Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Eu nu o mai dau cu ceara din cand am observat ca mizeria de pe strada tinde sa se amestece cu ceara de pe masina si o scoti mult mai greu la prima spalare. Asa ca imi iau sampon de calitate cu ceara si e suficient.
Skip ads

  • claurs

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Omega 1990 C20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2009

  • Mesaj Privat
adevãrul este cã-s mulțumit de cum aratã ceruitã , nu ?
neluând în calcul cã praful dispare la o ușoarã atingere cu cârpa moale
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Eu nu o mai dau cu ceara din cand am observat ca mizeria de pe strada tinde sa se amestece cu ceara de pe masina si o scoti mult mai greu la prima spalare.


Pui prea multa ceara si nu reusesti sa subtiezi stratul, astfel ca, ramanand prea gros, se incalzeste, devine semifluid la soare si aduna praful. Fa-i un polish si dupa aia ceruieste-o, dar punand foarte putina ceara si intinzand-o foarte bine. Si, mai ales, nu lucra in soare sau cu tabla calduta (dupa ce a stat in soare). Respectand conditiile de mai sus, n-am avut probleme. Incearca si tu.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
E de incercat si asta. Oricum, nu-mi mai bat capul, dupa 60mii km arata ca noua, asa ca ma rezum la sampon cu ceara.
Skip ads

  • Italian Style

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Dan56 ai foarte mare dreptate...asa am facut si eu ...prima data am ceruit-o intr-o vreme torida rau de tot:), si nu e deloc indicat, deoarece tabla e fierbinte rau...cel mai indicat e in ziua respectica insorita dis de dimineata la 7(asa fac eu)o spalare si o cerurire merg mana in mana:) javascript:emoticon('Very Happy')
  • claurs

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Omega 1990 C20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2009

  • Mesaj Privat
pãi , mulțumesc ! lucrul acesta-i scris pe toate "bidoanele" de cearã Wink
care-i noutatea ?
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
claurs a scris:pãi , mulțumesc ! lucrul acesta-i scris pe toate "bidoanele" de cearã Wink
care-i noutatea ?


ai invatat sa spui "multumesc" Wink
  • Italian Style

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2010

  • Mesaj Privat
No comment Smile
Skip ads

  • soto

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Mai poti sa spui ceva?
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Exista multe tipuri de ceara. Unele merg aplicate si in soare (pe caroseria calda), dar marea majoritate nu merg. Din prima categoria fac parte multe ceruri lichide (nu ceea ce se foloseste la spalatorii sub numele de ceara - care este de fapt o solutie de grabire a uscarii). Din a doua categorie fac parte cerurile solide, care daca sunt aplicate pe tabla calda se usuca foarte repde si devin foarte greu de indepartat. De fapt nici spalarea nu se recomanda sa fie facuta in plin soare, din simplul motiv ca vor aparea pete de calcar din cauza uscarii apei pe tabla fierbinte.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
ce fel de ceara ati folosit?
recomadati ceva special pt negru?
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Momentan folosesc cateva produse despre care am citit multe lucruri bune si am constatat si eu ca isi merita toti banii, mai ales daca se respecta recomandarile producatorilor. Am in "arsenal" Einszett Hart Glanz (lichida), Collinite 476s (solida) dar sunt incantat de ultimul produs achizitionat - Dodo Juice Red Mist Tropical, care este un spray cu o ceara sintetica (sealant), ce se aplica foarte usor dupa spalare si ofera protectie o luna lejer. Collinite o aplic cam de 2 ori pe an (ofera printre cele mai longevive protectii - peste 6 luni). Desigur, nu spal masina la spalatorii cu spuma activa (sau chiar soda caustica unele), ci o spal eu cu mana mea.
Nu exista ceara dedicata pentru anumite tipuri sau nuante de culori, decat ca tehnica de marketing. Alegerea unei ceri se rezuma la: cat de des poti sa o aplici, cat de mult timp vrei sa dedici aplicarii si nu in ultimul rand cat esti dispus sa investesti.
Eu ti-as recomanda pentru inceput Einszett Hart Glanz , este destul de usor de aplicat si de sters si ofera o protectie buna (cam 2-3 luni) si un luciu foarte frumos. Si nu e nici foarte scumpa.
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@vladb
ms pentru informatii o sa incerc sa vad unde gasesc acest produs si sa il folosesc pe masina si ramne de vazut efectul pe care il are
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@vladb
zi-mi te rog unde ai gasit ceara asta Collinite 476s? am citit despre ea si pare a fi cea mai oki
cam toate cerurile recomandate de tine eu nu le-am prea vazut pe la noi de unde te aprovizionezi cu ele si cam ce preturi au
'''?
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Ti-am dat PM, nu vreau sa se interpreteze drept reclama, chiar daca eu nu vand nici un produs.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@vladb
vreau sa te intreb daca mai pot sa scot genul asta de pata dupa ce am folosit de la un prieten porcaria aia de pasta prevent zona unde am folosit s-a albit si zgarieturile nu au iesit ce pasta sa folosesc cea de la 3M e buna???
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
lucio85--sterge cu o carpa inmuiata un pic in benzina ,dai usor fara sa apesi prea tare apoi dai cu un pic de silicon si ai sa vezi ca va disparea acea pata
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@lucio 85, da pastele de polish de la 3M sunt profesionale si net superioare celor marca prevent (defapt nu cred ca am gasit ceva de la prevent care sa fie cat de cat ok:(). Cred ca la acea zgarietura fina merge si doar cu cea de luciu (ultrafina). Oricum daca gasesti sa cumperi varsat ia-ti si putin "fast cut plus" ca nu se stie niciodata:(
De aplicat, cateva picaturi pe o laveta de microfibra si frecat in mai multe directii pana cand pasta devine translucida. Pe urma cureti cu o alta microfibra, admiri rezultatul si eventual tragi si o ceruire, de protectie;)

P.S. Un rezultat va da si benzina / siliconul, dar nu unul permanent deoarece benzina va dilua putin lacul si va uniformiza putin zgarieturile dupa care siliconul va pastra aspectul de "umed" al vopselei ceea ce va face ca zgarieturile sa nu mai fie atat de vizibile. Dar ele nu pleaca nicaieri. Si sincer, cu benzina ai putea sa matuiesti o zona mai mare din lac.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@vladb
ms de sfat faza cu benzina pica din prima ca nu am degand sa fac o pata si mai mare tocmai de asta te-am intrebat si pe tine ce parere ai pe mine nu am deranja atat de mult zgarietura e pe prag cat ma deranjaza portiunea aia alba de s-a facut de jur imprejurul ei dupa folosirea preventului, si m-a pus dracu si am dat si pe portiera in 2 locuri cu prevent si aceeasi pata albicioasa,
P.S. am fost azi la magazinul de unde luam pasta polish de 3M si nu mai are sa vad unde gasesc + ceara din care mi-ai recomandat
apropo am gasit la un magazin ceara de la sonax ce parere ai de ea?
ai folosit?
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Personal nu am folosit ceara Sonax (doar sampon si alte cateva nimicuri), dar am auzit in general lucruri bune si chiar stiu pe cineva care face cosmetica auto exclusiv cu produse Sonax. Daca nu gasesti polish 3m, se poate rezolva si cu un polish de la Sonax (daca gasesti).
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR