Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Am avut masina in service doua saptamani(intr-o hala). Dupa ce am luato am dus-o la spalatorie ca era prafuita in ultimul hal. In service masina a fost tinuta cu geamurile din fata coborate. Ideea este ca dupa ce am spalato am observat ca vopseaua si toate geamurile au ramas acoperite de ceva opac. De atunci am mai spalat masina de 2-3 ori dar nu a disparut aceasta "mazga" de pe vopsea si de pe geamuri. Ce este foarte curios aste ca geamurile din fata care au fost tot timpul coborate in service nu au aceasta depunere. Tind sa vred ca sunt depuneri de ulei cu praf din service. Cu ce as putea scapa de aceasta depunere opaca?
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Cu o decontaminare cu argila.
Poti sa faci singur dupa ce urmaresti pe youtube cum se face corect,sau poti sa alegi un atelier de detailing.
Apoi ai putea face si o polisare ca sa dea frumos.
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
cangri am urmarit pe youtube dar nu cred ca e si cazul meu...acolo este vorba de o contaminare care nu se vede cu ochiul liber. La mine se vede exact ca si cand ai fi spalt masina si nu ai sters-o, iar apa s-a uscat pe ea si a format un strat opac. per parbriz de exemplu unde se mai vede doar pe unde nu calca stergatoarele.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Eu as folosi acelasi procedeu.Acuma tu alegi.
Skip ads

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Eu as merge la Service si m-as adresa lor cu rugamintea de a rezolva problema iar daca nu ...OPC ,daca nu ....vopsea pe banii tai sau tratament special pentru vopsea tot pe banii tai...apropo ne spui si noua numele Service-ului sa ne ferim ( nu ca antireclama sau altceva dar asa preventiv) Shocked
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Nu spun ca serviceul este de vina pentru asta. Singurul factor este ca masina a stat pe "bara" 3 saptamani. Una in curte si 2 in interior. Binenteles masina nu era curata cand am adus-o. Deci una peste alta a stat murdara 4-6 saptamani. Este pur si simplu o depunere de mizerie care nu iese la spalat dintr-o data. Evident, dupa 2-3 spalari s-a mai diminuat. Din nou eu nu acuz serviceul pentru nimic pentru ca masina nu a fost sptropita cu nimic era pur si simplu cum am lasat-o. Eu cred ca s-a intamplat asta pentru ca a stat fosrte mult murdara in soare si in interior. O sa incerc weekendul asta sa o spal cu o combinatie de sampon auto si detergent de vase-degresant(Fairy, Pur). Va anunt ce s-a intamplat. Cat despre serviceul unde am reparat masina am numai cuvinte de lauda mai ales ca am reparat la ei ceea ce foarte putin repara si reusesc sa o faca bine.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Ok atunci iti urez curatare buna Razz
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
pe geam cel putin, poti incerca sa vezi daca nu ti-au gazat-o. ia diluat de vopsea si pune pe o carpa si apoi sterge geamul. asa am patit eu cand i-a vopsit lui taicamiu usa laterala. a gazat geamul usii.
daca e cum zic eu, cel mai probabil au vopsit o masina langa a ta si vaporii s-au lipit de masina ta Smile
Skip ads

  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Voi incerca sa sterg geamurile cu spirt. Nu cred ca se pune problema de gazat pentru ca masina a fost tot timpul pe elevator, avand cutia de viteze data jos. Va tin la curent dupa ce o bibilesc in weekend.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
spirtul nu stiu cat de bun e, incearca cu diluant...
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nici diluantul nu e stralucit, foloseste benzina. Sunt aproape sigur ca geamurile tale sunt gazate cu lac sau vopsea.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
asa am zis si eu, insa eu am folosit diluant (de fapt tinichigiul care mi-a gazat geamu). dupa spalatore aparea ca o pata de praf/ polen de tei si baietii de acolo mi-au zis care e problema.
Skip ads

  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
o sa incerc cu benzina sa vedem ce se intampla...
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR