Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • cyber

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua vreau sa imi achizitionez un ceas dp ebay numai ca nu stiu cat de profitabil ar fi comanda ii tocmai din china
Eu treb sa platesc drumul? cam ce costuri ar fi tinand cont ca valoarea produsului ii de 12 lire.
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Daca ne-ai ajuta cu un link al produsului, ar fi mai simplu....
  • cyber

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2012

  • Mesaj Privat
http://www.ebay.com/itm/NEW...008-/390559569763 poftim Smile
  • MaFia01

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Taxele vamale, impozitele ºi alte taxe nu sunt incluse în preþul articolului sau taxele de transport. Aceste cheltuieli sunt responsabilitatea cumpãrãtorului - vã rugãm sã verificaþi cu biroul vamal pentru a determina ce inseamna aceste costuri suplimentare, inainte de licitare/cumparare.

Cam asta spune in mare despre taxele suplimentare.
Skip ads

  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

Pentru asta nu platesti nimic in plus . Nu se platesc taxe decat ce depaseste cel putin 40$ .

Bafta ,
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ceasul respectiv costa acum 11,91 $, bani platiti prin PayPal la curs BNR+ceva, Adica daca 1 $ = 3.4 la BNR, cand platesti cu PayPal o sa fie cam 1 $ = 3,6 lei
Transportul e gratuit catre Romania prin posta normala(China Post, HK Post via Posta Romana), adica lenta, asa scrie acolo, si ajunge in 2-4 saptamani cu putin noroc.
Din cauza ca e non UE, ajunge la tine in locul unde Posta are ghiseu vamal. La mine ajunge in Targoviste la un singur oficiu si programul de eliberare al coletelor este numai martea intre 9-15(tre sa ai nervi tari)
Taxe vamale, mai precis TVA se plateste la colete marcate ca valoare mai mult de 12 $, si pentru siguranta zi chinezului "Atention! Mark package value maximum 10$". Daca valoarea declarata de chinez este mai mare de acea suma(de fapt 10 E e pragul de la care se percep taxe) vei plati din valoarea declarata 24 % TVA, asta direct vamesului care ii ia si ii depune la fisc.

Sunt reguli locale, nu traim in aceiasi tara, poate in zona ta e diferit. Uneori se intampla ca acel colet sa nu soseasca, sau sa soseasca dupa 3 luni. Exista psibilitatea sa deschizi caz si sa primesti banuitii inapoi, desi la sume mici e mai dleicat.

Cumpar des de pe eBay sau alti chinezi diverse nimicuri pe care le trimit direct pe numele sotiei care se duce la posta sa ridice coletele. Eu nu stau prea bine cu nervi....
Nervi tari si spor!
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
sigur asa se intampla si roaga chinezul sa nu exagereze, ca daca il pune la 1 euro iti face vamesu calculul si vei plange.
Sub 150$ (americani) pentru cumparaturile de pe net nu se platesc accize, doar TVA din valoarea totala platita (posta+colet).
Pentru valorile sub 10euro nu se plateste nici TVA.
Tot ce trece de 150$ se platesc accize si TVA la accize si pretul platit. Stiu ca suna tampit, insa se plateste taxa la taxa.

Toate regulile sunt la fel peste tot, insa mai sunt si vamesi care vor un ciubuc. Vezi nu-i lasa sa te fraiereasca cu taxa de depozit intre perioada cand ai primit coletu pana la ziua in care au ei program, sau cerele bon. Caci in toata tara au o singura zi deschis cateva ore... Tara lui peste.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
http://www.customs.ro/ro/ca...-prin-colete.aspx

B. Bunuri expediate cãtre persoane particulare ca urmare a comenzilor fãcute prin Internet, corespondenþã, telefon sau telechat.
În cazul în care primiþi un colet ca urmare a unei comenzi efectuatã prin Internet, corespondenþã, telefon sau telechat, eliberarea bunurilor se poate face cu scutire de la plata taxelor vamale numai dacã valoarea globalã a bunurilor nu depãºeºte valoarea de 150 EURO.

În situaþia în care valoarea globalã a bunurilor depãºeºte valoarea de 150 EURO eliberarea acestora se poate face numai cu achitarea taxelor vamale.

Bunurile primite ca urmare a unei comenzi efectuatã prin Internet, corespondenþã, telefon sau telechat, pot fi eliberate cu scutire de la plata TVA-ului, numai dacã valoarea globalã a bunurilor nu depãºeºte valoarea de 10 EURO/trimitere.
ATENÞIE!
· Taxele vamale se datoreazã numai în situaþia în care mãrfurile comandate de dvs. provin din afara Comunitãþii Europene.
· Nu se acordã scutiri de la plata taxelor vamale, TVA ºi accize pentru urmãtoarele categorii de bunuri:
a) produse alcoolice;
b) parfumuri ºi ape de toaletã;
c) tutun ºi produse din tutun.
Taxele vamale aplicabile la punerea în liberã circulaþie a mãrfurilor din State terþe Uniunii Europene în România sunt cele cuprinse în Tariful Vamal Comun de import al Uniunii Europene, adoptat prin Regulamentul Consiliului (CEE) nr. 2658/87 privind Nomenclatura tarifarã ºi statisticã ºi Tariful Vamal Comun.
Valoarea în vamã la care se aplicã taxele vamale este preþul efectiv plãtit pentru achiziþionarea bunurilor, care rezultã din preþurile înscrise în facturi sau alte documente fiscale echivalente.
ATENÞIE!
· Preþul efectiv plãtit nu se ia în considerare în situaþiile în care autoritatea vamalã are suspiciuni cu privire la subevaluarea bunurilor, devalorizarea monedei de tranzacþie sau perioada care s-a scurs de la achiziþie ºi pânã la vãmuirea bunurilor.
· Taxa vamalã forfetarã nu se aplicã pentru bunurile primite prin colet ca urmare a unei comenzi efectuatã prin Internet, corespondenþã, telefon sau telechat.
Baza legalã:
 Regulamentul (CEE) nr. 1186/2009 al Consiliului din 16 noiembrie 2009 de instituire a unui regim comunitar de scutiri de taxe vamale;

Pe scurt, daca valoarea declarata a unui colet expediat din spatiul extracomunitar nu depaseste valoarea de 150 euro, nu se platesc taxe vamale
Daca valoarea declarata a coletului expediat nu depaseste 10 euro, nu se plateste TVA.
Pentru ca vamesul vede ca inauntru e un ceas, poate avea suspiciuni pe buna dreptate, sunt ceasuri care sunt foarte scumpe, ca sa eviti orice discutii inutile, fa un print cu produsul de pe site unde sa se vada pretul de achizitie.
Skip ads

  • cyber

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru ajutor Smile
  • Wannabe

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salut,

Eu am cumparta de pe e-bay rear-view camera pentru Opelul meu din Taiwan. L-am rugat pe vanzator sa scrie pe pachet Cadou. Camera a costat 29 de dolari. Nu am platit vama in Romania si nici TVA. Am ridicat coletul de la Posta fara nici un cost (platisem deja camera la cumparare). Asta s-a intamplat anul trecut in Noiembrie. E bine sa ceri Tracking Number al coletului de la vanzator dupa ce il pune la posta lor ca sa-l poti urmari inclusiv in Romania.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
uneori merge alteori nu, dar in general e raritate si vine de la greselile postei. toti pun gift, si de asta s-au prins vamesii, daca era sa te intrebe cum il cheama si unde locuieste stiai? Very Happy

am patit si eu asta vara cu o sursa de vreo 30$ din china, nu stiu ce s-a intamplat, parerea mea e ca a venit din china si a facut un ocol prin europa, si cand am primit instintare de colet scria pe foaie tara de origine: UE. probabil in lenea lor cei de la BSI pun toate coletele ce vin de la poste europene ca si europene si astfel am evitat taxele, insa nu te baza pe asta....
  • Wannabe

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Aceeasi chestie s-a intamplat unui prieten care a cumparat niste faruri pentru motocicleta din SUA (300 de dolari) tot anul trecut prin noiembrie. Aceeasi procedura, acelasi rezultat. Nu a platit Vama. Poate nu e chiar noroc si devine "stiinta" Very Happy. Din ce am inteles, la expediere pe foaia de expeditie trebuie sa aleaga vanzatorul ce tip de pachet este si acolo alege gift.
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Doar in China ii pune sa aleaga ce e acolo, cadou, bun vandut, etc. Toate, dar absolut toate comenzile primite de mine cu posta lenta sunt marcate ca si cadou, doar ca problema o pune valoarea cadoului, chinezul e obligat sa o treaca.
Traking number la comenzi sub 10$ mai rar chiar daca e HKpost...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR