Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • rCiprian
  • OP
  • 225 mesaje
  • din 16 Mai 2010
  • Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Bucuresti
  • rCiprian

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Salutare,

Peste 2-3 zile o sa semnez contractul pentru un Opel AStra 1.3 CDTI varianta Enjoy si voiam sa va intreb daca isi merita banii masina asta tinand cont ca va fi condusa prin Bucuresti plus 3-4 drumuri de Bucuresti - Focsani pe luna, intelegeti voi de ce am precizat asta (consumul).

O alta chestiune ar fi cum se comporta daca e masina plina cu prieteni si plecam la munte, se comporta bine acest 1.3CDTI 95 cai ?

Si inca un aspect important, mi-a fost recomandat sa iau modelul asta pentru ca are distributia pe lant si consumul super mic. Eu am zis ca e ok masina tinand cont ca masina are masa in jur de 1500 kg si 95 cai (facusem in mintea mea o paralela intre Logan 1.5 CDI 65-70 cai se comporta OK, e masina unui prieten, am vazut cum merge. Poate nu e cea mai stralucita comparatie dar zic, vorba aia e OPEL model 2010 trebuie sa fie bun )! Am intrebat si un mecanic, i-am cerut parerea si a fost ok raspunsul lui.

Voi stiti sigur ca modelul acesta 1.3 are distributia pe lant? Eu am intrebat la cei din Showroom si mi s-a zis de consultant si de un mecanic de acolo ca 1.3 are distributia pe lant si 1.7 pe curea , dar pentru siguranta mea am zis sa va cer si voua parerea !

Aaa sa nu uit, cat ajunge inregistrarea (aproximativ) ? Restul am inteles ca nu sunt cine stie ce !

_______________________________________________________________________________________

Inainte sa ma hotarasc la modelul acesta, ma gandeam la : 1.6 - A16XER , Putere: 85 kW/115 cp @ 6000 rpm ! Mi-am schimbat parerea intre timp tinand cont de consum, intretinere, rezistenta (ma refer la distributia pe lant)

Voi ce parere aveti ?
Multumesc anticipat ! Exclamation


Ultima modificare facuta de rCiprian la Mie 09 Nov, 2011 12:39 pm, modificat de 5 ori in total
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Distributia e pe lant...dar la varsta ta(daca u esti in avatar), e cam micut motorul si puterea aferenta. Pe la 45-50 de ani e recomandata combinatia asta motor-caroserie (parerea mea), exceptand cazul in care esti fff potolit. Masinuta nu e lesinata, dar puterea furnizata de motor e la limita de jos a necesitatii caroseriei. Daca stii ce sa faci cu el te duce si la 200/h...dar mai lent, asa.
  • rCiprian
  • OP
  • 225 mesaje
  • din 16 Mai 2010
  • Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Bucuresti
  • rCiprian

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Eu sunt in avatar ! Sincer nu am nevoie de foarte multa putere. Pentru ce la urma urmei ? O sa merg linistit si sigur masina poate sa faca si depasiri lejer(95 de cai trebuie sa se simta). Sunt sigur ca masina merge foarte lejer cu 120 km/h - 140 km/h! Atat am nevoie, mi-am facut destul de cap cu o dacie Smile Cred ca destul de mult, mi-a ajuns !

Intradevar eram tentat spre 1.6 Benzina 115 cai dar consumul m-a facut sa ma orientez spre motorina ! Nu stiu, poate nu o fi cine stie ce mare in comparatie cu motorina, dar asta e !

Mai am 2-3 zile sa modific contractul ca nu am dat avansul si semnatura Smile
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
In depasiri nu o sa ai nici o problema...cauta despre utilizare motor turbo ca sa inveti sa il folosesti. Sunt niste particularitati...daca il ti turat tot timpul in plaja de lucru a turbinei o sa tasneasca f puternic in tr 3 si 4. Pt consum...mergi cu 2000-2200 de ture in tr 5 (nu in tr 6, ca iti consuma mai mult)si cu pilotul automat...Dupa ce iei masina...mai cauta sfaturi...
Skip ads

  • rCiprian
  • OP
  • 225 mesaje
  • din 16 Mai 2010
  • Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Bucuresti
  • rCiprian

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2010

  • Mesaj Privat
livcro a scris:In depasiri nu o sa ai nici o problema...cauta despre utilizare motor turbo ca sa inveti sa il folosesti. Sunt niste particularitati...daca il ti turat tot timpul in plaja de lucru a turbinei o sa tasneasca f puternic in tr 3 si 4. Pt consum...mergi cu 2000-2200 de ture in tr 5 (nu in tr 6, ca iti consuma mai mult)si cu pilotul automat...Dupa ce iei masina...mai cauta sfaturi...


Merci de informatii Exclamation
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
livcro a scris:
Pe la 45-50 de ani e recomandata combinatia asta motor-caroserie


Oare? Laughing Laughing
  • kylerul

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2010

  • Mesaj Privat
parerea mea e ca 1.3 e un motor prea mic pt aceasta masina, eu am 1.4 benzina 100 cp si imi cam pare rau ca nu am luat cv mai puternic deoarece in depasiri e mort, sau cand urca o panta ceva la fel, bine dif intre 13 si 1.4 ar fi ca cel de 1.3 are turbina si e disesel are cuplu mai mare dar totusi cred ca te vei chinui in depasiri( parerea mea) in special cand masina este full, iar consumul niciodata nu va fi cel indicat de constructor in special ca e diesel si motoarele diesel se lasa dupa 30000 km
  • rCiprian
  • OP
  • 225 mesaje
  • din 16 Mai 2010
  • Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Bucuresti
  • rCiprian

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2010

  • Mesaj Privat
kylerul a scris:parerea mea e ca 1.3 e un motor prea mic pt aceasta masina, eu am 1.4 benzina 100 cp si imi cam pare rau ca nu am luat cv mai puternic deoarece in depasiri e mort, sau cand urca o panta ceva la fel, bine dif intre 13 si 1.4 ar fi ca cel de 1.3 are turbina si e disesel are cuplu mai mare dar totusi cred ca te vei chinui in depasiri( parerea mea) in special cand masina este full, iar consumul niciodata nu va fi cel indicat de constructor in special ca e diesel si motoarele diesel se lasa dupa 30000 km


E interesant ce spui tu dar daca stau bine si ma gandesc totul se rezuma la fiecare individ, la ce anume vrea de la masina si e posibil sa ti se para ca in depasiri e mort sau pe o panta cu masina plina sa fie ceva probleme. Eu cred ca a fost conceputa si gandita sa duca lejer.

Stau si ma gandesc asa modelul acesta :

Opel Astra 1.7 CDTI - A17DTJ
Putere: 81 kW/110 cp @ 3800 rpm
Cuplu: 260 Nm @ 1800 rpm
Urban: 5.7 l/100km
Extra-urban: 4.1 l/100km
Combinat: 4.7 l/100km

cu cat e mai puternic fata de :

1.3 CDTI - A13DTE
Putere: 70 kW/95 cp @ 4000 rpm
Cuplu: 190 Nm @ 1750 rpm
Urban: 5.1 l/100km
Extra-urban: 3.6 l/100km
Combinat: 4.2 l/100km

Singura chestie care chiar poate influenteaza e cuplul in rest ce ar mai fi ? Da stiu 1.3 vs 1.7 pare diferenta enorma dar datele nu prea arata acest lucru ! Daca ma insel imi asum greseala, nu sunt un expert Sad !

Eu o sa iau 1.3 ca asta e, banii atatia sunt si cine stie ce vremuri vin. Smile
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Optiunea mea personala ar fi un 1.7 CDTI (GTC, pt mine) dar nu doresc sa imi impun parerea.
Nu am mers cu 1.3 pe Astra, dar mi se pare prea mic pentru masa masinii... Opinie personala...
  • 22 VIN

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Pe Astra H e ok 1.3cdti-ul, dar pe J nu stiu ce sa zic.
As merge mai degraba pe 1.7...
Ideea e ca atunci cand mergi cu masina goala e foarte ok motorul, nu poti sa te plangi de el, dar cand bagi oameni+bagaje se simte capacitatea mica a motorului.
Un 1.6 nu consuma mult la drum lung daca stii sa conduci cum trebuie. Diferentele oricum se amortizeaza, revizia + costuri de intretinere la diesel sunt mai scumpe.
Daca nu mergi mai agresiv nu-i durere daca n-ai transimise pe lant. Atat timp cat schimbi cureaua cand trebuie si cumperi una buna n-ai probleme. Eu le am pe ambele pe lant, si ce-i drept, stau mai linistit, dar n-as folosi asta ca un criteriu in alegerea motorului.
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Am votat da, din urmatoarele considerente (pe care le-am avut eu in vedere cand am achizitionat H-ul Sedan):
1. Taxe mult mai mici decat la 1.7 cdti.
2. La acelasi pret cu 1.7, ceva dotari in plus fata de aceasta.
3. La aceeasi putere cu 1.4 benzina (eu am de 90 cp/200Nm), cuplu mult mai mare (ajuta enorm in depasiri, nu-i deloc lesinata, daca, asa cum spunea Livcro, stii s-o tii in regim de cuplu).
4. Intretinere mai ieftina decat la 1.7 (nu schimbi distributia - curea, role), si cu foarte putin mai scumpa decat la 1.4 sau 1.6 benzina (putin mai mult ulei la schimb + filtrul de motorina). Dar, fata de 1.4 si chiar 1.6, repet, mult mai vivace. Cuplul face diferenta. (Am avut de serviciu un G 1,6 si stiu ce spun).
5. In privinta consumului: la acelasi stil de mers, fata de oricare din cele de mai sus consuma mai putin. Ca va fi (ceva) mai mare decat cel indicat de constructor, e foarte adevarat, dar acest lucru e valabil la toate motorizarile. Stim cu totii ca la calculul consumului dat de constructor se au in vedere anumite conditii, pe care nici unul din noi nu le vom respecta in trafic. Iar diferenta de la revizii ti-o scoti cu varf si-ndesat din consum fata de rivalele benzinare (motorina mai ieftina si consum mai mic).

Concluzie: daca crezi ca nu vei vrea sa scoti de la ea performante de 1.9 / 150 cp si nu esti interesat de liniute sau drifting, go for it
Eu am de 2 ani jumate masina si-s multumit de motor. Mi-a trebuit mai mult timp decat ii trebuie unui 1.9, dar in De am mers si cu 200 km/h. E drept ca eu am cutie in 6 trepte, pe cand NG are in 5. Dar oricum ar fi, masina are un raport excelent cilindree/putere.
  • Spire

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1989 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
consumu eu zic ca tine de f multi factori si consumu pe care il da producatoru e orientativ ! asa cum a mai spus cineva consumu la ei a fost facut in anumite situatii si circumstante ! in schimb la noi cand dai de o aglomeratie d'aia de stai juma de ora la semafor e normal sa-ti consume si sa-ti obosesti motoru mai repede ! pe langa asta consumu ti-l mai faci tu prin stilu tau de mers adica la ce turatii schimbii cum mergi cu , nu ai plecat de la semafor o calci si in 50 de metri iar semafor si pui frana si tot asa ! daca nu esti un baiat pretentios eu zic ca e foarte bun un 1.3 ! e adevarat e motor mic care are 100 de cai dar nu te astepta la prea multe de la el ! numai bine
Skip ads

  • Viz

  • Mesaje scrise: 515
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pe Astra H, motorul se comporta decent, atat timp cat ai un stil de condus normal (fara liniute la semafor, fara depasiri din scurt/ la mustata sau cum vrei sa le numesti, atins 100km/h in 5 secunde etc).
Daca iti este "frica" sa turezi motorul, o sa intampini toate "problemele" de genul: lesinat, consum mare, nu trage, nu o sa poti sa faci depasiri...etc.

Eu, pe astra H, in 32.000 km, nu am intampinat astfel de probleme, decat atunci cand am mers subturat (sub 1700rpm). Am un cosum de: ~8% urban, iar extraurban consumul variaza intre 4.5 -5% in functie de stilul de condus.

Tind sa cred ca noul astra cu motorizarea de 1.3CDTI o sa se comporte la fel ca si Astra H, adica decent. Very Happy In privinta consumului sa nu te astepti la cifrele date de producator.

Daca iti faci probleme ca motorul este prea mic, uite aici un exemplu:
Bucuresti -> Istambul, 3 persoane si bagaje cat pentru 10 persoane, viteza de deplasare 100-130km/h:
https://www.postimage.org/image.php?v=Pq1Q9m8r
https://www.postimage.org/image.php?v=Pq1Q9h99

Oricum, vad ca te-ai hotarat asupra motorizarii. Asteptam poze si impresii. Razz
  • rCiprian
  • OP
  • 225 mesaje
  • din 16 Mai 2010
  • Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Bucuresti
  • rCiprian

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Merci mult pentru sfaturi baieti. Ati punctat bine si la obiect si din ce am citit in mesajele voastre masina asta e perfecta pentru mine, nu-mi trebuie mai mult.

Si se pare ca m-am impacat si cu teama ca o sa faca probleme incarcata. Nu o sa intampin dificultati, poate poate o sa se simta ceva pe vreo panta in rest va merge acceptabil. Smile Viz m-ai convins (tari pozele) Smile)) ! Cu siguranta o sa-mi ajunga si mie 95 de Ponei .

N-am asteptat nici o zi, de vreo 1h am ajuns acasa. Am semnat si contractul si am dat si avansul, de acum astept.
Cand voi primi masina, veti afla si voi Smile Poze, impresii, etc !

O singura intrebare mai am, inscrierea cam cat va ajunge ?

Va salut !
  • Spire

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1989 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
avand in vedere ca masina e euro 5 nu o sa te coste mai nimic ! doar talonu masinii si eventual numerele preferentiale ,si mai era ceva dar nu mai stiu sigur ! oricum din cate am inteles trebuie sa te programezi cu ea la rar ca sa-ti faca identificarea dupa care te duci la pipera sa-ti inmatriculezi masina ! dosaru trebuie sa fie compus din contractu masinii asigurare buletin si taxa aceea pt talon si numere ! dupa actele tale faci copii si le dai dosaru ! numai bine
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
rCiprian a scris:Merci mult pentru sfaturi baieti. Ati punctat bine si la obiect si din ce am citit in mesajele voastre masina asta e perfecta pentru mine, nu-mi trebuie mai mult.

Si se pare ca m-am impacat si cu teama ca o sa faca probleme incarcata. Nu o sa intampin dificultati, poate poate o sa se simta ceva pe vreo panta in rest va merge acceptabil. Smile Viz m-ai convins (tari pozele) Smile)) ! Cu siguranta o sa-mi ajunga si mie 95 de Ponei .

N-am asteptat nici o zi, de vreo 1h am ajuns acasa. Am semnat si contractul si am dat si avansul, de acum astept.
Cand voi primi masina, veti afla si voi Smile Poze, impresii, etc !

O singura intrebare mai am, inscrierea cam cat va ajunge ?

Va salut !


Ce termen de livrare ai primit?, vine de pe stoc de afara, sau acum s-a dat in fabricatie?

Detalii... culoare , dotari, pret etc... pana vine masina da alte detalii...

Multumim
  • Spire

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1989 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
durata de asteptare pentru masini variaza intre 2-4 luni de asteptare ! depinde si de optiunile masinii !
@rCiprian chiar la ce pret o iei ?iti face discount ?te duci cu vouchere ?la ce dealer ai dat comanda ?
  • rCiprian
  • OP
  • 225 mesaje
  • din 16 Mai 2010
  • Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Bucuresti
  • rCiprian

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Merci Spire de mesaj.

Pai masina va fi cam asa :

Opel Astra 1.3 CDTI - A13DTE
-Varianta Enjoy cu toate optiunile standard aferente in catalog.
-Pachetul Enjoy ( Computer de Bord, Proiectoare ceaþã, Volan cu 3 spiþe, îmbrãcat în piele, Climatizare electronicã)
-Scut Motor
-Roata de Rezerva
-Culoare Metalizata Waterworld Blue (Vezi aici culoarea)
-Jentile sunt standard din otel 16 X 6,5, cu capac de roatã la nivel (nu am luat ce aveau ei pentru ca intentionez sa cumpar eu separat ceva frumos cand va veni masina)

-Masina a fost data in fabricatie. Comanda a fost data la Autoaiss Focsani.
-Eu sunt de loc din Vrancea, Panciu si cu siguranta masina va fi din pacate pe VN si nu B ! Eu sunt in buc de doar 2 ani si am inteles ca am nevoie de buletin si permis pe Bucuresti pentru a inregistra masina pe B.

Pret cu TVA si fara nici o reducere : 17820 E
(Reducerile au fost : 3 tichete (2700E) + 13% Discount ACR )
Pret final cu toate reducerile posibile : 12.800 E

Termenul de livrare specificat si pe contract 3 LUNI ! Dar mi s-a zis ca exista sanse sa vina intre 2 si 3 luni e la noroc Smile ! Sper sa fie asa sa nu astept muult Sad .
  • Spire

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1989 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
da bine si culoarea aia ! ce pot spune asteptare usoara ! si eu astept un opel astra j cosmo 2.0 cdti cutie automata + culoare black shapire ,roata de rezerva si scut si am mai tras de la dealer o alarma viper gratuita Very Happy pretul total al masinii vreo 23.000 ! din care s-a facut discount pentru membru acr si 3 vouchere ! si la mine in contract scrie clar 90 de zile dar au fost pe forum baieti care au asteptat 3 luni si dupa 3 luni le-a zis ca mai intarzie inca o luna masina ! depinde si de dealer presupun chestia asta ! in rest numai bine si sper sa facem o intalnire mai mult sa vedem titiurile mai indeaproape fiecare cu "mofturile" care si le-a pus pe masina !
  • rCiprian
  • OP
  • 225 mesaje
  • din 16 Mai 2010
  • Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Bucuresti
  • rCiprian

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Mda de acum sa asteptam Very Happy Sa speram ca va veni in 3 luni . Cat despre intalnire mai dureaza, oricum inclin sa vin.

De acu e gata si cu chestionaru din acest topic, 10 voturi de DA prin urmare o masina de nota 10 Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Chestionar

Merita banii masina asta tinand cont de cele spuse mai jos?
DA 79%
NU 20%
62 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR