Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • arson

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y 2.0 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2005

  • Mesaj Privat
situatia e urmatoarea: socru-meu a dat comanda de o corsa pe care zice ca o foloseste 1 an si dupa aia o lasa nevesti-mii. acum intrebarea este: el e in MH, noi in DJ; politia zice ca e posibil sa treci 2 proprietari pe certificat, importatorul zice ca pe actul de vanzare-cumparare nu s-a mai pomenit asa ceva; socru vrea sa se vada proprietar (deh, a avut toata viata o dacie pe numele nevestei) Shocked , dar nici nu ar vrea sa mai plateasca dupa aia taxa de succesiune, alt RAR, alta inmatricularepe DJ. ce e de facut???
Skip ads

  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Cred ca un raspuns avizat poti primi de la un jurist, parerea mea e ca nu-i obligatoriu ca un contract de vanzare - cumparare sa se desfasoare neaparat doar intre un vanzator si un cumparator. Eu stiu ca pot fi mai multi vanzatori sau/si mai multi cumparatori intr-un contract in cazuri imobiliare, in cazul unui autoturism de obicei contractul se face intre doua persoane.
  • rudareanu

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2006

  • Mesaj Privat
arson a scris:... dar nici nu ar vrea sa mai plateasca dupa aia taxa de succesiune, alt RAR, alta inmatricularepe DJ. ce e de facut???

ce vrei sa spui prin succesiune?
si da, masina poate sa aiba 2 proprietari. in certificat se trece unul singur probabil pentru economisirea spatiului de pe hartie. Very Happy
sfatul meu e sa te duci la un avocat si sa te lamureasca, e destul de greu sa iti explic in scris toate implicatiile juridice.
  • arson

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y 2.0 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2005

  • Mesaj Privat
prin succesiune inteleg ca atunci cand o sa ii dea masina, sa nu mai faca act de vanzare-cumparare, ci sa ii transfere dreptul de proprietate de la tata la fiica.
Skip ads

  • radzxx

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu succesiunea apare dupa moartea proprietarului, in acest caz poate fi vorba de un contract de donatie..care se produce prin acte intre vii... prin care una dintre parti numita donator transfera irevocabil dreptul sau de proprietate unei alte persoane, numita donatar - care le accepta.
  • rudareanu

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2006

  • Mesaj Privat
felicitari @radzxx pentru definitie.
@arson .. nimeni nu o sa te poata lamuri klumea pe un forum despre probleme juridice, deoarece vad ca tu nu cunosti cum functioneaza sistemul legal in RO.
sfatul meu e sa iei 50 RON si sa mergi la un avocat sa stai 1 ora cu el de vorba si sa iti explice.
ah .. am uitat .. in RO .. chiar daca e vorba de tata si fiica, tot un transfer al proprietatii este si trebuiesc platite taxe pentru asta.
  • arson

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y 2.0 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2005

  • Mesaj Privat
deh...
multam de sfaturi. va tin la curent cum decurg treburile. masina vine pe 1 iunie.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR