Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • nneeoo

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Ieri mi s-a intamplat o chestie foarte ciudata la servo. Am schimbat ambele bielete la mecanic, pentru ca aveam un mic joc. Toate bune si frumoase pana am plecat de acolo. Acum, cand iau volan dreapta, se aude un fasait si merge foarte greu ca si cum nu mai lucreaza servo pe partea dreapta. Se aude ca si cum se face presiune in furtun continuu. Am fost inapoi la mecanic, a verificat tot, a completat cu 100g ulei la servo, dar degeaba. Lucrul cel mai ciudat este ca, cu rotile din fata suspendate nu mai facea nici un zgomot, mergea bine. Precizez ca fasaitul se aude si pe loc, si in mers. A verificat din nou tot, am schimbat rotile intre ele, am facut unghiul de fuga... si tot felul de incercari... degeaba. Dupa 2 ore de incercari a dat verdictul: caseta de directie! Nu am nici o bataie in volan, vibratii, probleme cu directia, blocarea volanului... nimic! Doar fasaitul si fara servo pe dreapta, de aceea nu cred ca este de la caseta si vreau sa cer o parere, sa nu dau banii aiurea. L-am intrebat daca nu este pompa de servodirectie o posibila cauza... dar a spus ca oricum se schimba cu totul caseta. Uleiul de servo a spus ca nu se schimba niciodata...este destul si e curat... si cred ca daca era de la ulei facea si pe stanga si pe dreapta. Mi se pare destul de suspect mecanicul... desi el spune ca este doar o coincidenta ca problema a aparut imediat dupa schimbarea bieletelor. Voi ce spuneti ca ar trebuii sa verific/sa fac? Multumesc!
Skip ads

  • nneeoo

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
PS: azi a trebuit sa fac 100km si am ramas de tot fara servo si pe stanga si pe dreapta
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
- ce masina e ?
- pompa de servo se schimba separat de caseta de directie
- uleiul de servo se schimba la 60k (asa stiu eu - sa ma corecteze cineva daca nu e asa) teoretic, practic nu stiu cati il schimba.
- nu merge fara servo pentru ca e posibil sa strici pompa
  • nneeoo

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salut, mersi pentru raspuns. Este Astra G Y17DT din 2001. Imi puteti recomanda pe cineva din bucuresti care se pricepe la asta? (in afara de reprezentanta)
Skip ads

  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
esti sigur ca e caseta de directie stricata - curge pe undeva ? ai lichid in vas ? daca ai lichid atunci de posibil sa fie din pompa de servo !
pentru inlocuirea a oricare din ele iti pot recomanda pe cineva .
pentru repararea casetei de directie este pe forum userul @trami dar e din targoviste parca ... in bucuresti nu stiu pe nimeni.
  • nneeoo

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salut! Tocmai de asta am scris aici, nu cred ce a zis mecanicul, nu cred ca este caseta de directie. Nu prea ma pricep, dar dupa problemele pe care le am nu imi indica, caseta. Nu curge pe nicaieri, e totul ok. Pentru repararea casetei l-am gasit pe trami din targoviste,da, dar vreau sa fiu sigur in caz ca il contactez pe el. Imi poti recomanda pe cineva pentru repararea pompei de servo? Macar sa duc masina sa faca imi spuna daca e de la pompa. Mersi
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
ti-am dat pm !
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
cand ti-a lucrat mecanicul la masina ai stat langa el? Poate chiar el ti-a schimbat ceva pe acolo ca sa-si traga de la tine piese bune.

Daca nu ai stat, de obicei service-urile au camere de luat vederi care inregistreaza. Cere de la firma respectiva inregistrarea interventiei tale.

Coincidenta sa pice asa imediat dupa schimbare de bielete e prea mare...
  • nneeoo

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

Da am stat langa el, dar nu am stat sub masina, iti dai seama! Nu prea ma pricep, proabil daca ma pricepeam nu ma duceam la el pentru niste bielete (daca aveam o rampa). Problema este ca nu stiu ce mi-a picat! Chiar nu are nimeni nici o idee? Ar fi doar aceste 2 optiuni: pompa de servo sau caseta de directie?
  • nneeoo

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Pana la urma am fost la @maiandrei la service si caseta este de vina. Deci cumpar caseta de directie pentru opel astra g y17dt! (varianta @trami mi se pare cam scumpa)
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
iti recomand parcul de dezmembrari de la ilioara - 150 de euro cu garantie 3 luni !
daca nu sti sa ajungi acolo, da-mi un mesaj pe privat si pot merge cu tine !
numai bine !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR