Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut tuturor.
Scuze ca am mai inceput o discutie pe aceasta tema la rubrica OPEL ASTRA probleme tehnice. Dar in felul asta as vrea sa primesc raspunsurile mai repede.

MID-ul de Astra arata pe langa alte chestii si consumul instant la suta de kilometrii sau la litrii pe ora.

Cat sta pe loc masina, se afiseaza consum in litrii/ora, adica, cam 1.0L/h, daca sta in relantiu.
Dupa ce creste viteza cu peste 12 km, MID-ul afiseaza consumul la 100km. Trece de la litrii/ora, la litrii/100km.

Problema care pe mine ma seaca si nu stiu daca e normal sa fie asa sau nu, este urmatoarea :

Sa zicem ca merg normal pe un drum drept cu 50km/h. Pun schimbatorul in pozitia neutra, sa curga, fara frana motor, fara sa pun piciorul pe nici o pedala si astept ca masina sa se opreasca. In acest moment motorul sta in relantiu. Pe MID se afiseaza consumul instant de 2.0L/100km. Masina incetineste si ajunge la pragul de 12Km/h, in acel moment si problema aici este, MID-ul incepe sa afiseze cosumul instant crescand de la 2.0 , la 3, 4, 5.0L/100km, apoi scade brusc la 1.0L/h, asa cum am specificat mai sus.

Problema mea, este acea crestere in acel moment si daca e normal sa fie asa, de vreme ce nu accelerez, consumul creste.
As dori sa stiu, daca se intampla fenomenul acesta si altor proprietari de Astra G cu MID, computer de bord.


stima la toti...
  • pika1460

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
asa facea si a mea y20dth
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
in limba " babeasca" asta inseamna ca motorul la 60 km/h ( scoasa din viteza) consuma 2l/100km. la 30km/h consuma 3,5l/100km. pentru ca creste timpul de deplasare si motorul functioneaza un timp mai indelungat la o viteza mai mica decit la o viteza mai mare. daca cu 60 km/h fac 6 km in 10 min , cu 30 km/h fac 6km in 20 min. in 10 min nu pot consuma tot atit cit consum in 20 . in 20 min consum mai mult.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR