Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • cip opelomega

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Omega 1998 X25TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut .imi poate spune si mie cineva cum iese nuca de la schimbator.problema este ca am tras de dinsa si sa miscat schimbatorul.sa ridicat vreo 3 cm,l-am inpins si a intrat inapoi.
intrebara mea este de ce s-a ridicat si daca este vreo problema.acum nu am probleme.imi intra bine in viteza.
inca ceva masina asta are clapeta de aceleratie.care este si cum se curata.
este o omega b,an 1998,2500cc,dt,motor bmw.
  • stefan26

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Braila
  • Masina: Omega 2003 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Masina ta nu are clapeta de acceleratie. Pozitia pedalei este citita de calculator prin intermediul unui senzor, si apoi calculatorul actioneaza in consecinta. La maneta, nici eu nu am reusit sa ii scot nuca, insa pot sa iti spun ca atunci cand s-a ridicat 3 cm, ai reusit sa smulgi nuca de jos din suportul ei. Daca a intrat la loc, e ok, nu ai probleme.
  • Pfenning

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Nuca se scoate simplu ca procedura si greu ca forta. Mai exact, trebuie sa tragi cu toata puterea de ea in sus. Eu ma asteptam sa fie o siguranta, un splint sau o piulita pe undeva, dar nu e. Va spun sigur, am schimbat unui prieten nuca de la schimbator. Tragi cu toata puterea de ea, speri sa nu se rupa nimic si esti atent cand scapa sa nu dai cu mana peste ceva.
  • cip opelomega

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Omega 1998 X25TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2010

  • Mesaj Privat
credema ca,odata ce-am scos schimbatorul de 2 ori de la locul lui am tras.acum miera frica sa nu se fi rupt ceva.
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
La masina din semnatura nuca a fost scoasa si remontata din motive de design. Se monteaza doar prin presare pe niste caneluri, nu stiu daca e general valabil la toate Opel-urile.

Bafta.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR