Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • chipanoo1

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2017 lwv
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2008

  • Mesaj Privat
am o problema pe care nu am mai gasit-o pe aici. la drumuri cu denivelari sau gropi imi trepideaza tetierele si fac un zgomot mare, dar nu din tgetiere ci din suportul in care intra ele in scaun. daca a mai avut cineva problema asta il rog sa ma ajute sau macar sa imi zica cum pot demonta mecanismul care tine tetierele din scaun. specific ca e vorba de un astra g din 2004 dar nu cred ca asta are importanta.
Skip ads

  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Vezi ca au un 2 butoane la baza (unde intra in scaun) apesi pe ambele simultan si in acelasi timp ridici tetiera.
Remediul ar fi un adaos (banda izoler etc) pe bratele tetierei.
  • chipanoo1

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2017 lwv
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2008

  • Mesaj Privat
stiu cum sa le scot si sa le bag dar zgomotul il face si fara tetiere. e din mecanismul din spatarul scaunului.
  • ady_vasiloiu

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Cel mai simplu e sa dai muzica mai tare Wink rezolva la OPEL toate problemele.Poti umbla si la scaun dat trebuie sa dai husele jos...ceea ce nu e chiar greu dar e migalos.
Skip ads

  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
am si eu la F o problema asemanatoare.Scaunul joaca din spatar.incearca sa misti de spatar inainte si inapoi si ai sa vezi ca joaca acolo unde se imbina spatatul cu partea aia pe care stai.am demontat intr-o zi suruburile alea laterale si trebuie cumva niste saibe ceva care sa le tina mai fixe.
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
se iau 2 bucati de sarma cam de lungimea tijelor de la tetiere, se indoaie un capat in forma de L astfel incat sa nu cada sarma in interior apoi se apasa tetiera peste sarme. Nu am incercat personal dar am citit pe forum un tutorial pe undeva si initiatorul a spus ca a omorat greierasul asa Smile
  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
de care sarma,ghimpata sau fier-beton de 12 ? Very Happy
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
eu zic ca fier beton striat de 16... Smile
Skip ads

  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
off topic si in gluma... pe langa fierul ala sa toarne si niste beton... de la Anton Laughing

On topic, este necesara dezmembrarea scaunului, operatiune migaloasa si foarte enervanta.

Bafta.
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Putin off topic dar ca sa nu deschid alt topic mai bine scriu aici. Pe tetierele mele scrie Active dar de iesit ies de tot din scaun nefiind niciun motoras sau fir la ele si nu-mi dau seama cum ar putea sa fie "Active". Singura chestie cu ele e ca se poate modifica pozitia lor atat pe verticala cat si pe orizontala dar un unghi destul de mic circa 15-20 de grade.
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
se modifica la cele "active" pozitia gaurii din scaun. in caz de impact gaurile se muta si imping si tetiera in fata
  • chipanoo1

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2017 lwv
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2008

  • Mesaj Privat
am reusit sa scap de zgomot intr-un mod nu chiar foarte ortodox. urmand sfatul unui coleg de forum am desfacut spatarul scaunului si intr-adevar este o operatiune migaloasa, si am batut niste pene de lemn intre tijele de plastic de la tetiere din scaun si suportul lor de metal. si functioneaza de minune.
Skip ads

  • gheorghita.cristian

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2012

  • Mesaj Privat
bazare a scris:se modifica la cele "active" pozitia gaurii din scaun. in caz de impact gaurile se muta si imping si tetiera in fata


Am o curiozitate vis-a vis de ce ai mentionat tu despre comportamentul tetierelor active la impact si topicul deschis pt zgomotul in tetiere.
Detin o Insignia cu tetiere active. Doar la scaunul soferului, in timpul rularii, cand trec peste anumite denivelari in asfalt, se aude o mica bataie cumva in interiorul scaunului pe unde ar trebui sa fie canalul tetierelor. De asemenea am sesizat si un usor joc pe orizontala a acelei tetiere.

Conform celor de de mai sus mentionate as vrea sa stiu ce se intampla dupa un impact la care tetiera isi modifica pozitia? Daca masina ar fi fost implicata intr-un accident...tetierele, ulterior sunt schimbate sau se trec inapoi in pozitia initiala?

Zgomotul e destul de enervant, e ca un "clanc".

Multam
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR