Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • cosmindnb

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2009

  • Mesaj Privat
a schimbat careva difuzoarele pe fata la kadett e..? ca vreau sa stiu cat trebuie sa demontez ca sa ajung la ele, daca reusesc eu sau nu..
si ledurile din bord as vrea sa le schimb..e asta o operatiune grea? la electronica ma pricep dar la demontat chestii la prima vedere imi fac griji..n-as vrea sa rup fire pe acolo..
Skip ads

  • CosminBest

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Kadett 1991 1.7 D
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Salut. Pentru difuzoarele de pe fata, trebuie sa scoti acele ornamente de plastic, de pe bord, cu grija sa nu-i rupi clemele. Astfel ajungi la difuzoare care sunt prinse in 2 suruburi. Difuzoarele sunt cu diametrul de 10cm, deci cauta unele cu acelasi diametru.
Referitor la leduri, nu iti pot da informatii ca nu am schimbat (inca) la mine.
Bafta. Sa ne spui ce ai facut.
  • cosmindnb

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2009

  • Mesaj Privat
alea le-am mai scos nu-i problema. problema e ca nu pot sa desfac suruburile la difuzoare, am impresia ca sunt bagate de jos in sus si e si parbrizul care incomodeaza mult sa umblu. eu ma refeream cum ajung pe dedesubt..
  • CosminBest

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Kadett 1991 1.7 D
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Nu se desfac pe dedesupt, cel putin la mine asa au fost, si nu cred ca la tine e diferit. Foloseste o surubelnita scurta. Si eu m-am chinuit umpic, in special la cel din stanga. Si mai era si intuneric si tot am reusit. Asa ca insista mai mult.
Succes!
Skip ads

  • Mihaly Laszlo

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Timis
  • Masina: Kadett 1990
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2007

  • Mesaj Privat
acu sunt vreo 4 ani de cand m-am lovit de aceasta problema a fost prima modificare care am facuto la masina NU are rost sa te chinui mergi la un magazin de scule si iti cumperi o surubelnita scurta 10 cm au un maner butucanos , surubelnita acea scurta dealungu timpului sa dovedit extrem de utila !
  • cosmindnb

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2009

  • Mesaj Privat
m-am uitat din nou..difuzoarele sunt puse pe dedesubt si holsuruburile la fel Neutral , nu am ce face pe deasupra
  • Fumanchu

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1987 1.6i C16LZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2005

  • Mesaj Privat
cineva le-a pus invers..si la mine tot pe deasupra erau puse. si am reusit sa indes unele mai mari insa am taiat fasiile de bord de la margine apoi le-am lipit la loc...nu arata prea ok..nu te sfatuiesc...dar eu luasem deja difurile si...si atat Smile)
  • george geo

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6 DA
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2009

  • Mesaj Privat



eu am cumparat niste dif. no name de 10 cm. si le-am montat in locul celor originale!
operatiunea a durat 10 min.!
se aude mult mai bine cu astea noi!
  • george geo

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6 DA
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2009

  • Mesaj Privat



acestea sunt dif. originale care au fost schimbate!
unul din ele incepuse sa harsaie, si de aceea le-am schimbat!
suruburile erau prinse pe sus! cu o surubelnita mica( 10 cm.) a mers treaba usor!
  • CosminBest

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Kadett 1991 1.7 D
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
@George, ale tale arata foarte bine (cele pe care le-ai schimbat, originale OPEL), ale mele nu mai aveau cauciucul pe margine, iar membrana se misca in voie si se auzea gâjâit. Apoi usor usor am trecut la upgrade la sistemul audio, dar asta e alta poveste (vezi linkul din semnatura)
Numai bine si sper sa rezolvi cumva cu dif-urile alea, Cosmin!
  • cosmindnb

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2009

  • Mesaj Privat
bine de cei care au avut suruburile puse pe deasupra, dar eu chiar nu am ce sa fac, singura solutie e sa demontez bordul si nu prea ma incanta asta. difuzoarele care le am acum pe fata nu sunt originale, au mai fost schimbate dar sunt aiurea, se aud si incet si neclar iar cand dau mai tare mi se intrerupe si mp3-ul ca are o protectie (banuiesc ca din cauza rezistentei difuzoarelor).
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR