Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • krafft

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
D_M_G a scris:@gogo_y17dt
Pai la noi pun pariu ca nu vom vedea lupte de strada ca in Grecia! Si guvernantii fosti si actuali stiu asta foarte bine...adica faptul ca romanii au devenit mielusei in timp si spatiu! De ce crezi ca serviciile si aparatul represiv au marite salariile cu 40%...nu ca sa-si faca treaba bine? Deja la toate jandarmeriile din tara se prelucreaza scenariul asta! Si sa nu ne facem iluzii ca in folosul multimii....



Sunteti foarte bine informat! (Oare....?)

Surse: Antena 1,2,3 Realitatea tv.

PS Ce dracu, erati un om serios, chiar vedeti scenarii?!?


Ultima modificare facuta de krafft la Vin 07 Mai, 2010 1:05 am, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@ krafft
Oricum ar fi pot sa prelucreze ce pana mea vor ei ca oricum nu vor fi lasati sa faca foarte mare lucru. Asta e parerea mea. Oricum daca e de iesit in strada nu pot face ei fata. Lipsea un smiley dupa "(Oare....?)" ?
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@krafft
Cu siguranta bine informat domnule jandarm Smile ! Vad forfota si exercitiile fara precedent dintr-o unitate! Am access vizual perfect! Mama mama ce mai fug astia de la "plopul" si se repliaza in grupuri cu scuturile! Smile Din fericire nu ma uit pe nici un post amintit !

L.E. Ma faceti sa rad domnule....multumesc de premii dar poate imi dati un argument la acel (Oare?) nu un premiu!
Nu ma poate acuza nimeni de nimic! Ei au venit cu sediul unitatii peste blocurile deja construite! Smile Ii putem acuza noi de tulburarea ordinii publice!


Ultima modificare facuta de D_M_G la Vin 07 Mai, 2010 1:19 am, modificat de 3 ori in total
  • krafft

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
D_M_G a scris:@krafft
Cu siguranta bine informat domnule jandarm Smile ! Vad forfota si exercitiile fara precedent dintr-o unitate! Am access vizual perfect!


Cred ca o cariera de agent SECRET (cercetas) v-ar fi prins mai bine! Oricum ,apreciem spiritul Dvs. de obs. si va uram : " Fiti Vigilent"!

Puteti primi un cadou la alegere: un binoclu
un cozoroc(contra soarelui)!


Le Pe de alta parte ,va putem acuza de spionaj!Sper ca nu filmati "forfota si exercitiile...."

Ramaneti pe pozitie!
Skip ads

  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@kafft,editeaza-zi mesajul anterior si nu mai posta aiureli(timp de 60 minute folosesti MODIFICA,la asta ma refeream....ai inteles tu).Nu s-a referit nimeni la tine cand a spus JANDARMERIA,asa ca stai cuminte si incearca sa fii ²la subiect².
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Atentie la exprimari.

NU vrem sa ne cretam, ci sa discutam civilizat! Daca e scandal, il potolesc eu imediat.

Multumesc.
  • krafft

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa ma cert cu nimeni, dar deja a-ti luat-o prin fasole! Sunteti 20-30 de "Moderatori" ! Va calcati pe picioare !

Chiar nu putem sa mai discutam pe un subiect, ca apare "Batman","Superman","Ironman"etc ...
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Domnu' krafft, daca nu mai ai loc de noi, batmanii, supermanii, ironmanii etc, de ce nu faci tu o"plangere" catre admini? Pana atunci respecta regulamentul forumului, da? Te rog.
Skip ads

  • krafft

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Daca erai un Domn ,scriai Krafft cu "K"!
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
N-am pretins ca sunt. Smile A, si apropo, esti off topic.
  • krafft

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Esti tare ! Ce pot sa mai fac? YOU HAVE THE POWER!
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Maverick a scris:N-am pretins ca sunt. Smile A, si apropo, esti off topic.
si implicit tu esti of topic spunand de el ca este off topic..Smile)) joke..

Revenind la subiect- in viitorul asta nimeni nu va mai fi sigur.. @d-m-g. spuneai ca ai resurse si nu iti faci griji de viitor, dar te gandesti ca poti fi afectat de hoti.
Or sa fie din ce in ce mai multi hoti si o sa fie greu pentru toti..
Sincer nu inteleg unde is toate povestile cu Stefan, Tepes, si asa mai departe dominitori cu sange in ei , din care teoretic ne tragem si noi cand nimeni nu are curaj de nimic in tara asta..
Alt punct care a dus la starea asta zic eu ca au fost imprumuturile date peste masura si toti romanii erau bogati (pe hartie) ca in realitate mai greu, si atunci toti credeau ca ei merg spre bine dar de fapt....
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Prostia in forma continuata a romanilor trebuia sa conduca inevitabil la starea de fapt ce ne inconjoara si chiar incepe sa ne sufoce. Romanul s'a uitat si continua sa se uite in gura shmenuitorului prezidential/guvernamental in loc sa se uite la mainile acestuia ca sa'si dea seama ce i se intimpla si/sau pregateste. Ce usor pot fi prostiti romanii din vorbe...!
Desigur vom avea de suferit toti in situatia de fata dar eu ma bucur/consolez pentru ca fraierii care au pus botu' la vrajeala basesciana vor suferi in plus si cruda deceptie. Romanul nu va iesi in strada pentru ca procesul de indobitocire/manelizare prin care a trecut in ultimii ani a fost mult prea eficace si pentru ca repet, romanul majoritar este prost prin definitie.

Tot ce mai ramine de facut este sa ne urez criza usoara! si sa strigam in cor Traiasca Basescu luceafarul nostru calauzitor Exclamation Urrrraaaaa!
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
gogo_y17dt a scris:
Chestia cu salariile ii afecteaza si pe jandarmi si pe politisti

Mult mai putin: jandarmii si politistii au haine platite de noi. Functionarii din primarii primesc lunar 500 lei pentru "alte cheltuieli" - haine, medicamente, hrana. Cei din justitie (si cred ca si cei din armata si militie) au asistenta medicala, inclusiv medicamente gratuite.
Stiti care-i culmea nesimtirii? Guvernantii afirma ca doar 15% din populatie sufera de boli cronice, care au nevoie de asistenta medicala regulata (lunara). Uitati-va-n jurul vostru. Cate cunostinte aveti care n-au boli cronice? Procentul este exact invers: 15% din populatie NU sufera de boli cronice.
Idiotii spun ca somajul scade, dar nu spun cauza: ies din plata (si din evidente) somerii, oamenii raman realmente fara surse de venit.
L-ati auzit cumva pe chior sa afirme ca se revizuieste parcul auto ultraluxos si supradimensionat al administratiei, dobandit cu bani de la buget, in favoarea unuia "de criza" (si am in vedere atat brandurile cat si nr. de unitati). BMW seria 7, A8, A6, S Klasse, ML, X5, Touareg, Q7.
Ganditi-va la "echitatea" masurii: 25% se ia si de la Isarescu (~30.000 euro pe luna) dar poate trai cu 22.500? Eu zic ca da. au directorii de agentii, regii, descentralizate, etc. Toti au peste 10.000 lei pe luna, ajungand la 30.000. Micsorandu-le veniturile cu 25%, poate ii determini sa nu-si mai faca vara concediile in Mauritius, ci sa vina mai aproape, in Canare. Poate nu-si mai pot permite A8, da' un A6 nacajit tot isi iau.
Si sa nu uitam: aproape toti alesii nostri stau in vile (apartamente) de protocol unde nu platesc chirie (le-o platim noi, prostimea, din taxe), unde nu-si suporta cheltuielile de regie (li le suportam tot noi).
Ce-nseamna insa 15% pentru pensionarii bolnavi, cu o pensie de 600 - 1000 de lei, care cheltuiesc lunar 2-300 de lei pe medicamente? Condamnarea la moarte. Si nu e o figura de stil, sau o metafora.
Nu stiu daca va aduceti aminte toamna lui 2008: toata europa vuia din cauza prefigurarii crizei crunte ce urma sa vina. Numai imbecilul chior si sluga lui spuneau ca Romania nu va fi atinsa de criza, ca dimpotriva, este in crestere economica. Motivul? Alegerile parlamentare. Si dadea salarii de parca le scotea de sub fusta ma-sii.
Si-n 2009, conform chiorului & co, eram inafara efectelor crizei, evidenta deja in toata uniunea. Motivul? Alegerile prezidentiale. N-a spus nici un moment ce presupune parlament unicameral. Cat din populatie realiza pericolul? Perceptia in randul populatiei era pozitiva, pentru ca li se flutura reducerea numarului, scapandu-le celalalt aspect, cu adevarat important pentru Marele Conducator: parlametul unicameral este mult mai usor de manipulat.
Ne-ndreptam spre dictatura, mult mai grea decat cea anterioara. De ce mai grea? Pentru ca anterioara era orientata spre doua directii: social - nimeni nu avea voie sa someze, toata lumea avea de lucru si avea castiguri salariale decente, din care se putea trai multumitor, mult peste pragul saraciei. A doua directie era dezvoltarea economica si plata datoriilor externe. In '89, Romania nu mai avea datorii externe! Cu alte cuvinte, FMI, BIRD, BM nu ar fi putu veni, ca acum, sa impuna acest genocid pentru a-si recupera banii.
Ganditi-va pe ce s-au dus imprumuturile luate in ultimii ani: asa-zise investitii in turism, in drumuri, in sanatate, de fapt toate fiind deturnari de fonduri. Ultimul exemplu: cocalarul dat cu gel de la M.S. achizitioneaza 5 autolaboratoare pentru recoltari de sange in teritoriu, in valoare de 1.000.000 E, in timp ce Institutului Cantacuzino i se ridica dreptul de a produce vaccinuri pentru nou-nascuti din cauza uzurii fizice si morale a echipamentelor, in timp ce mor oameni in spitale din cauza mizeriei. Cat o fi luat spaga acel ministru pentru aceasta achizitie?
Am trait 34 de ani sub comunisti, si constat cu amaraciune ca era mai bine. Ce-am castigat in urma circului televizat din'89? "Dreptul" de a latra la luna. Degeaba am dreptul sa vorbesc si nu ma asculta nimeni. Degeaba am dreptul sa calatoresc, daca nu-mi pot sustine financiar acest drept (eu, deocamdata, nu-s in aceasta situatie, dar cine stie...).
Revin, obsesiv, la motivatia uciderii ceausestilor: GENOCID. Celor tineri le spun ca nu se compara cu ceea ce va urma.
Chioru si ai lui ar trebui judecati de un tribunal adevarat, care cu siguranta i-ar condamna pentru aceleasi capete de acuzare: subminarea economiei nationale, tradare, genocid.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Romanii duc mult si vor suporta cu stoicism masurile astea, pt ca o mamaliga nu face niciodata explozie. Ma uitam ca in Grecia, primele masuri si anume cresterea TVA-ului + eliminarea celui de al 13+14lea salariului, au condus la lupte de strada. La noi nu o sa comenteze nimeni nimic, decat pe la tv dar aia-s tonomate cica

Ce vina au pensionarii, ca au cotizat toata viata, nu cer ceva ce nu li se cuvine? De ce nu s-a facut o grila de impozitare de genul: pensii peste 5.000 lei au 25%, intre 4.000 - 5000 au 20%, sub 1.000 lei nu se impoziteaza... Se strangeau mult mai multi bani... Pai ala cu 10.000 lei rade in barba ca a pierdut 1500 lei la pensie dar astia cu 400 lei de la CAP ce vor face, ca oricum erau infometati ?

Pe cine mai pacaleste alcolistul sef ca se vor disponibiliza pana la 31.12. din sistemul bugetar, doar clientela politica, fiecare sef citez "avand obligatia sa-si faca o echipa de oameni de valoare" ...Vreau sa vad si eu un trapas lipitor de afise prin campaniile electorale, bagat la vreo regie sa invarta trei hartii, dispobibilizat...Pentru ca au nevoie de ei sa-i ponteze la urmatoarele alegeri, iar aia sa umble prin noroaie in comune si sa imparta galeti si pungi de faina si zahar

Alta mangleala cu consiliile de administratie.. Functionarii din conducerea ministerelor sau a institutiilor, care este clar ca au ajuns acolo avand in spate semnata vreo adeziune(ca nu pe competenta ajungi director in minister odata la 4 ani), care mai sunt membri in consilii de administratie pe la alte societati de stat, vor avea impozit cica"nesimtit de mare" pe indemnizatia respectiva..... Nu se stie cat, ci nesimtit de mare !
Dar de ce sa mai aiba indemnizatie? Ai doua venituri de la societati de stat sau institutii publice, etc, de ce nu-i pune sa aleaga, astfel incat numai una din functii sa fie remunerata ? Ba tata, ori indemnizatia, ori salariul in minister ... Pai se iau indemnizatii de pana la 1.000 de euro/luna, ca sa se intalneasca o data pe luna sa manance covrigi si sa bea cafea... Si societati de stat sunt foarte multe sau cu actionar o institutie publica locala sau statul roman...
Pai se cer cateva mii de euro pe luna ca sa fii trecut pe lista de consilieri locali... Nu prinzi postul, atunci treci prin alunecare la un post de director la deconcentrate... Nu prinzi nici acolo, atunci ramai cu serviciul care-l ai si te mai prinde intr-un consiliu de administratie, ca doar ai dat bani in campanie....

Cand vreodata vor fi astia afectati de imzpote nesimtite ? De ce nu, mai bine, sa taiem toate subventiile, de la cacaciosii de pensionari, de la someri si de la bugetari... Si am rezolvat treaba !
  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Vad cativa colegi de forum "care-si rad in barba". Noi, restul, sa intelegem ca acum va distrati? Va merge bine? Sau dupa cum citesc aici, hai sa ne resemnam cu totii si sa intram si mai mult in rahao. Eu unul recunosc faptul ca nu am curaj de unul singur sa ies in strada. Cel mult as fi luat de nebun. Dar daca se va ajunge in situatia de a se iesi, cu siguranta voi fi in piata. Nu pentru mine, ci pentru cei care vin din spatele nostru, cei care cresc intr-o tara de condusa de incompetenti, cei pe care - nu mi-e frica sa recunosc - i-am votat .
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Un exemplu concret despre 2 bugetari. Eu si primarul din Clejani(e vedeta, doar il stiti, e cel ce a facut circul-tigania cu masina furata la bulgari). Eu Vectra B 2001 - 5000 euro, el X5 2010 - 50000 euro. Eu salariu 1500 lei, el salariu 2500 lei(ma indoiesc ca ratele lui sa fie mai mari ca ale mele Very Happy). Eu consum 1500 lei, el consuma 25000 lei. De unde pana masi are ala bani? De ce trebuie sa fiu eu impozitat pe munca mea cinstita si ala nu pe munca altora cinstita?
Logic, la buget prea mai sunt bani de furat, in tara s-au vandut toate intreprinderile pe comisioane grase. Acum comisioane grase nu sunt decat daca intermediezi 3 metri de asfalt sau gletul la o camera. Nu se pot taia astfel de investitii. Mai bine taiem din salari, din pensii, ca oricum, o tara de majoritari prosti nu se vor uni sa dea jos conducerea.
Evident ca cel ce intermediaza aia trei metri de asfalt sau gletul de la o camera, sustin achizitia galetilor si pachetelor ce se dau prin noroaiele de la comuna(dar si la bloc). Normal ca nu se poate lovi in el.

Cum spuneam, solutii de emigrat ceva?
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Tu salariul de - 1500 lei
Primarul - in jur de 4.000 ca e de comuna ( ala de municipiu are 5.000 ) si ma refer la brut

Tu zi-i mersi ca ai un servici, ca domnu primar a cheltuit peste 50.000 euro in campania electorala. Iar banii astia trebuiesc inzeciti
  • blue36

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Domnilor, nu toti bugetarii au salarii mari. Nevasta-mea este la Serviciul de Asistenta Sociala, nu are decit sporul de vechime, bani care ramin in mina sint de 750 de lei, asa ca... nu trebuie sa bagam toti bugetarii in aceeasi oala.
Ar fi fost corect ca sa se aplice procentul in functie de salariu dar asta ar insemna sa "dea" in nepotii celor aflati la putere.
  • FanBertone

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Pai de ce multi colegi isi rad in barba?Simplu:pentru ca sunt romani adevarati!Pentru ca asa ne place noua romanilor sa aratam ca suntem destepti,ca am avut dreptate!Asa si?Si mori cu dreptatea in mana si cu zambetul pe buze!
Fratilor treaba-i groasa si grava! Crying or Very sad Si poate nu veti fi de acord cu mine dar nu stiu daca ar putea sa ne scoata din rahat vreo conducere,oricare ar fi aia.Pentru ca tot sistemul economic al Romaniei este defect!Nu poti sa disponibilizezi o mare de oameni din sistemul bugetar pentru ca nu mai ai bani sa-i platesti,dupa ce i-ai platit multi ani la rand si si-au facut treaba(mai bine sau mai rau) si altceva nu prea stiu sa faca;ii cam condamni la moarte;trebuiau luate masuri din timp an de an,prin micsorarea numarului de locuri,astfel incat sa nu mai devina un tel pentru multi sa termine o facultate ca sa frece menta la buget.Singura solutie o vad consolidarea domeniului de munca privat pentru ca
noi cei de la patron sa-i putem duce in spate in continuare pe domnii de la buget,si in timp usor usor sa se reduca locurile lor de munca pentru a ne fi povara mai usoara.
In legatura cu iesitul in strada eu sunt convins ca daca va fi cazul(sincer sper sa nu ajungem pana acolo) romanii vor iesi;nu suntem animale la urma urmei suntem oameni si avem si noi o limita..Problema este alta:daca se va ajunge acolo si se va schimba guvernul,cine garanteaza ca noii veniti vor fi macar un PIC mai oameni,mai buni decat scarbele care sunt acum la conducere?Si o vom lua iar de la capat...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR