Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • apasaciu

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salutare baieti !
M-am lovit si eu de o problema . Am schimbat acum 1 an motorul pe masina . ITP-ul expira in iulie . Pana la Itp trebuie sa fac cumva sa ajung la rar sa imi treaca in carte noua serie a motorului . Drept urmare am cautat sa aflu ce trebuie facut pt rezolvare . Iata ce am gasit pe site la RAR :

Actele necesare sunt:
- act identitate detinator vehicul;
- cerere activitate RAR;
- carte de identitate vehicul;
- adeverinta din partea atelierului autorizat care a efectuat inlocuirea motorului.

Preupunand ca nu voi avea probleme la noxe problema mea este ca nu am adevreinta de la service . Am sunat la ei si mi-au spus ca fara nu se poate si ca trebuia sa fac schimbarea intr-un service . So .. god help me daca stiu cum sa o mai rezolv acum . Aveti cumva idee ce pot face ? MS.
Skip ads

  • edgstyle

  • Mesaje scrise: 372
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Aplica calea romaneasca!Vorbesti la un service sa-ti dea o adeverinta,"platesti" o factura si mai departe te descurci.....Vezi ca serviceul trebuie sa fie autorizat RAR.Cauta si vorbeste cu cei de la RAR mai separat si te trimit ei direct la sursa.....Imposibil sa nu aiba!
  • apasaciu

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
ms . asa voi incerca sa fac .. dar oare chiar trebuie sa fie agreat de rar ? e o modificare destul de simpla totusi .
  • edgstyle

  • Mesaje scrise: 372
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Ce este la noi in tara simplu?Nu trebuie sa ne scarpinam la urechea stanga cu mana dreapta? Razz
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La RAR este de obicei afisata o lista cu service care fac schimbari motor sau recarosari. Daca este acelasi tip motor rugineste si tu seria...sunt multi care au 'fara serie'
  • apasaciu

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@ dancuciureanu - hmm .. vreo idee cum sa fac asta ? Very Happy si presupun ca traseul ar fi itp - respins ca nu se mai vede si apoi rar si inapoi itp nu ?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pai intreaba si tu la un ITP unde ai pile ce si cum, eu ajung pe la sfarsitul saptamanii la ITP cu ticozaurul si ala imi spune pasii sau ce este mai indicat daca nu o fi prea tarziu pentru tine.
La RAR parca s-a scumpit acum cu schimbatul seriei motor plus ce trebuie sa platesti la un service pentru factura, gaseste si tu cea mai ieftina solutie.
La cele proaspat aduse daca nu se vede seria te pune sa dai declaratii bla bla si gata, daca e alta serie motor decit cea corspunzatoare VIN te taxeaza de 'omologare'.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Da si eu am patit la un moment dat asa.
Nu se vedea seria motor si RAR a cerut o declaratie notariala ca " nu am adus modificari " de la momentul dobandirii.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR