Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • cip opelomega

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Omega 1998 X25TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2010

  • Mesaj Privat
eu cred ca cel mai bine te uiti in cartea masinii,si vezi in schema bordului daca arata vreun martor de tc apoi te uiti in carte daca este buton special pentru tc,apoi cauti si tu poze cu alte masini care spun ca au acest control.eu am omega si intradevar nu am tc,dar la fel patineaza una pina ce se satura apoi cealalta,depinde cum invirt de volan,si mam uitat la poze la alte omega si ei au acest buton,deci opelul are buton.ei la un toiota avensis ce lam avut in trecut,cum simtea ca patineaza intr-o secunda imi schimba tractiunea pe cealalta roata si imiediat imi lua puterea.
Skip ads

  • C0nV1cT3d

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Crede-ma ca stiu ce are masina mea, nu trebuie sa ma uit acum ca sa-mi dau seama. Are ESP dar nu si TC. Oricum, lungim prea mult discutia despre aceste doua sisteme si deviem total de la subiect.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Off topic
La masina mea se aprinde martorul ESP si la plecarea de pe loc, actionand exact ca TC:limiteaza turatia motorului cand incep sa scartaie rotile in acceleratie.

On topic
Nici nu ma asteptam la alt rezultat. Aia cu 50 litri diferenta e gargara, mai ales daca diferenta a fost clara. Cat despre pus 4 oameni in masina, e incorect pentru ca nu asta a fost conditia pariului.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=38525
Skip ads

  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Majoritatea Astrelor G au doar TC.Dar ca sa te lamuresti mai bine baga VIN-ul in EPC si vezi dotarile de fabrica.Ai sa te convingi ca ESP fara TC nu exista si ca tu de fapt ai ori doar TC ori pe amandoua.
  • C0nV1cT3d

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
In cazul asta inseamna ca are ESP+TC, pentru ca ESP sigur are. O sa verific si asta oricum.
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Cum verifici daca ai ESP, incerci sa o rastorni? Laughing Evil or Very Mad

L.E. Sper ca ai un bun simt al umorului...e mai usor sa afli din VIN...
  • C0nV1cT3d

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Da, ma gandeam sa fac asta Rolling Eyes O sa verific VIN-ul masinii; dar am zis, asta pentru a verifica daca are si TC pe langa ESP, pentru ca de aprins, mi se aprinde martorul in bord.

Gata ca o tinem numai in off-uri.
Skip ads

  • iuly_1722

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Pana la urma nu ai facut o liniuta de 2 km in conditii de zii si fara trafic ! Ganditi-va ca Mondeo de 131cp are 320 cuplul si fuge rau in treapta 4 si 5 unde opelu e lesinat, pana acum doua luni am avut mondeo si de 2 sapt am astra h 1.6 si e foarte foarte mare diferenta chiar si la 1.8 de care discutati ;am mers si cu 1.8.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nu-i asta problema ci cele 300kg in plus. In plus de asta, Mondeo are treptele 1 si 2 scurte, Astra fiind benzinara si avand plaja de turatii mai mare o sa se duca inaintea lui. Practic, la Mondeo in treapta 1 si 2 doar il misti de pe loc, de la a 3-a incepe sa fuga. Astra banuiesc ca schimba a treia cam in acelasi moment cand trebuie sa schimbe Mondeo a 4-a. Faptul ca are 6 trepte, il dezavantajeaza si mai mult.
  • C0nV1cT3d

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
iuly_1722 a scris:Pana la urma nu ai facut o liniuta de 2 km in conditii de zii si fara trafic ! Ganditi-va ca Mondeo de 131cp are 320 cuplul si fuge rau in treapta 4 si 5 unde opelu e lesinat, pana acum doua luni am avut mondeo si de 2 sapt am astra h 1.6 si e foarte foarte mare diferenta chiar si la 1.8 de care discutati ;am mers si cu 1.8.


In primul rand vreau sa te anunt ca liniuta a fost facuta pentru a vedea plecarile masinilor, aici fiind vorba de putere, si s-a dovedit faptul ca la fiecare treapta opelul avansa din ce in ce mai mult. Nu s-a alergat cu a 5-a pana la top speed. Si nu ma intelege gresit, era trafic dar nu pentru top speed, dar se putea face o linuta ok. Oricum se va face si liniuta in cele mai bune conditii de zi, fara trafic, undeva pe o sosea buna, pentru a lamuri situatia.
In al doilea rand, imi pare rau sa te anunt, dar nu stiu cu ce feluri masini ai mers tu pana acum, acel mondeo dar si opelul de 1.8 cu care ai mers nu cred ca a fost opel de 1.8, sau intr-un caz nefericit nu avea conditia si puterea unui motor de 1.8, dar vreau sa-ti spun ca puterea amandurora este aproximativ lafel, luand in calcul si masele masinilor. Asa cum spui tu ca motorul de 1.8 este "lesinat" in treapta a 4-a si a 5-a, cred ca glumesti. Inteleg ca tu faci diferenta intre mondeoul tau si opelul de 1.6, unde chiar se vede diferenta, aici fac o mica paranteza si pot sa-ti spun ca in familie avem motorizarile despre care discutam, mondeo 2.0, astra g 1.8 si astra h 1.6 si pot sa-ti spun ca stiu destul de bine cum merg aceste 3 motoare., dar pot sa-ti spun ca este diferenta mare intre 1.6 si 1.8.
  • andreyyy

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2009

  • Mesaj Privat
elegance a scris:Ai acelasi motor ca si mine si 100 kg in minus. Nu ai ce discuta cu el.
Am facut tuareg si tu vrei sa te lasi la un ford? Laughing
Singurul diesel care m-a facut, pana acuma e cdti-ul lui pantescu. Razz



Ok recunosc, am incercat odata sa fug de un passat de 1.9 si nu am putut sa ma distantez de el nicicum, dar nici nu m-a depasit, nu stiu de cati cp era dar avea numar de salaj, ce naiba si vedeam fumul dupa el desi eram in fata. Laughing


Esti chiar mortal. Si eu am facut cu o corsa B de 1.2 un Q7 4.2 tdi. Cum poti tu sa compari un Tuareg care are motor de minim 2.5 tdi 180 cp(parca) cu un 1.8 de 125 cp . Ce e cel mai trist, insa, e faptul ca tu nu realizezi ca soferii Tuaregurilor mai mult ca sigur ca nu si-au pus mintea cu tine si nu aveau chef sa se "intreca" cu o Astra
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Te pomenesti ca erai in dreapta mea cand am rusinat bananierii din tuareguri. Laughing Iar in cazul asta ma dezamagesti, cum frate sa stai in vectra si sa traiesti cu impresia ca esti in astra? Shocked
PS: in romania tuareg are 2.5 tdi MAXIM nu minim. Mai vorbim cand descoperi si tu timpii 0-100 km/h la astra 1.8 si tuareg 2.5 Wink
  • Szabados Antonela

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
andreyyy ,la mine in oras este Tuareg V10 ,ala cred ca prinde 150 km/h legat cu o Vectra C in spate Razz
elegance,cum e viata pe planeta ta? Incep sa cred ca esti extraterestru cu tot cu Vectra ta luata direct de la ''neamt'' Laughing
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Astia cu Tuaregul si cu Fordul, nu prea ati fost la orele de fizica, nu? Daca ati fi fost, ati fi stiut dinainte cine o sa castige cursa asta. Chiar si asa:

Opel Astra 1.8 125CP 170Nm 5usi:
http://www.new-car-model.co..._i_16v%289084%29/
0-100km/h: 9.5s
Top speed: 205km/h

Tuareg 3.0TDI 225CP 500Nm:
http://www.new-car-model.co...0_tdi%2814561%29/
0-100km/h: 9.6sec
Top speed: 203km/h

Tuareg 2.5TDI R5 174CP 400Nm:
http://www.new-car-model.co...5_tdi%2814560%29/
0-100km/h: 12.4sec
Top speed: 189km/h


Dar na, ce te poti astepta de la niste oameni care lesina de admiratie cand vad un Tuareg: "mooooaaamaaaa, ce maaasinaaa. Asta baaaaga, fraaateee!"

P.S. Inca nu m-a facut nici un Tuareg, fie el si V10.
  • Szabados Antonela

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
''Porsche România a livrat ieri primul Volkswagen Touareg W12 Sport din România, model care face parte dintr-o ediþie limitatã de numai 450 de exemplare.
Echipat cu un motor cu 12 cilindri, care dezvoltã nu mai puþin de 450 CP, Touareg W12 Sport este unul dintre cele mai puternice ºi exclusiviste SUV-uri de pe piaþã. Nici un alt SUV nu dispune de un motor cu 12 cilindri. Adevãratã bombã pe roþi, Touareg W12 Sport demareazã de la 0 la 100 km/h în 5,9 secunde ºi poate atinge o vitezã maximã de 250 km/h (limitatã electronic). Cuplul motor are o valoare mai apropiatã de cele dezvoltate de camioane decât de automobile, mai precis 600 Nm/3.250 rpm, garantând demaraje ºi reprize fulminante. Toate acestea în condiþiile în care suspensia pneumaticã ºi tracþiunea integralã îi conferã maºinii ºi calitãþi de off-roader veritabil.
Preþul este ºi el pe mãsurã, peste 75.000 de euro, iar primul client din România care a plãtit aceºti bani este din Oradea. La fel de impresionant este ºi faptul cã deja trei astfel de automobile au fost comandate în România, apetitul pieþei româneºti pentru maºini exclusiviste uimimdu-i pe reprezentanþii concernului Volkswagen.''
Jul 29 2005

Inca un exemplu:
Motor: Volkswagen Touareg 5.0 V10 TDI DPF
- Capacitate cilindrica (cmc): 4921
- Cutie de viteze: 6A/T
- Putere maxima(CP@RPM): 350@3500
- Cuplu maxim (NM@RPM): 850@2000
- Viteza max (km/h): 235
- Acceleratie 0-100km/h (s): 6.7
- Carburant: diesel
- Standard emisie noxe: Euro 4
- Consum urban/extraurban/mixt (l/100km): 16.7/9.2/11.9
- Suspensie fata/spate: -/-
- Frane fata/spate: -/-
- Capacitate rezervor (l): 100
- Volum portbagaj (litri): 982-1671
- Emisii CO2 k/km: 315

Elegance cred ca te-ai albit la fata ! Laughing
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Uite si eu m-am albit la fata. Am dat 20mii de euro pe o Astra si bat la fund un Tuareg 3.0TDI de 60mii de euro. Asta cu motorul stock, ca remapat bat la fund si Tuaregul V10TDI vechi de 80mii de euro:
http://www.new-car-model.co...0_tdi%2814564%29/

La asta nou i-au pus o cutie mai scurta, sa nu se faca de rahat. Ma duc sa ma tai cu lama ca nu's un cocalar care arunca 80mii de euro pe o masina, bani facuti din afaceri cu statul.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Antonelo, mai incet cu redbull ca ai inceput sa vorbesti singur. Laughing Noi vorbeam de vectra 1.8 vs tuareg 2.5
Visul ala umed al tau se termina cand intalnesti un 1.9 cdti remapat, ca sa nu zic ce face OPCul din tuaregul ala, desi are motor de doua ori mai mic.

@colegi: Bine stiu, in astfel de comparatii se tine cont si de raportul CP/kg, dar pt. ca "port o discutie" cu un bisnitar nu ne intereseaza povesti d'ástea.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
dodo , intrebare, daca ai fi avut 80.000 Euro doar sa-ti iei o masina, ce ti-ai fi luat ?
Si inca una, stiu ca nu te superi , zi-ne si noua, ce masini te-au facut ? banuiesc ca nu le faci chiar pe toate asa....

PS e foarte tare, pe forumul acesta, in comparatii Opel vs ......, se da cu noroi in toate marcile posibile italiene, frantuzesti, Ford, Citroen, VW ( toata gama de la Golf pana la Tuareg), Seat, Skoda , de BMW au ras unii zici ca e de jucarie, sunt curios cand se ajunge la Audi, Mercedes etc, singura care e apreciata domne si ptr care foarte multi sar ca arsi e Loganu' frate... Nu e tare ?
  • Szabados Antonela

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
elegance ,desteptarea ca te intrece Tuareg-ul Laughing Ia si tu un Red Bull ca poate ti-e sete de cand ti-ai luat OZN.
Mai sa fie,nu am stiut ca marca Opel bate la fund toate marcile auto! Obscenitati...
Incep sa cred ca nu ai terminat cursa cu Tuareg-ul pentru ca te-ai trezit (suna alarma )hi hi hi...poate ai si preteni imaginari cu care te joci!
Intre timp pe ala cu Tuareg-ul il doare la ''banana'' si cand se supara isi cumpara minim 5 masini ca a ta sa le foloseasca angajatii Wink , ca el nu merge cu asa ceva.
Audi are 4 cercuri,Vw are un cerc cu unW, Opel are un cerc si ala taiat in doua. Razz
Serios ,elegance, viteza ucide!( neuronu!)
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR