Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Gutenberg

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Ma gandeam ca pentru "colegii" care vor participa la FelixOpel sa stabilim un canal pe care sa putem comunica fara sa ne ingramadim pe 22. Un Dual Watch intre CH 22 si CH ... si am rezolvat problema. Ce ziceti?
Skip ads

  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Da, clar, mai ales cã eu voi fi cu portabila dupã mine. Pãi cel mai simplu ar fi un 11 sau un 33, având în vedere funcþiile celor mai multe staþii. Stabilim de pe acum un 11, cã e mai uºor de þinut minte, legat de cei 111 ani de aniversare Opel?
Doar sper sã nu fie interferenþe cu cine ºtie cine pe CH11.
Pãreri?
  • Gutenberg

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2006

  • Mesaj Privat
11 mi se pare OK. Si din cate am observat, pe aici prin zona, CH 11 nu e folosit... Asa ca, ne auzim pe 11.
73!
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
si cine nu are dual watch ce face? mai bine il puneti pe 9 sau 19.si asa nu monitorizeaza nimeni urgentele si orice statie are butonul de urgente.e o parere nu dati cu parul.e mai simplu sa apesi un buton decat sa tii apasat pe down pana ajunge la 11.
Skip ads

  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Marian, e ºi aia o idee.
Eu mã refeream la Q.UP sau Q.DOWN, care sar câte 10 canale o datã. Nu e common feature pe staþii?
  • sectorash

  • Mesaje scrise: 190
  • Locatie: Austria
  • Masina: Astra 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Byke a scris: Nu e common feature pe staþii?


Noup.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
doar butonul de urgente e comun pe toate.probabil fara el nu primesc norme europene sau ceva de genul.
  • sorente

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Dar cine foloseste canalele alea de urgenta 9 sau 19? Te asculta cineva daca ai vreo urgenta?
In Romania e retorica intrebarea...
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
In RO nu! Dar in vest e foarte folosita!
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Chiar sunt curios cine asculta in vest. De pe fixe sau/si de pe auto? Cate antene au pe masina respectivii de la receptie? Sau poate au triflex-uri sau alte inventii...
  • sorente

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Ar trebui sa fie statii fixe cu antene mari sa acopere o zona mare...
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Întrebare de baraj: având în vedere cã am rãrit ieºirile extraurbane cu maºina, dar curios din fire, aº folosi în continuare staþia, pentru RX-uri, aº putea efectua urmãtoarea operaþie?
(Cablul RG58 e "instalat" pe maºinã, ar fi nasol sã desfac iar mochete ºi plastice)
Alan 42 Multi are antena lui proprie, dupã cum bine ºtiþi. Staþia se leagã printr-un adaptor la antena externã, folosind ca elemente de legãturã mufele PL259. Aº putea folosi staþia tot pe acumulatori, dar sã-i leg la mufa BNC a antenei proprii un cablu RG58 care sã ducã mai departe la antena externã?
Sau e reþeta idealã de prãjit staþia?

Scuzaþi amatorismul, încurajaþi hobby-ul! Wink
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Byke, poti fara probleme. Doar atat: sa fie acordata antena.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Chiar daca o folosesti pe acumulatori, (sau o alta sursa de tensiune in parametri), o poti conecta la orice fel de antena (portabila, mobila, sau de baza), conditia fiind ca indiferent de lungimea cablului si a antenei folosite, acest ansamblu sa fie acordat! Daca se doreste doar RX ul, acordul antenei este mai putin important! Sper ca am inteles corect intrebarea ta... '73!
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
ªi eu care credeam cã voi primi rãspunsurile luni. Dar se pare cã nu sunt singurul matinal.
Da, ai înþeles perfect întrebarea. ªi am priceput clar ºi rãspunsurile voastre. Deci indiferent de dimensiunile antenei, o pot lega fãrã probleme la mufa pe care e instalatã de obicei antena de 10cm.
Cu acordul pot sã-mi fac de lucru, reflectometrul e în birou.

Mi-ar plãcea sã fac treaba asta, ºi am s-o fac având în vedere rãspunsurile voastre, cãci de la etajul 3, cu antena în mijlocul camerei am prins mai multã propagare decât în câmp deschis cu antena pe maºinã.
Iar dacã pot face treaba asta, am sã-mi caut în arhivã transformatorul de 12V din 220V, ca sã nu stau pe baterii, ca pe vremea tranzistoarelor.

Împing puþin lucrurile: aº putea teoretic sã instalez antenã pe bloc, sã trag cablu de vreo 30 metri ºi sã leg direct la staþie? Îmi rãspund singur cã nu, ar trebui sã fie ºi ceva împãmântare realizatã, nu? Ce ar mai fi necesar pentru aºa ceva?

Marius, D_M_G, apreciez promptitudinea ºi ajutorul acordat de fiecare datã!
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Aº putea teoretic sã instalez antenã pe bloc, sã trag cablu de vreo 30 metri ºi sã leg direct la staþie?

Nu numai teoretic....se poate chiar practic! Dar semnalul atat la receptie cat si la emisie se va diminua putin din cauza pierderilor pe cablu! Pentru lungimi mari ale acestuia, se recomanda RG 213! Este bine ca tresa de masa a cablului sa fie conecata la o impamantare! Sursa de tensiune este recomandat sa fie una stabilizata si bine filtrata! Cele bune!
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
În felul ãsta mi-aº putea încropi o staþie fixã Wink
Cablu de calitate iau, tresa de masã mã descurc s-o leg la ceva de pe bloc, la sursa de tensiune stabilizatã ºi filtratã mã gândesc cum o pot rezolva. Un ups de capacitate micã (aprox. 500) ar face treabã bunã în acest sens?

Listã de cumpãrãturi: cablu RG213 x metri, antenã (?) mai hotãrâtã decât ML145-ul pe care oricum nu-l pot folosi, având baza magneticã, nu ºtiu cum aº putea-o fixa împotriva intemperiilor, stabilizator tensiune, ºi lista poate continua.
Dacã eºti amabil sã completezi semnele de întrebare sau lista de cumpãrãturi, mi-ar fi de folos sã-mi fac o imagine despre aceastã soluþie de improvizaþie la care mã gândeam de mai multã vreme.

Mulþam fain!
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Cu cablul am lamurit problema....antena pentru o "baza" o poti construi singur dintr-o undita de pescuit telescopica (ai si satisfactia constructiei proprii Smile ) iar financiar te scoti extrem de bine, in plus vei avea o antena ce rezista intemperiilor mult mai bine decat cele originale care sunt si rigide dar si costisitoare! Ca si constructie...se cumpara telescopul de pescuit din 7 segmente, se introduce de la varf un fir de sarma de cupru 1-1,2 mm grosime si progresiv pentru fiecare segment inferior (unde diametrul telescopului se mareste) mai adaugi prin cositorire cate unu sau doua fire de sarma, in asa fel incat la maner sa ai 8-10 fire! Aceste telescoape au la baza un dop pe care poti adapta foarte bine o mufa mama, iar bobina compensatoare se confecrioneaza pe o teava de PVC si intra in manerul unditei! Sursa poate fi una de la un calculator mai vechi sau orice alimentator stabilizat ce poate debita 13,8 V la un curent de 2-4 A! In poza este antena pe care si-a facut-o @ririnel dintr-o undita, dupa ce i-am spus ce ...si cum... Se pot observa si cele 3 contragreutati electrice...care in prelungire folosesc si ca ancore, pentru asta fiind necesari 3 izolatori ceramici sau facuti din alt material dielectric! Romanul improvizeaza de multe ori mai bine decat fabrica! Smile Cele bune!

  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Heh. Aºa ceva se poate denumi pe scurt temã de casã. Mulþumesc de lãmuriri! Þinem legãtura. 73!
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Eu intre timp am trecut la GPE27 urcata in varful casei (pentru acces mai usor la ea).
Bafta!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

De cat timp detii o statie radio in frecventa libera?
am statie de cel putin zece ani - radioamator cu certificat 8%
am statie de vreo cinci ani - radioamator cu certificat 2%
am prins valul CB auto inca de la aparitia lui - sofer TIR 11%
de doi-trei ani posed statie CB montata pe masina 22%
sunt incepator, am statie montata doar din 2010 54%
35 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR