Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salut!Ieri am fost la statie sa imi pun motorina si cand sa deschid capacul de la rezervor...era inchis.Chiar daca am deschis masina , chestia aia mica din fier care intra in gaura de la capacel se blocase pe inchis.Am fortat cu un plastic sa deschid si gaurica s-a crapat.Am deschis portbagajul si pe la lumini stop dreapta am ajuns la motoras.Chestia ciudata este ca merge o data dupa care nu mai merge , daca il misc putin si trag firele si le pun la loc se deschide -inchide doar o data.O fi vreun contact din interior ?Are cineva vreo idee daca pot sa il desfac?
multumesc!
Skip ads

  • sandu_18smd

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2009

  • Mesaj Privat
asa am patit si eu odata. am desfacut acolo si am curatat si de atunci nu am mai avut probleme. e vorba de contactul ala de acolo, incearca sa-l cureti cu un spray de contacte.
  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Sandu, te referi la contactul dintre cablu si carcasa motorasului sau inauntru carcasei?Ca eu cred ca nu pooti desface carcasa sa ajungi la motoras .
multumesc
  • sandu_18smd

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2009

  • Mesaj Privat
da ,la contactul acela ma refer. nu ma pricep foarte tare la aceste sisteme de generatie noua, pot spune ca am avut si noroc? eu sper sa se rezolve si la tine.am scos de acolo sistemul are 2 surubele am curatat si am pus putina vaselina.
Skip ads

  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Eu am scos sistemul m-am uitat un pic la el si as vrea sa il deschid , dar nu se poate(cred) .M-am uitat si la contacte si totul e in regula , cred.Am observat ca daca trag de chestia aia de fier si il imping inapoi , pot folosi cheia si se deschide -inchide din cheie, dar numai o singura data .Probabil este ceva din interior.tu ai avut noroc.Lucky one!
bafta!
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Eu am desfacut acel dispozitiv, fiind nevoit sa schimb rotorul motorasului, pe motiv ca acele ploturi de contact de pe rotor erau efectiv distruse! Este greu dar nu imposibil! Rotorul l-am luat de la o jucarie cu motor electric de 12V, am depresat pinionul de pe axul celui vechi si l-am montat pe rotorul nou! Totul functioneaza ireprosabil acum! Desfacerea se executa prin scrijelire cu un zgarieci foarte ascutit si lipirea dupa reparatie am facut-o cu pistolul de lipit si adaos de plastic! Suplimentar am incadrat tot dispozitivul cu un colier de tabla....
In prima faza cureti contactii bine...daca nici asa nu vrea, atunci ai doua posibilitati...ori desfaci si incerci sa vezi daca poti face ceva...sau cumperi unul bun! In interior nu are nici un contact...doar motorul, pinioanele demultiplicatoare si tija glisanta!
  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Ieri am desfacut dispozitivul in care se gaseste motorasul.Ceva negru era acolo si mirosea a ars.Am doua optiuni : sa fac rost de un alt dispozitiv(motoras) nou /second hand sau se las rezervorul descuiat.De fapt daca cineva vrea sa iti faca rau , poate sa traga un pic de capacul de la rezervor si incuiat sau descuiat nu este mare diferenta.Se rupe gaura foarte usor(proprie experienta ).Multumesc tuturor pt ajutor!
bafta la toti!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR