Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • crisxx

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
poate multi dintre posesorii de masini se intreaba "dar de ce sa dau cu ceara? ce avantaj imi ofera aceasta"?
raspunsul e cat se poate de simplu, pe langa efectul de protectie impotriva noxelor din aer, a oxidarii premature a vopselei, pe langa look-ul deosebit, mai exista unul, si anume efectul hidrofob. ce este acesta si cum se manifesta?
va invit sa urmariti filmuletul de mai jos



masina a fost tratata cu poate una din cele mai bune produse, Swissvax Concorso iar acest filmulet a fost realizat la exact 8 zile de la aplicare...
Skip ads

  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Mi se pare mie sau asta suna a RECLAMA Smile))
Si cea mai tare parte e aia cu NOXELE din aer Smile)))))) ai vrut sa zici poate protajeaza impotriva razelor solare ( ultraviolete , gama ... etc)

Cred ca 99% dintre cei care sunt pe forum stiu la ce se folseste ceara.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
reclama e sigur Smile)
si daca masina aia are 8 zile de la ceruire, eu am insignia ...
  • crisxx

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
reclama? la ce anume?
Skip ads

  • crisxx

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
sebi4fc a scris:
Si cea mai tare parte e aia cu NOXELE din aer Smile)))))) ai vrut sa zici poate protajeaza impotriva razelor solare ( ultraviolete , gama ... etc)



nu mai idiotule, chiar protejeaza impotriva noxelor. dar tu esti prea cretin sa intelegi asta
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
si uite-asa te alegi cu un premiu surpriza ... Smile
  • c0st3

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18xe XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Cipiotul: te-ai mai uitat pe geam din cand in cand? Smile)
  • adrian_74

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
In 8 zile de la ceruire, de cate ori a fost spalat Meganu' ? Eu spal masina zilnic cu solutie ecologica mafra sau alta marca, cu peria. Dupa genul asta de spalare mai rezista ceara? Ai grija la modul de exprimare te rog cand imi raspunzi la intrebari. Multumesc! Wink
Skip ads

  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
crisxx a scris:masina a fost tratata cu poate una din cele mai bune produse, Swissvax Concorso iar acest filmulet a fost realizat la exact 8 zile de la aplicare...

Toata lumea care da cu ceara pe masina, nu o face ca sa o apere impotriva atacurilor extraterestre si a exploziilor solare, ci pentru ca se scurge apa de pe masina si nu o mai pateaza asa rau (efectul ala hidrofob de care zici tu), iar praful nu se mai lipeste si se sterge mai usor (praful nu e totuna cu noxele).
Iar masina aia cred ca a fost tinuta 8 zile numai sub jet continuu de apa ca sa arate asa cand s-a filmat
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Frumos limbaj! Si mai e si moderator pe forumul lui... Evil or Very Mad
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
crisxx a scris:reclama? la ce anume?

n-am vrut sa-ti raspund, dar o fac acum ...
reclama faci la:
1. forumul ala care apare la inceputul filmului (daca vrei o parere despre el - mai bine lasa-l, inchide-l, ca dai banii degeaba pe host - sau reprofileaza-te).
2. solutia aia "minune", care pun pariu ca daca intreba careva de unde se poate procura, venea raspunsul tau foarte rapid: "am eu" ...

cand ti se termina suspendarea, te rog sa NU-mi raspunzi la acest mesaj ...
  • Gutenberg

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Omul a fost harnic... Tot in 25 mai a mai postat exact acelasi mesaj si filmulet si pe alte forumuri auto. Pe saitul producatorului se gaseste si pretul produsului (ca. 200 ml), asa ca luati 239 dolari, in bancnote potrivite, si lustruiti bine masina pana iese ca in filmulet Very Happy
Skip ads

  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
crisxx a scris:
sebi4fc a scris:
Si cea mai tare parte e aia cu NOXELE din aer Smile)))))) ai vrut sa zici poate protajeaza impotriva razelor solare ( ultraviolete , gama ... etc)



nu mai idiotule, chiar protejeaza impotriva noxelor. dar tu esti prea cretin sa intelegi asta


Na poftim cultura , mi-am luat-o rau de tot asta e pe viitor o sa fiu mai atent cu afacerile omanilor sa nu le stirc combinatiile.
  • claurs

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Omega 1990 C20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2009

  • Mesaj Privat
crisxx are dreptate , și eu folosesc cearã pe care o dau personal la jaful meu de 20 de ani (nu aceeași cearã) și se manifestã la fel dacã o spãl dupã ceruire .
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
claurs a scris:crisxx are dreptate , și eu folosesc cearã pe care o dau personal la jaful meu de 20 de ani (nu aceeași cearã) și se manifestã la fel dacã o spãl dupã ceruire .
Ori glumesti ori sunteti rude... Adica tu imi spui mie ca pui jetul de apa pe masina ta dupa 8 zile si arata fresh ?! Bun asa... Ma mir ca mai exista atatea spatorii, iar culmea mirarii este ca toate produc o gramada de bani din spalat exterioare auto... Cred ca oamenii n-au auzit de ceara minune inca si asta sa fie motivul..
  • claurs

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Omega 1990 C20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2009

  • Mesaj Privat
ha ! pãi..............probeazã și apoi mai vorbim , așaaaaaaa ca o distracție ia încearcã ?! Laughing
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
claurs a scris:ha ! pãi..............probeazã și apoi mai vorbim , așaaaaaaa ca o distracție ia încearcã ?! Laughing
Man, nu-ti imaginezi ca in atatia ani si dupa destule masini, nu le-am mai spalat, ceruit, polisat, etc. si eu ? Nu esti din Bucuresti, ca ne intalneam si faceam pariu cu tine ca ti-o ceruiesti luni si mergi zilnic ea, iar vineri n-o s-o mai recunosti... Nu vorbesc prostii, vorbesc din experienta. Traim intro tara imputita, iar pe langa chestia asta, exista factori ce au o influenta neta asupra aspectului de mai sus, factori ca ploaia, ca masinile care imprastie apa in stanga si in dreapta prin tot orasul si dau din periile alea, mai mult facand praf decat strangandu-l... Asa ca... niciodata nu va rezista o masina atatea zile in conditiile in care circula zi de zi.
  • claurs

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Omega 1990 C20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2009

  • Mesaj Privat
deci sã n-o mai ceruiesc Crying or Very sad nene tannule ?
ca întotdeauna pãrerile-s împãrțite ( existã unele persoane care vãd în mașinã un prieten nu neapãrat o grãmadã de fiare )
de exemplu a mea-i amantã . Razz
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
claurs a scris:
ca întotdeauna pãrerile-s împãrțite ( existã unele persoane care vãd în mașinã un prieten nu neapãrat o grãmadã de fiare )

Pentru ca mi-e prietena (frumos spus), eu o fac frumoasa cu produse TurtleWax Platinum Series:
o ceruiesc de 2 ori pe an (primavara si toamna, dupa un polish facut de mine), iar o data / 6 saptamani o tratez cu TW Extra Gloss. Arata tot timpul ca noua, efectul de scurgere a apei e bun (nu ca cel din primul post, care mi se pare oricum exagerat, e promo desantat).
Costurile-s neglijabile, cate un flacon de cosmeticale imi ajunge cam 1 an jumate.
  • claurs

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Omega 1990 C20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2009

  • Mesaj Privat
deasemenea eu o ceruiesc cam o datã , de douã ori pe lunã , dar luând în considerare cã nu posed o supermașinã , nu o polishez .
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR