Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • bratone

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Am pe tot parbrizu' niste zgarieturi, nu stiu cum dreak au ajuns acolo, probabil ca de pe la spalatorii, dar noaptea, si daca mai si ploua, e jale, merg pe ghicite ca nu se vede nimic.
Am fost in targ la Vitan sa caut vreun spray, polish, KK, nu stiu ceva sa dau pe parbriz. 20 de comercianti, 20 de solutii, evident fiecare vroia sa-si vanda marfa( turceasca).
Stiti careva vreo solutie de rezolvare?????
Am vazut ca cineva scrie de XERAPOL, l-ati incercat si pe parbriz?, sau doar pe faruri.
Eu din ce-am vazut pe forum, reiese ca scoate "galbeneala" de pe faruri, deci practic revitalizeaza plasticul.
XERAPOL-ul asta cate gr/ml are?, in cazul in care este bun si pt geam.
Sa nu-mi trebuiasca fo 10 tuburi pt tot parbrizul!!
Oricum daca stie careva din voi o alta solutie, inafara de xerapol, s-o zica, pentru ca sunt convins ca sunt multi cei care sufera din aceeasi problema.
Skip ads

  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Cred ca eu am scris de Xerapol. Pot sa iti confirm insa ca nu scoate galbeneala de pe faruri ci chiar zgarieturile superficiale. Sper sa faca asta si la parbriz - pe cutie sunt trecute cateva poze printre care parbrizul unei motociclete, al unei barci cu motor, al unui planor, geamurile unei rulote samd. Un tub contine 50 grame de solutie, care este mai mult decat suficienta. Poti sa iti iei si o hartie abraziva (smirghel) cu granulatie foarte fina (minim 1600) pentru a elimina zgarieturile mai adanci, inainte de a aplica xerapolul. Atentie insa, hartia abraziva trebuie sa fie umeda.
  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Pai vreau si eu un xerapol din asta, sau chiar 2 tuburi.
Cum facem ???
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
am si eu xerapol dar va anunt ca pe STICLA .....far sau parbriz NU ARE EFECT....in schimb pe faruri cu sticloa de plastik sau pe stopuri spate ...ramaneti uimiti ce efect are........am refacut un stop de golf saptamana trecuta care s-a spart si l-am lipit cu picatura apoi l-am slefuit cu smirghel fin si apoi l-am lustruit cu xerapol ...efectul e nemaipomenit....omul a fost super multumit.....mai ales ca era mocca....
Skip ads

  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Xerapolul l-am luat de la o firma de calculatoare din Cluj. Se numeste Intend, i-am gasit pe net si din cate imi amintesc livreaza si prin curier.
Nu uitati, este un polish pentru plastic, nu putem pretinde sa aiba duritatea diamantului, una din putinele substante mai dure decat sticla.
  • NiceGuy

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Porzi incerca cu pasta de polishat PTREVENT am vazut la un opel vectra c care avea parbrizu zgariat.
  • _mihai_

  • Mesaje scrise: 434
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2005

  • Mesaj Privat
una din putinele substante mai dure decat sticla.

Haha Very Happy
Printre altele ar fi:
- un pietroi
- un ciocan
- orice ghiveci cazut mai sus de etajul 1

Si nu conteaza ca nu sunt substante Twisted Evil
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
_mihai_ a scris:
Haha Very Happy
Printre altele [mai dure ca sticla] ar fi:
- un pietroi
- un ciocan
- orice ghiveci cazut mai sus de etajul 1

Si nu conteaza ca nu sunt substante Twisted Evil


Bai Haha Very Happy , ca sa zic asa. Mai intai pune mana si ceteshte, vezi ce inseamna duritatea si abia apoi da-ti cu parerea.
Ca sa nu mai vorbim de obiectele enumerate de tine sau de orice alte obiecte care iti trec prin cap (sau prin parbriz), care toate sunt alcatuite saracele din substante. Indiferent daca asta conteaza sau nu. Si apropos, duritatea este dupe tine direct proportionala cu inaltimea????
Skip ads

  • bratone

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Bai baieti eu cu parbrizul am rezolvat-o, ca mi-a sarit o piatra si a facut ditamai crapatura, si la schimbat asigurarea.
De Xerapol ce sa zic, am comandat la firma la Cluj, a venit a doua zi, am dat pe faruri si pe stopuri si-au iesit belea. Acum vreau sa repet operatiunea pe masina lu' tata, si de data asta am sa fac si ceva poze.
  • nicu.costinesti

  • Mesaje scrise: 504
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Pe parbriz nici prevent si nici xerapol nu au efect. Iar pe faruri, preventul si xerapolul nu scot decat zgarieturile superficiale. La cati bani costa xerapolul (36 ron), nu face banii.
  • brandas_style

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 ecotec x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2009

  • Mesaj Privat
salut am incercat si eu xerapol si nigrin ..mai ales ca nigrin e expre ptr parbriz si nici un efgect de 3 zile frec la geam de ami vine rau si ai dau cu pereie de pasla rotativa si nimik efect 0,,,are cineva o ideie mai buna ?va rog datimi o ideie in afara de casco !
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Dupa cum spunea colegul prin 2006:
_mihai_ a scris:
- un pietroi
- un ciocan
- orice ghiveci cazut mai sus de etajul 1


Nu exista (deocamdata) polish pt. parbriz. Wink
Skip ads

  • aquafresh

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2009

  • Mesaj Privat
aceasi problema o am si eu...niste zgarieturi fine....help
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR