Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • Clue

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 1.8 16V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!
Am CD player Siemens ncdr 1100 cu navigatie si magazie de cd-uri, as vrea sa stiu cum il pot schimba cu altceva un dvd player sau macar mp3...sau ceva cu iesire USB, dar totusi sa imi ramana comenzile pe volan si sa imi ramana si afisajul pt anumite defectiuni sau avertizari.Iar daca nu se poate schimba macar cum as putea sa adaug un alt player pe langa el...a mai incercat cineva asa ceva? Rolling Eyes
Skip ads

  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
nu poate fi inlocuit , dar sa ramina cid-ul functionabil. daca scoti ncdr-ul cid-ul nu va mai functiona. poti sa incerci sa montezi deva in paralel .
  • adishoru

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Problema e ca pe Vectra B nu prea ai unde sa pui al doilea CD player in paralel cu NCDR-ul.
De ce vrei sa-l schimbi?
  • rococosul

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Clue a scris:Salutare!
Am CD player Siemens ncdr 1100 cu navigatie si magazie de cd-uri, as vrea sa stiu cum il pot schimba cu altceva un dvd player sau macar mp3...sau ceva cu iesire USB, dar totusi sa imi ramana comenzile pe volan si sa imi ramana si afisajul pt anumite defectiuni sau avertizari.Iar daca nu se poate schimba macar cum as putea sa adaug un alt player pe langa el...a mai incercat cineva asa ceva? Rolling Eyes



Am si eu un NCDR 1500 ....lafel am vrut sa`l schimb cu un cd-player mp3 sau DVD , La un service Auto care au si Sisteme Audio,video pt masina...si mi-au spus ca se poate sa`l schimb si sa-mi ramana comenzile de pe volan cu un adaptor care costa in jur de 150 Ron...

Daca vrei sa`l schimbi dute la un service mai profesional , nu la "gigi in colt" daca`i pot spune asa...multi mi-au spus lafel ca nu merge...dar eu am intrebat la service auto si mi-au spus ca da, nu e nici`o problema ...merg si comenzile si Computerul de bord cu acel adaptor.....nu stiu exact cum ii zice dar...
iti urez Succes ! Smile
Skip ads

  • craetos

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2009

  • Mesaj Privat
nu o sa mearga in veci computerul de bord fara ncdr, pt ca pe ncdr ai comenzile pentru computer
  • rococosul

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
craetos a scris:nu o sa mearga in veci computerul de bord fara ncdr, pt ca pe ncdr ai comenzile pentru computer


Comenzile pt computer le poti accesa si din comenzile de pe volan..la mine merge sa intru si din comenzi fara sa umblu la NCDR:)
  • craetos

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2009

  • Mesaj Privat
si poti sa intri in meniul computerului si daca scoti ncdr-ul si il inlocuiesti cu alt cd player? nu cred, sau cel putin daca tu poti, spune-mi si mie si iti raman dator pe vecie...ncdr-ul meu nu e imperecheat cu cid-ul si nu am acces la computer
  • rococosul

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
craetos a scris:si poti sa intri in meniul computerului si daca scoti ncdr-ul si il inlocuiesti cu alt cd player? nu cred, sau cel putin daca tu poti, spune-mi si mie si iti raman dator pe vecie...ncdr-ul meu nu e imperecheat cu cid-ul si nu am acces la computer



stai putin...am specificat mai sus...Daca inlocuiesti NCDR`ul cu alt Cd-player ,DVD..etc...iti trebuie acel adaptor pe care mi la recomandat acel om de la service`ul respectiv...costa in jur de 150 ron...Daca scot NCDR`ul si nu pun nimik sau bag un casetofon asa la vrajeala..normal k nu merge...adica arata doar data, ora...chestii dastea...Smile


Eu deaia am spus ca , daca inlocuiesti NCDR`ul cu altceva , ca sa`ti mearga comenzile de pe volan iti trebuie acel adaptor ca sa poti intra in meniul computerului
Skip ads

  • craetos

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2009

  • Mesaj Privat
nu cred faza cu adaptorul. eu stiam ca exista adaptor doar pentru comenzi volan la cd player, adica sa schimbi melodia dai mai tare mai incet, sau schimbi postul de radio. dar in nici un caz, sa poti accesa computerul de bord fara ncdr. pe cid-ul meu fara ncdr imi arata doar erori gen brake pad test, check coolant level, oil level, sau cand mai e putina benzina imi apare cat mai am de parcurs. in rest, nu pot misca nimic. eventual daca reusesti ceva, sa ma anunti si pe mine
  • rococosul

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
craetos a scris:nu cred faza cu adaptorul. eu stiam ca exista adaptor doar pentru comenzi volan la cd player, adica sa schimbi melodia dai mai tare mai incet, sau schimbi postul de radio. dar in nici un caz, sa poti accesa computerul de bord fara ncdr. pe cid-ul meu fara ncdr imi arata doar erori gen brake pad test, check coolant level, oil level, sau cand mai e putina benzina imi apare cat mai am de parcurs. in rest, nu pot misca nimic. eventual daca reusesti ceva, sa ma anunti si pe mine


Eu am spus exact ce mi`a spus omu` de la service...acu daca minte el te mint si eu ...Este un service Profesional dupa parerea mea..si da si garantie..nu merge te duci si ii dai in cap cu el...Eu l-am intrebat cuvant cu cuvant...si el a zis k da...Daca nu merge iti dai seama ca ii dau cu el in cap!Very Happy

Deocamdata nu am destui banuti pt un dvd...ca nu vreau sa-mi iau Cd-mp3 Smile dar cand am sa aflu mai multe te anunt:)
  • craetos

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2009

  • Mesaj Privat
ok. cand faci miscarea asta sa imi spui si mie daca iti reuseste. ca as face un drum de bucuresti pentru treaba asta
  • dandobre

  • Mesaje scrise: 1,194
  • Locatie: Zarnesti , Jud Brasov
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
eu am in astra mea montat un mp3 sony in paralel cu ncdr 1100, cu ajutorul unui montaj realizat (daca am inteles bine) cu niste relee. Astfel am reusit sa pastrez si comenzile de pe volan(functioneaza doar la ncdr), dar si computerul de bord si toate facilitatile lui
Skip ads

  • adishoru

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Dar nu uita ca la Astra intradevar ai loc de al 2-lea HU, in locul sertarului, in schimb la Vectra, sertarul e diferit, si al 2-lea HU nu incape fara modificari majore si probabil inestetice. Eventual poti sa-i prelungesti firele la NCDR si sa-l pui oriunde, sub scaun, etc, si poti accesa BC-ul din butoanele de pe volan.
  • dandobre

  • Mesaje scrise: 1,194
  • Locatie: Zarnesti , Jud Brasov
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
nu stiu cum e la vectra, dar la mine mai e un sertaras in torpedou, sub magazia de cd0uri(ar fi fost locul unitatii pentru cartela GSM). ai putea lua in considerare si mutarea ncdr-ului acolo prin prelungirea firelor
  • Clue

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 1.8 16V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Bun am inteles deci nu am cum sa il schimb si sa pastrez si computeru de bord si comenzile pe volan decat sa pun un alt player in paralel...nasol k vroiam sa imi pun ecrane in tetiere si sa pun un dvd player dar cred k o sa rezolv cumva sa pastrez tot si sa mai integrez un dvd player pe undeva pe langa dar sa vad unde...Sad mersi de sfaturi si de idei Smile
  • hopasuss

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Eventual poti incerca sa pui ncdr 1100 in torpedou mascat acolo undeva si poti folosi si BC fara probleme.Si consumul instant poate ramane pe cid sau ce display ai tu acolo, si tot ce mai ramae de facut e sa prelungesti firele pana in torpedou de la ecran si restul de firarai.

dar bataia de cap vine atunci cand trebuie sa iti tragi alte fire.CU firele de la difuzoare nu ai probleme si iti mai ramane doar cele de alimentare al dvd-ului sau ce vrei sa pui in loc,

Asa am vazut la un zafira care avea un sistem audio "turbat" .
realizabil dar nu imposibil
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
clue:
in curind cineva o sa finalizeze un modul ( convertor, nu stiu sigur cum ii zice) ce se poate atasa la cid si iti va permite sa ai intrare video in cid. si eu astept sa-l termine de facut si sa il probez.
  • craetos

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2009

  • Mesaj Privat
02tes a scris:clue:
in curind cineva o sa finalizeze un modul ( convertor, nu stiu sigur cum ii zice) ce se poate atasa la cid si iti va permite sa ai intrare video in cid. si eu astept sa-l termine de facut si sa il probez.

si asta va functiona tot prin ncdr?
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
da craetos , tot prin ncdr. imi pare rau pentru ca stiu ce problema ai tu , dar alta rezolvare decit un alt set de ncdr+ cid , la tine, nu este.....
  • Clue

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 1.8 16V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2010

  • Mesaj Privat
da deci e interesanta ideea cu acel modul...ma gandeam si eu ca se poate face ceva dar cred ca prefer varianta cu torpedou'l sa renunt la magazia de CD'uri si sa adaug acolo un dvd sau ceva Smile
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR