ce sa imi multumesti. Suntem un grup de prieteni care se ajuta reciproc.
Cum zic si ei, o oferta foarte tentanta e cel cu tuner TV. Se vede foarte bine. Procesorul se misca foarte bine. Gandeste-te ca sunt GPS-uri mai vechi care ruleaza perfect IGO si au numai 233 MHz. Iar 515 sau 505 DTV are 500Mhz. Eu as lua cu tuner TV dar imi pare rau sa ma despart de 515-ele meu.
Daca ai greutati in instalarea IGO iti stau la dispozitie oricand.

Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
d1nutzuu, pentru a debloca Mio Moov 300 foloseste asta. Merge sigur. Eu am deblocat multe Mio-uri cu el.
istoian, atunci ia fara DTV. Sa stii ca tunerele TV dau rateuri si daca sunt unitati de cateva mii de euro pe limuzine.
  • sherryrotaru

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Pentru un Sistem de navigatie NorthCross eSCAPE ES414 cu urmatoarele caracteristici:
PND (Personal Navigation Device) | ultra-subtire: 12 mm | Windows CE 6.0 | 4.3" 480x272 TFT LCD| Touch Screen | SiRF Atlas IV 500 MHz | 64 MB RAM + 2GB flash intern | slot microSDHC | USB 2.0 | gri metalizat (gun metal) + negru | acumulator Li-Ion 1000 mAh | interfata multimedia: audio/video/foto | include: incarcator bricheta, cablu USB, suport parbriz, manual in limba romana | fara soft de navigare

Daca are Windows CE 6.0 mai trebuie instalat Microsoft Sync sau Windows Mobile 6.1. ?
Puteti sa ma ajutati sa editez systext-ul? Cum ar trebui sa arate ?
Asa ar fi corect :
[folders]
content="\ResidentFlash\blackedition\CONTENT"
NORTH CROSS ES 414 [debug] smart_2d=1 slowsim=1 loop_sim=1 [tmc] port=0 speed=38400 [interface] mio=1 landscape=0 width=480 height=272 base="mio/480_272/" basel="mio/480_272/" [speedcam] usemio=-12,90,37,27
?

Rog mult ajutor, sunt nou in acest "univers".
Multumesc anticipat
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sherryrotaru, iti trebuie ActiveSync-ul.
Apoi trebuie sa vezi cum se numeste memoria lui interna(DataFlash sau ResidentFlash) ca sa o pui corect in systext.
Poti folosi acel systext numai sa ii pui rezolutia pe care o are. Es 515 are 480 cu 272. Merge foarte prost netul ca sa caut eu.
  • sherryrotaru

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2010

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:sherryrotaru, iti trebuie ActiveSync-ul.
Apoi trebuie sa vezi cum se numeste memoria lui interna(DataFlash sau ResidentFlash) ca sa o pui corect in systext.
Poti folosi acel systext numai sa ii pui rezolutia pe care o are. Es 515 are 480 cu 272. Merge foarte prost netul ca sa caut eu.


Inca nu am primit aparatul dar din datele pe care le am de pe site si le-am prezentat mai sus vad ca are 480 cu 272 (4.3" 480x272 TFT LCD). Ce este ActiveSync-ul? Scuze dar sunt total-incepator Sad
Multumesc mult pentru ajutor
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ActiveSync-ul e un programior care iti permite atunci cand conectezi GPS-ul prin cablul USB la calculator sa il vada in My Computer ca pe un stick. Poti sa faci exact ce faci si cu un stick. Programul o sa iti vina pe CD cu GPS-ul. Daca nue oricum il gasesti pe net cu google. Si e gratuit. Apoi trebuie sa urmezi pasii din primul post si o sa mearga din prima.
Nu e nici o problema daca ai nelamuriri. Suntem aici sa ne ajutam.
  • sherryrotaru

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2010

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:ActiveSync-ul e un programior care iti permite atunci cand conectezi GPS-ul prin cablul USB la calculator sa il vada in My Computer ca pe un stick. Poti sa faci exact ce faci si cu un stick. Programul o sa iti vina pe CD cu GPS-ul. Daca nue oricum il gasesti pe net cu google. Si e gratuit. Apoi trebuie sa urmezi pasii din primul post si o sa mearga din prima.
Nu e nici o problema daca ai nelamuriri. Suntem aici sa ne ajutam.


Multumesc mult !
Azi trebuie sa soseasca si sper sa ma descurc!
Va voi tine la curent Very Happy
  • sherryrotaru

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Am reusit instalarea IGO-ului
Multumesc mult pentru ajutor (in special Dl.Pirvu Daniel)
Tinem legatura
  • gabrieli

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2010

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel, poti te rog sa pui si sys-ul de la Igo Primo?Ai scris ca e ceva mai complicat decat pentru igo 8.Eventual daca mai sunt si alte diferente, te-as ruga sa ne ajuti.Eu am un north cross Es301.
Multumesc
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
gabrieli, o sa fac o precizare. Eu am pus kit-urile de IGo si Primo impreuna cu content-ul pentru Primo pe memoria interna a aparatului. Content-ul pentru Igo il tin pe micro SD. Era mai bine sa foloseasca amandoua content-ul din memoria interna dar nu am vrut sa imi mai pierd timpul atata timp cat merge impecabil.
sys-ul pentru Igo Primo e foarte simplu:
[device]
type="north cross es 515"
[interface]
extra_settings=1
[debug]
experimental_features=1
[debug]
reserve_memory=1835008
cache=2000000
sys-ul pentru IGo e mai sus.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Azi m-am plictisit un pic. Chiar nu imi vine sa cred cum merge la astia navigatia 3D. Shocked



  • deejayvee

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!
As avea si eu o intrebare discreta... Am cautat iGO 8.3.4.117940 with 2009.12 Europe Maps, Buildings, POI, dar nu am gasit asa ceva prin...magazine... Oare ce pot folosi altceva? Puteti sa ma indrumati in directia cea buna? Vreau sa achizitionez un North Cross es414, apropo, fara soft...
AA, inca ceva.. Ce parere aveti de Sygic 10? Merge oare pe NC?
Multumesc anticipat!
  • DIASro

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2011

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:Ai pus exact sys.text-ul pus de mine? Cred ca nu i-ai definit bine calea. Folosesti 8.3.4.117940?

Daniel ma poti contacta te rog sa ma ajuti cu un NC515! (calinperte@yahoo.com)Am reusit sa instalez IGo insa am probleme la branding si poi-uri. Am tot incerrcat sa iti dau un PM dar nu ma lasa cica decat dupa 10 postari! Mersi anticipat.
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR