Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
cind spui tub, te referi la un panou?nu am vazut tuburi.. doar panouri cu infrarosi .
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Panoul contine unul, doua sau trei tuburi in genul alora de la unele radiatoare mai vechi (alea cu rezistenta bagata intr-un tub transparent). Fiecare tub are si cate un reflector tot asemenea radiatoarelor vechi.
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am avut ocazia sa testez o plasma radianta de 1.000w ....

Concluzia:

Intr-o camera de 60mc pus pe termostat la 22 grade a consumat in 2 zile 43kw

Intr-o camera de 24mc pus pe termostat la 24 grade a consumat in 2 zile 24kw

Foarte mult si nerentabil, pt incalzirea unui apartament de cca. 70mp izolat exterior cu 10cm si interior cu 2 cm extrudat plus termopane cu low-e ar fi ajuns factura de curent undeva la 1.000 lei/luna.

Asadar se pare (cu toate ca nu sunt adeptul) ca voi orienta totusi spre o centrala de apartament ...
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
in camera de 60 mc se pare ca a mers functionat 43 de ore din 48, cred ca nu ai izolatia eficienta. la mine la un apartament de 2 camere folosesc AC pt racire vara, am termostat reglat la 24 gr, imi functioneaza cam 2 minute la fiecare sfert de ora, il aud ca stau la etajul 4 si il am in pod. ac-ul are tot 1000 w si are 1200 btu, e pus pe hol si raceste tot apartamentul. as fi fost curios sa vad iarna pe caldura cum functioneaza, dar am fost comod cand l-am instalat si nu am tras inca un cablu care ar fi trebuit legat la un senzor ce era folosit in modul asta. pt incalzit am centrala pe gaz, platesc cam 150 lei gazul iarna (23 start-23,6 stop gr termostat) si vara cam 40 lei.
Skip ads

  • cronny

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2006

  • Mesaj Privat
@uskt2005 ce marca era plasma pe care ai testat-o?Taicamiu are la o camera de aprox 50 mc are un panou radiant suntherm de 1000 w si unul in baie de 500w si in o luna jumate a consumat 400 kw (si cu restu aparatelor din casa plita electrica , cuptor electric, boiler electric).Chiar o sa il intreb in zilele asta mai geroase cat a consumat.
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
sever iulian a scris:in camera de 60 mc se pare ca a mers functionat 43 de ore din 48, cred ca nu ai izolatia eficienta.


Zici?

Cat mai eficient de atat cat am se poate? Am zis si mai inainte.... apartamentul este placat exterior cu 10cm si peretii interiori cu 2 cm extrudat plus termopane cu 7 camere si geam low-e.... Iti spun eu ca este foarte bine izolat...

@Cronny... nu stiu marca... sunt facute in Romania... ca pret ar fi fost undeva la 250 euro fara termostat asta de 1.000w.
Foarte bun consumul tau.... cca. 9kw per zi cu tot cu panouri ... la mine consumul normal fara panouri este de 5-6kw/zi

P.S. Eu am testat Plasma Termica Radianta in Infrarosu NU panou radiant
  • cronny

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2006

  • Mesaj Privat
In orice caz in timpul zilei ele sunt setate la 18 grade si cand vine acasa le seteaza la 21-22 de grade.
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
eu unul nu fac nimic daca setez sa am in casa 18-20 grade. imi trebuie 23-25 grade , pentru a se simti bine si copilul si eu.... deci pntru a ajunge la aceasta temperatura inseamna ca ar creste consumul cu .... aprox. 1-2kw pe zi , nu?
Skip ads

  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
tind sa cred ca mai mult de atat.... Am ajuns la concluzia ca acest sistem de incalzire este bun doar daca ai ceva beneficii de la electrica, in rest pt un om de rand sa zic asa...nu renteaza
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
""Cat mai eficient de atat cat am se poate? Am zis si mai inainte.... apartamentul este placat exterior cu 10cm si peretii interiori cu 2 cm extrudat plus termopane cu 7 camere si geam low-e.... Iti spun eu ca este foarte bine izolat... ""

eu am spus-o din punctul de vedere al consumului de energie(kw/h). dar ce apartament ai cu camera de 60 m2 ?
ai consumat 45 kw/h la 2 zile x 15=675 kw/h pe luna. la curent pretul mediu e de 0,4 lei kw/h, la gaz in jur de 0,15 lei. daca mai scazi randamentul centralei cu gaz si adaugi consumul electric al acesteia te ajunge cam 0,2 lei kw la gaz. deci te va costa incalzirea la jumatate lunar gaz vs curent electric.
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
era vb de 60mc nu mp, pt ca aceste panouri cica se dimensioneaza in functie de volum si nu de suprafata, si se calculeaza astfel conform spuselor celui care vinde asa ceva:

60mc x 13w = 780w/h ar fi fost conform calculelor necesar pt a putea incalzi camera respectiva, numai ca se pare ca ar trebui unul cel putin dublu pt a avea un randament mai bun
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Cineva din domeniu imi spune ca la dimensiunile de 60mc iti trebuie o plasma de ~1800 W sa fie eficienta. Altfel, va merge non-stop si nu va reusi sa incalzeasca.
Skip ads

  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Bun atunci s-o luam asa:

Camera de 24 mc am pus aceeasi plasma de 1000w(care dupa calculul dat de persoana ta ar fi chiar supradimensionata) si a mers 12 din 24 ore, deci tot e mult asta insemnand 12 kw/zi x 0,5lei = 6lei/zi rezultand ca intr-o luna doar in camera asta mica de 24mc ar iesi un cost de incalzire de cca. 180lei
P.S. In aceasta camera fara nicio sursa de caldura nu scade temperatura sub 18-20 grade, nici macar acum cu gerurile astea, si termostatul a fost pus pe 24 grade

Tot apartamentul are cca.160mc si s-ar ajunge la un cost de cca. 1.200 lei Shocked
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu folosesc, nu ma pricep, multa lume a inceput sa le foloseasca. Costul ala de 180 RON nu mi se pare foarte mare. Pe gerul asta, la o garsoniera vine caldura 200 RON.
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Sincer si eu as fi vrut sa folosesc asa ceva, dar la un asemenea consum, nu stiu... am o jena...

Daca voi avea posibilitatea voi incerca sa testez si un panou radiant(cica alea sunt putin mai economice).... desi acum am devenit sceptic ca acest sistem de incalzire ar fi unul avantajos d.p.d.v. economic

Camera de 24mc are L=3,5 m l=3 m H=2,3 m ... garsoniera cat are?
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
intr-un alt topic userul Rookie scria:
"Centrala mea (3 cam, aprox 300 RON/luna) vs INFRAROSIILE ce i le-am montat unui prieten asta vara: INFRAROSIILE. De ce?
1. nu stiu cat o sa-l coste (nu a primit nici o factura inca), dar va fi mai mult decat la mine
2. confortul (incredibil cum simti ca iti bate soarele in cap). Ai exact acea senzatie pe care o ai cand te plimbi pe plaja. La 21 C reglat in casa ai impresia ca e mai cald decat la 23 C la mine. Sa nu vorbesc de faptul ca NU SE SIMTE nevoia de a aerisi. Este un aer placut, cu umiditate normala.
3. senzatia placuta pe care o ai cand calci pe GRESIE. cumva asemanatoare cu mersul pe o podea incalzita.
4. Aspectul placut al camerelor (fara tevi, calorifere, centrala)
5. Functionarea FARA ZGOMOT.
6. probabil lipsa necesitatii reviziei anuale/bianuale/trianuale/ hopa sa si iar asa

P.S. Nu fac reclama, nu vand asa ceva, nu am nici un avantaj de pe urma acestui sistem de incalzire. Doar un MARE REGRET. Am fost sceptic, am montat centrala, si acum ... ma oftic."

de atunci ( 21 decembrie2011) nu a mai zis nimic de ce s-a intimplat in continuare.... poate ca totusi unele panouri chiar merg economic si sunt ok....
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
uskt2005 a scris:Sincer si eu as fi vrut sa folosesc asa ceva, dar la un asemenea consum, nu stiu... am o jena...

Daca voi avea posibilitatea voi incerca sa testez si un panou radiant(cica alea sunt putin mai economice).... desi acum am devenit sceptic ca acest sistem de incalzire ar fi unul avantajos d.p.d.v. economic

Camera de 24mc are L=3,5 m l=3 m H=2,3 m ... garsoniera cat are?


De la10 mp la 30 Smile)
  • deleted-4518

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ca sa rezumam:

spuneam de o greseala de dimensionare (multumita vanzatorilor). Ceea ce duce la o functionare (aproape) continua. Cum am mai explicat, se va remedia (apartament neizolat exterior inca, amplasat la nord).
Putere instalata (panouri INNOVEGA cu un randament de aprox 80%): 900W + 900W + 750W + 450W +550W. Adicalea 3550 W putere instalata pe incalzire. Care "merge" aproape continuu pentru a asigura 21 - 22 C functie de camera. Cum spuneam, echivalent cu vreun 24 C la centrala.
A primit omul si factura pe 3 luni, din care aprox 2 luni au functionat panourile. Si pe factura zice ceva de 1200 RON. La biroul de contracte de la Eon, i se pune in vedere faptul ca daca era putin mai atent, si se ducea la timp sa faca un nou contract cu kW inclusi cati mai multi, factura ar fi fost 700 RON. (pentru aprox 2 luni de functionare panouri) Neluand in calcul si ceilalti consumatori din casa, care ar fi fost inclusi in cei 700 RON. Spun asta pentru ca omul a facut un contract pe 50kW sau ceva de genul asta pentru perioada in care a renovat apartamentul, omitand ulterior sa mearga sa declare ca are forja in casa.

In concluzie: Subsemnatul plateste aprox 180 - 200 RON bilunar la "curent", plus 200 - 250 RON lunar la "gaz". In continuare, calculele sunt simple.

P.S. A nu se confunda plasma radianta in infrarosu cu panourile radiante in infrarosu (care trebuiesc diferentiate in functie de producator/randament/putere), si nici atat cu folia radianta in infrarosu.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR