Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B
  • nashu_lucian

  • Mesaje scrise: 445
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Omega FOREVER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2008

  • Mesaj Privat
deocamdata stau bine cu directia insa as vrea sa stiu pe viitor ce implica schimbat?
ne avand planetare ce ar trebui schimbat?
capeti bara ?bucse?
asi ink cxeva dak schimb telescoapele trebuie facut unghiul de fuga?
Skip ads

  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
si eu sunt curios sa le aflu pe toate... plus ca la mine are si un joc directia.
stiu ca are 2 brate pe fatza cu 2 bucsi si un pivot pe fiecare, cate 2 capete de bara pe fiecare roata din fata, bieleta anti-ruliu la fiecare roata si ar mai fi idler arm-ul . este legatura intre bielete.. nush sigur dar asta face joc in directie.
  • palkolaci

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
jocul la directie apare din semicaseta ( cel din dreapta )
  • nashu_lucian

  • Mesaje scrise: 445
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Omega FOREVER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2008

  • Mesaj Privat
nu am probleme momentan vroiam doar sa stiu ce implica directia si dak trebuie facut unghil de fuga in cazul in care schimb telescoapele
Skip ads

  • Truckman

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Omega 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
nashu_lucian a scris:nu am probleme momentan vroiam doar sa stiu ce implica directia si dak trebuie facut unghil de fuga in cazul in care schimb telescoapele

Normal nu,depinde schimbi cu fuzeta s-au numai telescopul (Una noua),daca nu iti uzeaza cauciucurile in interior s-au interior sfatul meu nu regla nimik.
  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
palkolaci a scris:jocul la directie apare din semicaseta ( cel din dreapta )


nu stiam cum ii zice in romana.. in engleza stiu ca ii zice idler arm, iar la ei e pe stanga ca au volanu invers Smile
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
DIRECTIE!
intra 3 bucsi trapez,capete de bara interior exterior[de preferat este sa cumperi tot bratul intreg si nu ai probleme cati-va ani buni]rulment care e cu abs [250-350ron],bielete antiruliu [delphi 60-70 ron bucata]directia nu este o avere sa o faci..dar recomandarea mea este sa nu bagati bucsi ITALIENE sau alta natie..doar DELPHI sau nemtesti..exclus piese fabricate italia sasa mai departe...repet NU TIN NICI 4 LUNI!
ATENTIE!la reglajul unghiului de fuga se face si pe spate!are capete de bara si pe spate!
  • nashu_lucian

  • Mesaje scrise: 445
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Omega FOREVER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2008

  • Mesaj Privat
multumescink odat aptr toate informatiile insa repet ink nu ma nici o problema cu directia..... nici cu telescoapele...
pana sa am omega am avut numai mashini cu tractiune fatza acolo stiam cu ce se mananca insa aici am vrut doar sa ma informez ptr viitor
Skip ads

  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
pentru jocul directiei se mai poate regla si caseta! are in partea de sus un surub de reglaj cu contrapiulita.
eu am schimbat semicaseta (320 lei a costat), si tot mai era putin joc in volan, care a disparut prin reglajul de care v-am spus.
...si unghiul de fuga trebuie facut la un service bun, nu mergeti la orice baraca de printre blocuri care stie sa faca pe la dacii si alte acareturi din 1970... conteaza foarte mult si reglajul rotilor spate!
  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
kriu a scris:pentru jocul directiei se mai poate regla si caseta! are in partea de sus un surub de reglaj cu contrapiulita.
eu am schimbat semicaseta (320 lei a costat), si tot mai era putin joc in volan, care a disparut prin reglajul de care v-am spus.
...si unghiul de fuga trebuie facut la un service bun, nu mergeti la orice baraca de printre blocuri care stie sa faca pe la dacii si alte acareturi din 1970... conteaza foarte mult si reglajul rotilor spate!


cand oi avea putin timp sa ne faci si noua o poza unde anume se regleaza Smile.. eu am posibilitatea sa o ridic pe elevator oricand si am si mecanic de dacii la dispozitie, deci cred k m-as descurca cat de cat sa fac eu operatia Smile
  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
daca esti din craiova nu mai ai nevoie de poza! ne intalnim si iti arat! eu am rezolvat problema la service eurocar! dar nu sunt ei singurii care stiu ce se face pe acolo...

... pentru reglajul directiei, convergentei, si caderii, nu iti trebuie elevator clasic! deci, nu te-ai descurca tu cu mecanicul de dacii.... parca asa ziceam
  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
da-mi un pm cu nr de tel si niste ore la care sa ne intalnim.. nu pt unghi ziceam k am elevator k ala stiu ca se face la service specializat, ziceam de reglatul casetei Smile
Skip ads

  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
boditza a scris:da-mi un pm cu nr de tel si niste ore la care sa ne intalnim.. nu pt unghi ziceam k am elevator k ala stiu ca se face la service specializat, ziceam de reglatul casetei Smile


ai pm!
  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
ba nu am Neutral
Iesire [ boditza ]
Mesaje PrivateNu ai mesaje noi

boditza12345 e yahoo-ul meu
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR