Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • andreiul

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Tigra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Buna ziua dragi iubitori si detinatori de Tigre. Am si eu un specimen care imi cam face probleme si sper sa gasesc niste raspunsuri pe aici: una la mana atunci cand franez imi joaca volanul in mana si se simte de parca mi-ar scapa frana, adica se simt niste socuri si cu cat ma apropii de un semafor si incetinesc din ce in ce mai mult la un momendat se simte de parca imi pune frana si-i da drumu si iar pune frana.a 2 a chestie se refera la portiere, defapt numai la cea de la sofer cand o deschid si o inchid pocneste de parca se freaca pe aripa, m-am uitat si am vazut o chestie de fier care e prinsa de masina si intra in portiera si am impresia ca de acolo s-ar auzi zgomotul, pe unde ajung inuntru sa vad ce anume are si ultima chestie imi troncane portbagajul , nu de fiecare data numai cand merg pe un drum mai nasol( nu ca ma duce lipsa de ele) se poate face ceva la incuietoare sau sa se fi slabit ceva ca are un sunet ca si cum ceva nu ar sta la locul lui.
Stima
Skip ads

  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
andreiul a scris:Buna ziua dragi iubitori si detinatori de Tigre. Am si eu un specimen care imi cam face probleme si sper sa gasesc niste raspunsuri pe aici: una la mana atunci cand franez imi joaca volanul in mana si se simte de parca mi-ar scapa frana, adica se simt niste socuri si cu cat ma apropii de un semafor si incetinesc din ce in ce mai mult la un momendat se simte de parca imi pune frana si-i da drumu si iar pune frana.a 2 a chestie se refera la portiere, defapt numai la cea de la sofer cand o deschid si o inchid pocneste de parca se freaca pe aripa, m-am uitat si am vazut o chestie de fier care e prinsa de masina si intra in portiera si am impresia ca de acolo s-ar auzi zgomotul, pe unde ajung inuntru sa vad ce anume are si ultima chestie imi troncane portbagajul , nu de fiecare data numai cand merg pe un drum mai nasol( nu ca ma duce lipsa de ele) se poate face ceva la incuietoare sau sa se fi slabit ceva ca are un sunet ca si cum ceva nu ar sta la locul lui.
Stima

cu privire la franare nustiu exact ce sa iti spun cel ami bine mergi la un mecanic ca sa iti verifice daca ai aerisite franele daca nu cumva ai probleme cu placutele de frana etc sunt multe
cu usa e putin de lucru:
este vorba despre opritorul de la usa care in interiorul usii are un arc care e posibil sa fie rupt daca asa este trebuie sa schimbi opritoru' daca nu incearca sa schimbi surubul ce prinde opritorul pe stalpul usii pe caroserie est eun surub de 10 cumperi unu din comert de aceeas lungime ca cel original si il schimbi apoi il strangi pana nu mai auzi pocnitura dar daca tot se aude pocnitura inseamna ca e rupt arcul din usa
  • andreiul

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Tigra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2010

  • Mesaj Privat
De aerisit frane mi-a mai zsi un prieten si sa stii ca pocnitura am observat ca se aude cand se misca opritorul din surubul de care e prins de caroserie am sa incerc sa-l schimb.
Multumesc pentru raspuns
  • Tazz

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Tigra 1995 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
pb la franare poate fi de la rotile neechilibrate, unghi de fuga nefacut sau discurile de frana ovalizate!

pocnitura e de la acea legatura, eu am dat-o jos!
Skip ads

  • andreiul

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Tigra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2010

  • Mesaj Privat
am fost azi la un service si mi-a zis ca frana tine, merge bine numai ca discurile sunt putin ovalizate de aceea zenzatia de scapare....si despre prinderea de pe portiera nu afecteaza cu nimic daca o scot?
multumesc!
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
ce sa scoti? opritorul?
  • Yhuu

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Tazz a scris:pb la franare poate fi de la rotile neechilibrate, unghi de fuga nefacut sau discurile de frana ovalizate!

pocnitura e de la acea legatura, eu am dat-o jos!


si cand deschizi portiera daca bate vantul putin mai tare iti da portiera peste cap Smile
  • Tazz

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Tigra 1995 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
stai linistit, la cat e portiera de mare la tigra...e greu sa faca asta, oricum nu pot sa spun ca nu tin de ea cand bate vantul...
  • andreiul

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Tigra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Cel mai bine cred ca ar fi sa schimb opritorul decat sa stau cu grija ca mi-o zboara vantul :p
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
pe ce parte ai problema? banuiesc ca stanga partea soferului
  • andreiul

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Tigra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Exact pe parte stanga fiind cel mai des folosita...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR