Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • dmagdas

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Buna tuturor,

As vrea si eu sa achizitionez o masina Opel Astra Clasic III si nu tiu ce motorizare sa aleg.
Benzina 1,6 sau motorina 1,7. Motoarele pe motorina sunt reusite sau au ceva probleme ,sau apar pe parcurs.
Eu am un Opel Astra II an 2001 pe benzina. Dar parca as vrea pe motorina. Ce pasrere aveti?

Multumesc
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
1.7 Cdti e cea mai buna alegere din punct de vedere al consumului de carburant. Trage bine, mai putin in primele 2 trepte de viteza. La partea asta o sa fi putin dezamagit in comparatie cu benzina. Consumabile ieftine. Ce ma deranjeaza pe mine ..e un pic zgomotos.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
dupa mintea mea e cam asa:
Faci 10.000-15.000 km an, vrei RCA mai ieftin, impozit mai mic, revizii ( un pic ) mai mici, consum de 10-11 % in oras si 6-7% afara, alege 1.6.
Faci km mai multi pe an, RCA un pic mai scump, impozit un pic mai mare, revizii (un pic ) mai scumpe, consum 8% in oras si 4.5-5.5 % afara, alege 1.7 CDTI.
As completa la 1,7 CDTI ( cel putin la al meu de 101 cp) , faptul ca are cuplul disponibil un pic mai sus ( un pic peste 2000 ture ) si de aici senzatia ca e un mai lenes, dar dupa ce te obisnuiesti e chiar tentant sa-l alergi Wink
  • djflavio

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Votez si eu cu 1.7 cdti. Ca doar am masina asta de 3 ani incoace, si daca n-as avea ce face cu banii mi-as lua una la fel, de noua. Chair daca trage mai greu in primele doua trepte, calcata pe coada se duce ca din pusca (poti ajunge cu a 3-a pana la 110km/h, daca esti mai sportiv din fire si nu ti se pare ca "urla motorul" la turatii mari).
Recordul de consum a fost de 1.8 l/100km cu pilot automat la 70km/h pe drum drept la campie (intre Buzau si Ploiesti).
A mea vede 20-30 de mii de km pe an. Daca nu mergi atata, alege varianta pe benzina, asa cum s-a mai spus. Wink
  • iuly_1722

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Eu am ales benzina si implicit 1.6 fata de motorina 1.7 CDTI. Am avut masini pe motorina (ce-i drept nu opel sau 1.7 ) si nu m-au multumit din cauza injectiei camon-rail si pd. Motorina ca sa se ajunga la putere mare "ca asta se cere" trebuiesc aceste sistem foarte sensibile la motorina din tara noastra . Mai e si volanta pe masa dubla care are si ea probleme. Compenseaza cu consumul mai redus si cuplul net superior care face sofatul o placere.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR