Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • anin12

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Sal
Sunt proaspatul proprietra al unui astra H 2006 1.9 CDTI 120 CP dupa cca 1 luna de folosire au aparut urmatoarele simptome :
- motorul nu mai trage,se tureaza greu
- scoate fum negru mai ales la plecarea de pe loc (turatii micii,schimbarea vetezelor 1-2-3),
- uneori nu se accelereaza peste 3500 rpm sau trebuie tinut aproximativ 10 sec turat la 3500 pt a trece mai departe (daca fac aceasta operatie motorul merge mult mai bine dar pt o perioada scurta),
- la relantiu acul turometrului variza cam cu 100 rpm,
- cand se manifesta simptomele de mai sus nu pot activa pilotul automat.

din ce am observat eu turbina pare sa functioneze, adica cand trec de 2000 rpm se accelereaza putin mai bine,masina are 70000 km si am schimbat toate filtrele,ulei......, de asemenea nu am cod de eroare pe display sau martorii aprinsi in bord.cand motorul este rece se comporta mult mai bine dar se aude un suierat care dispare dupa ce se incalzeste

va rog sa mai ajutati cu cateva solutii inainte de a merge la 1 service si de a plati mai mult mana de lucru decat piesele.
multumesc
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Daca nu-ti merge pilotul automat si ai simptomele respective inseamna ca ECU vede niste parametrii aiurea si intra in mod de avarie. Trebuie citita eroarea. Tu zici ca n-ai coduri de eroare sau becuri in bord. N-as crede asta. Am testat si eu limp mode-ul si nu mai poti activa pilotul. Mai mult ca sigur ai ceva becuri scoase din bord. (de samsari meseriasi)

Dupa simptome as zice EGR. Dar trebuie citita eroarea.
  • ionutz2008

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra OPC 2005 Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Intaresc si eu tot EGR-ul il banui trebuie testat sau curatat ia legatura cu Maiandrei.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Mie-mi place ca nu i se aprinde nimic in bord cand e in limp mode. Zic sa desfaci bordu sa vezi ce becuri mai lipsesc (airbag Oare? )
  • anin12

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2010

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:Daca nu-ti merge pilotul automat si ai simptomele respective inseamna ca ECU vede niste parametrii aiurea si intra in mod de avarie. Trebuie citita eroarea. Tu zici ca n-ai coduri de eroare sau becuri in bord. N-as crede asta. Am testat si eu limp mode-ul si nu mai poti activa pilotul. Mai mult ca sigur ai ceva becuri scoase din bord. (de samsari meseriasi)

Dupa simptome as zice EGR. Dar trebuie citita eroarea.



astazi am avut putin timp liber si am demontat capacul de plastic de pe motor pt a ma uita la EGR , am observa ca in locul in care capacul cade peste EGR este depus un strat de finigine ma gandesc ca una din garniturile EGR-ului a cedat sper sa nu fie ceva mai grav
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR