Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • laurentiu19

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT (ISUZU)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Cu ce este mai bun uleiul recomandat de GM fata de un Mobil1 de cutie sau un Castrol sau etc. Stie cineva?
Skip ads

  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
As avea si eu o intrebare, am vrut sa cumpar ulei de cutie iar la magazin nu a auzit nimeni de codul din ETZOLD 1940768, dar cum spunea si Laurentiu mai sus aveau Mobil CAstrol de diferite vascozitati 75W90, 80W90, pana la urma ce iau ?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu am pus Castrol 75W si nu sunt multumit. Baga original de la Opelshop
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Drogas a scris:As avea si eu o intrebare, am vrut sa cumpar ulei de cutie iar la magazin nu a auzit nimeni de codul din ETZOLD 1940768, dar cum spunea si Laurentiu mai sus aveau Mobil CAstrol de diferite vascozitati 75W90, 80W90, pana la urma ce iau ?

Eu uleiul l-am cumparat de la magazin ce comercializeaza piese pentru Opel , cauta si tu la aceleasi magazine ca nu au cun sa nu stie te uleiul asta .
Skip ads

  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
@ visse uite e vb de autokarma, care comercializeaza piese de opel de ceva vreme si nu au auzit de acel cod, o sa dau un mail la opel service dar dc zici ca tu ai luat ulei gm si cu acel cod .. o sa iau si eu din ala
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
O sa-ti dau un nr de telefon este de la un magazin din Ploiesti care comercializeaza piese Opel , eu de acolo am cumparat uleiul acum un an jumate 0740 27 01 47 . Este un ulei rosiatic subtire [ in comparatie cu Mobil 75w-90 ]cu un miros ciudat , de parca ar avea ceva diluant in el , suna la ei sau la unul din magazinele Opel din Bucuresti , nu pot crede ca nu au auzit de uleiul asta sau posibil ca intr-e timp sa aibe un alt ulei cu aceleasi caracteristici dar cu alt cod , draq stie ce au mai scos astia .
  • TeddyKGB

  • Mesaje scrise: 375
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Vreau si eu sa-mi completez la masina din semnatura uleiul la cutia de viteze dar:
Ma duc la gold & platin Galati si cer, specific masina si imi recomanda 19 40 715. Sun la Oradea unde cica sunt oameni "de treaba" si imi spune ca acest ulei e de servodirectie. La intrebarea dar ce ulei, cod este bun pentru masina mea? tipul raspende NU pot sa va dau coduri interne, hahaha penibili. Sun la opelgtt bucuresti si tipul imi spune ca e si de servo si de cutie de viteze. sun la dibas imi spune ca imi trebuie 19 40 182 si ca fostul 19 40 768 sa transformat in 182. Ce pot intelege de aici? Ca fiecare service iti va baga altceva in cutie. Am gasit safety data sheet la http://www.ifz-berlin.de/db_start_GM.htm si cica ambele sant de cutie manuala 715 este verde 182 e rosu. Eu de care pun? Sad
  • 1.7dti_edition2000

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Intr-adevar 1940182 este noul cod ce inlocuieste vechiul 1940768,si este tot rosu la culoare,cred ca e un ulei simplu mineral SAE80,nu pare sintetic;am inlocuit si eu uleiul la a mea cu acest tip,si era plin magnetul de pe busonul de nuvel cu pilitura de fier! la mine a intrat cam 1.5 litri
Skip ads

  • claus2055

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2007

  • Mesaj Privat
multumiri lui Eduard in primul rand dar ,am si eu o intrebare:la motorul meu de 2,2dty se potriveste uleiul de cutie care il spui tu?Si as dori sa stiu si ce fel de ulei de motor sa bag asta in cazul in care masina un vectra C are 173.000 km. E valabil si pentru FILTRE,AS VREA SA LE SCHIMB PE TOATE DEOARECE AM LUAT MASINA DIN GERMANIA SI NICI NU STIU CE A FOST BAGAT INAINTE IN EA,atat filtre cat si ulei.
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Pentru Y 20 DTH are cineva poze? cu busonul de check si cu cel de completare ? eventual si ce numar au imbusurile alea ?

Ldivora ma ajuti cu niste poze ceva?
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Revin tot eu, direct la service, cum se face pentru amatori :

-e nevoie de rampa, sau elevator
-se da jos toata plasticaraia de sub masina si scutul mic si cel mare(practic toat burta de plastic a masinii, pot fi probleme cu suruburi ruginite care nu vor sa iasa )
-astfel imediat sa observa busonul indicator de nivel, imi pare ca e imbus de 8(asa i-am auzit pe mecanici, sper sa nu ma insel ), se demonteaza cu un crichet si se completeaza(se pune uleiul intr-o sticla o tija de cupru subtire indoita in prealabil se gaureste sticla sus si se sufla aer cu presiune )
- se repeta procedura inversa

Rezultat:
- o ora de chinuiala (pt mecanici, sa suporte si stresul de a fi verificati in amanunt asupra procedurii, si de a fi bombardati cu intrebari )
- 350 de ml bagati in cutie (1l ulei original GM costa 40 ron la Dibas )
- manopera 20 RON
- cu ocazia asta am mai intrat la o cheltuiala , cadrul motor e ruginit bine la suduri datoria faptului ca scutul e prevazut cu bureti pe dedesubt si se aduna apa ... Crying or Very sad
-Placerea de a intra treapta 1si 2 fara sa agate=>NEPRETUITA Cool
  • 2.0-16v

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1993 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Ce ulei sa pun la cutia de viteze a unui Opel Astra G, 2002, 1.6 benzina? Ceva sfaturi, va rog. Se schimba cutia si odata cu acesta si uleiul...
Skip ads

  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Am luat de la Dibas din Fundeni ulei de cutie original pret 40 ron litru,
  • Octav

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2006

  • Mesaj Privat
am discutat joi la intalnire aspectul asta...
poti cumpara ulei pentru transmisii automate. Si inca o chestie. Parerile sunt impartite. Conform manualelor se spune ca nu tb sa schimbi uleiul ci doar sa completezi. Altii insa sustin contrariul. Chiar daca-l schimbi, nu va trebui schimbat asa de des ca si uleiul de motor. Poate la 2 ani sau undeva intre 50-100k.
  • Cristian_13

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2006

  • Mesaj Privat
2.0-16v a scris:Ce ulei sa pun la cutia de viteze a unui Opel Astra G, 2002, 1.6 benzina? Ceva sfaturi, va rog. Se schimba cutia si odata cu acesta si uleiul...


Pe unde pui ulei in cutie ca eu nu am gasit nici un surub lateral ?
  • bogdan_petrica

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Oradea, Bihor
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Salut

Daca vrei sa functioneze cum trebuie neaparat sa pui ulei de cutie Opel. In comert nu se gasesc uleiuri cu vascozitatea necesara acestor cutii de pe Astra G.

Cat despre ulei ATF in cutie manuala doamne feri sa pui asa ceva, vei strica cutia foarte repede daca reusesti sa angrenezi vreo treapta.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
scuze ca mai intreb si aici
in cutia mea de care pun
80w90?
75w90?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pune original in cutie, nu am la indemina autodata sau epc2, caut si iti spun si la motor ce e mai indicat.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
multumesc, acum mi-am dat seama de autodate si imi trebuie 80w , si intra 1.9l, iar motor 10w30 si intra 5.5 l, dare treaba cu motorul o stiam

LE: pana acum in motor nu am pus doar decat 0 w 40, iar acum cred ca o sa incep cu 5w40sau 10w40 din considerente financiare Crying or Very sad


Ultima modificare facuta de DB77AAA la Vin 12 Oct, 2007 2:40 pm
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La tine merge mai bine 10W40
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR