Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
am auzit prin sat ca aceste panouri radiante cu infrarosu sunt de viitor. sincer nu cunosc foarte multe amanunte . as dori sa ma informez inainte de a alege aceasta solutie pentru incalzirea casei. pe linga informare , voi stiti daca sunt ecomomice? daca sunt de durata?
aveti ceva cunoastere despre asta?
Skip ads

  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Da.

(Inertie foarte mica, sursa cea mai sigura, randament foarte bun, cronotermostatare excelenta, pret bun...Ajunge pentru inceput?)
  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Pret bun? eu stiam ca un panou dasta gen oglinda e 250 E adica enorm in comparatie cu un calorifer elecric de 30 E
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
pretul unui panou de camera 22 m patrati este de 570 euro. acesti bani ii scoti in timp datorita costului mic la consum. asa se lauda ei . dar asa o fi?
cum este lupule ?, ca tu sti mai multe , vad..
Skip ads

  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
cate panouri sunt necesare pentru incalzirea unei case de aprox. 150 mp ?
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
nu stiu cite panouri sunt necesare , dar aici ai o lista de preturi :http://www.helvetic-impex.ro/index.php?pag=preturi
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
A vazut cineva functionand asa ceva?
Daca nu, inseamna ca nu se stie ca de fapt aerul si mobilierul din incapere raman reci. Am stat in incaperi incalzite cu asa ceva si e naspa. Nu iti este frig decat daca stai in bataia panourilor radiante. Insa masa la care stai va fi rece.
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
biela :
ei spun ca totul se incalzeste si pereti si mobila.si iata si ce zice la stiri despre asta: http://www.youtube.com/watch?v=ElW3BEPWU1s
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Panourile pe care le-am vazut eu nu incalzeau mobila. Si erau o firma serioasa: Frico. Sunt bune doar sa incalzesti toamna o terasa unde ai avea pierderi termice daca ai incerca sa incalzesti si aerul.
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
biela-manivela:
http://www.helvetic-impex.r...hp?pag=despre_noi
cei de aici sustin ca doar anumite tipuri de radiatoare sunt originale si au efect. eu am citit si la efecte terapeutice si la ce zic ei se pare ca ar trebui sa cumpere pentru spitale si sa nu mai dea bani pe medicamente... Very Happy
p.s.: uite aici cum zic ei ca functioneaza,in principiu:
http://www.infrapanel.ro/pr...-functionare.html
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Si totusi un pret?
Mai sunt sisteme de incalzire/racire "exotice" gen pompe de caldura, dar costul depaseste momentan bunul simt pentru o casa/vila normala.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
ASA CEVA am vazut eu in actiune.
Skip ads

  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
daniel_aoe:
http://www.helvetic-impex.r...x.php?pag=preturi
biela-manivela:
nu am facut o ora de engleza , nu prea inteleg ce scrie pe acolo.. dar cred ca nu este acelasi lucru...
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Nu este o noutate acest sistem de incalzire. Se folosesc de ani buni pe terase, primavara si toamna. Parerea mea este ca sunt facute special pentru asa ceva, intr-o casa arata ca si cum ai agata un motor de Opel in loc de lustra si i-ai pune 2 becuri. Arata naspa, ca si cum ai avea tavan fals cu neoane in sufragerie sau mocheta pentru trafic intens in bucatarie. Nu tot ce este ieftin (si astea chiar nu sunt) se potrivesc intr-o locuinta.
LE: 02tes Ia la rand barurile incepand din Piata Muncii si pana la Unirii si vei vedea ca mai toate au asa ceva pe terase.
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
daniel_aoe:
dar caloriferele arata mai bine?acestea pot fi puse in locul caloriferelor si sunt mult mai subtiri.
ca pret este mai scump , dar in timp platesti mai putin intretinerea. socoteala totala se face dupa ce iei in considerare ca pentru o instalatie noua de incalzire , de montat tevi si calorifere si centrala ajungi la un cost de 5000-7000 de lei , poate mai mult in unele cazuri. cu panouri costul este cu aprox. 1000-2000 lei mai mult.deci nu cu foarte mult. este mult pentru cei ce au deja montat ceva. dar pentru cei ce nu au inca decit zidaria cred ca este ok.
poate au pe terase , dar asta nu inseamna ca nu este bun si pentru casa..
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Cei cu zidaria se pot gandi la alte sisteme de incalzire/racire de ex sistemul de pompa de caldura adica tevi montate in pamant, care vara baga 10 grade in convectoare iar iarna reduce consumul cu aprox 50%. Sistemul este mult mai complicat, dar l-am prezentat ca ideie. Am vazut la o vila, semi verde, functioneaza dar si el este scump.
Pentru casa unde locuiesti permanent nu este grozava incalzirea cu acele panouri, nu dau acea caldura placuta, se simte ca este electric. La cat suferim la locul de munca (cel putin eu lucrez intr-un borcan de sticla fara sa pot deschide un geam), prefer un semineu.
Oricum, la calculul pe care l-ai facut nu ai pus consumul de electricitate, care nu cred ca este mic, cat de performante ar fi.
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
alte pareri?
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Eu zic daca nu te grabesti sa mai ai rabdare pana cand se organizeaza Romtherm la Romexpo si poate le vezi acolo in actiune. Desi cred ca nu ar fi prea relevant nici acolo. Oricum pavilioanele sunt incalzite de catre organizatori si nu simti principalul dezavantaj al acestor panouri: aerul neincalzit.
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
sincer nu ma grabesc. chiar vreau sa fiu sigur ca sunt o afacere buna in timp, altfel nu ma bag. un lucru frapant este ca nu scrie nicaieri cit plateste omul pe luna la enel elecrititatea consumata , sau cit consuma un panou pe ora , pe zi , pe luna , pe marte.... Wink .....
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Un singur tub consuma parca 0.5 kWh. Acu' fa si matale un calcul pentru toata casa. Cool
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR