Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • denilson2160

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Cine are sau a schimbat cu amortizoare GM (General Motors) pe ASTRA G? As vrea sa stiu cum se comporta , sunt silentioase sau rigide , am inteles ca ar fi cele originale cu care sunt echipate opel in Germania. Cam ce preturi au pe fata si spate? Renteaza pentru drumurile noastre si cam cati km tin tot pentru drumurile noastre ? Sunt curios sa vad ce preturi a-ti intalnit pentru acest tip de amortizoare intrucat mi-a cerut un service pentru ele 4,7 mil fata si 2,9 spate cica originale, dar am auzit ca se fabrica si la Sibiu. Oricum nu am de gand sa dau aproape 20 mil pe ele, asa ca ce imi recomandati pentru masina din semnatura ? Am inteles ca sachs sunt bunicele si am gasit o oferta care au reducere 15 % si ajung la 8 mil si ceva toate. Unii au scris ca au avut probleme. Care ar fi ele, nu tin mult? Oricum vreau amortizoare pe ulei.
Va rog recomandati-mi niste amortizoare la un pret rezonabil !!
Skip ads

  • obiwankenobi

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Ieftine si relativ ok pe ulei sint amortizoarele Daewoo care ar trebui sa mearga pe Astra.Iti recomand insa Bilstein heavy duty ,eu am facut mai mult de 60000km, pe drumuri catastrofale si inca erau O.K.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Bilstein sunt facute la Sibiu...nu stiu daca fac si de opel...dar o sa ma interesez pana la sfarsitul anului...ca treba sa le schimb si eu cat de curand...e important ca o data cu amortizoarele sa schimbi si flansele de cauciuc care vin intre amortizor si oala in partea de sus. Eu totusi am vazut ceva preturi si cu 4-5 mil le rezolvai pe toate 4...nu mai retin daca erau incluse si flansele
  • obiwankenobi

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Pe amortizoarele mele scriau Bilstein si undeva mai jos Made in Germany.
si erau negre la culoare.Am fost multumit de ele.
La www.bilstein.ro exista un catalog de amortizoare ce se poate face download.
Skip ads

  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
44.9Mb. buun download la greu
  • obiwankenobi

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Am facut eu o subselectie pentru Opel.Se gaseste la :
http://rapidshare.de/files/...bilstein.pdf.html
Are 7.5 Mb
  • denilson2160

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc tuturor pentru sfaturi ! Ce mi-ati spus si voi, ce am gasit si pe forum si pe net inclin sa iau sachs pe ulei ma ajunge toate 4 la 8,2 mil la oferta. Va mai tin la curent dupa ce le pun , si cum se comporta la drum. Multa bafta !!
  • denilson2160

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Revin cu aceasta problema intrucat am primit o oferta de amortizoare SACHS dar pe gas (Sachs Supertouring pe gaz toate 4 la 9 mil si Sachs Advantage pe gaz la 12 mil ), motivand ca SACHS nu produce amortizoare pe ulei pentru tipul meu de masina din semnatura. Ce parere aveti , daca eu am gasit sachs pe ulei sa fie facatura? S-a uitat omu pe talon, in calculator avea programul TECDOC 2/2006. Nu stiu ce sa mai cred !
_____________________________________
OPEL ASTRA G CARAVAN, Y20 DTH, 2001
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Eu am avut Sachs super touring . Sunt bune , masina nu e nici prea rigida dar nici confortabila . Sunt un fel de surogat .
Ai doua optiuni :
- suspensie sport Sachs ( amortizoare + arcuri ) - coboara garda la sol cu min.3cm , sunt belea - 2400 RON
- ia-ti Bilstein mai ieftine si pe ulei , in cazul in care vrei ceva pt. " drumuri grele " .
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
asa am si eu acus SACH super touring,bunicele,mai rau cu socurile mai puternice nu prea le amortizeaza!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR