Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • djsharky

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2009

  • Mesaj Privat
acum 2-3 luni masina mea un astra z16se 2001 170.000 km a inceput sa nu mai fie in toanele ei devenise foarte puturoasa si consuma mult . m-am apucat de curatat clapeta de acceleratie si egr cand am constatat ca egr-ul este ars si am lasat-o asa deoarece eram multumit ca isi mai revenise un pic dupa curatarea clapetei. acum o saptamana iar acceasi problema la fel am curatat tot dar am scos mufa de alimentare de la egr si am lasat-o asa. mentionez ca nu s-a aprins nici un bec pe bord(inseamna ca a fost anulata din soft?). se va intampla ceva daca continui sa merg asa? fiindca sunt foarte multumit de cum merge mult mai rapid , pote si consumul si-a revenit cat de cat.

multumesc
  • George Pelesca

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Daca scoti mufa cu motorul oprit nu se aprinde niciun martor. Din cate stiu, asta nu inseamna ca ai EGR-ul anulat din soft. Sincer nici eu nu am observat vreo diferenta intre EGR activ si mufa scoasa. Daca se intepeneste in mers atunci se aprinde martor in bord si cod eroare 0040.Mai bine lasi mufa scoasa.
  • djsharky

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2009

  • Mesaj Privat
multumesct pt raspuns. deci nu ar trebui sa imi fac griji ca , daca merg cu mufa scoasa ar putea sa apara probleme la masina din cauza asta?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR