Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • cosminpdg

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
1,6 16 v, 101 cp, 180.000 km adusa in tara la 170.000 in vara 2008. dar dak as puneo pe test mi-ar putea spune une e buba ?
Skip ads

  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
cam tot pe acolo consuma si al meu, am x16xel.
Ma gandesc sa ii pun ulei mai gros, acum parca am 10 w 40.
  • cosminpdg

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
da cam asta e media, am fost si la service Opel si mi-au zis ca daca imi fac segmentare tot imi va consuma ulei si aproximativ aceeasi cantitate... e vorba si de cat de turat mergi cu ea ...
  • costmuz

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2000 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2007

  • Mesaj Privat
e jale fratillor z16xe. si amea tot pe acolo 143000apx 1l la mie .care zice ca trebuie segmentat care zice sa nu umbli ca merge ceas, plus bujiile scoase arata super curaten.n-ar trebui sa fie afumate cat de putin?un meknik bun o parere, mc. scz z16xe 2001.
Skip ads

  • catalinb

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2008

  • Mesaj Privat
cosminpdg a scris:da cam asta e media, am fost si la service Opel si mi-au zis ca daca imi fac segmentare tot imi va consuma ulei si aproximativ aceeasi cantitate... e vorba si de cat de turat mergi cu ea ...


Puneti-va in ele, fratilor, ulei de care zice producatorul, ca nu zice el degeaba sa bagi GM 10W40. Daca motoarele va merg ok nu o sa mai consume atata. E drept, Z16XE consuma ulei, dar nu asa cum spuneti voi, 1L la 100Km. In mod normal consuma in jur de 600ml cam la 15 mii de km.
  • catalinb

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2008

  • Mesaj Privat
costmuz a scris:e jale fratillor z16xe. si amea tot pe acolo 143000apx 1l la mie .care zice ca trebuie segmentat care zice sa nu umbli ca merge ceas, plus bujiile scoase arata super curaten.n-ar trebui sa fie afumate cat de putin?un meknik bun o parere, mc. scz z16xe 2001.

Pai daca va consuma cat spuneti voi (1L/100Km) inseamna ca voi nu mai faceti schimbul niciodata ca e mereu uleiul "improspatat", nu?
Laughing
  • ovidiuvuia

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Eu am x16xel cu 5w40 in el si la 10.000km a mancat 1l.
Cred ca la motorul asta este rezonabil.
  • ionutzmi

  • Mesaje scrise: 469
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Omega 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
catalinb cit costa man un schimb de ulei GM 10W40 ? ai pus tu si nu mia consuma ? e testata treaba ?
as incerca si eu varianta asta k tot trebuie sa-i schimb uleiu , ma apropii d 10mii , sa vadem e diferenta cu GM ?
si mai ar fi o chestie unde gasim tipu asta d ulei ca in mag d piese auto nu am vazut .
in prezent folosesc mobil1 10w40 si consuma sa zic asa 500grame la vreo 1000-1500 km (nu asa mult k la ceilalti colegi dar totusi scade nivelu p joja)
Skip ads

  • catalinb

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Un bidon de 5L costa in jur de un milion, nu e o avere si nici mare diferenta fata de alte uleiuri. Te mai costa 200 de mii un filtru. Magazinul e simplu de gasit. Cum vii tu frumos de la Giurgiu, ajungi la Big, mergi pe Vacaresti, Mihai Bravu, iar la Piata Muncii nu intri in pasaj, ci mergi pe langa el ca sa faci drepta unde e biserica aceea alba in intersesctie. Prin urmare, intri pe Bulevardul Basarabia unde, cam la 300 de metri, vis a vis de parc (pe dreapta) e un magazinas unde scrie Piese Auto Import. Nu stiu cum se numeste firma sau la ce numar e. Stiu doar ca are la intrare gresie albastra. E usor de gasit, pe bune. Eu am schimbat uleiul asta primavara ultima data. Deci e verificat ca sa iti raspund la intrebarea cu "treaba testata". Asa ca nu va mai speriati, uleiul GM nu e scump daca stii de unde sa-l iei. (Are si antigel GM la 15RON L) Laughing
  • catalinb

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2008

  • Mesaj Privat
ionutzmi a scris:catalinb cit costa man un schimb de ulei GM 10W40 ? ai pus tu si nu mia consuma ? e testata treaba ?
as incerca si eu varianta asta k tot trebuie sa-i schimb uleiu , ma apropii d 10mii , sa vadem e diferenta cu GM ?
si mai ar fi o chestie unde gasim tipu asta d ulei ca in mag d piese auto nu am vazut .
in prezent folosesc mobil1 10w40 si consuma sa zic asa 500grame la vreo 1000-1500 km (nu asa mult k la ceilalti colegi dar totusi scade nivelu p joja)


Folosesti Mobil1 10W40 sau Mobil 10W40? ca e diferenta........
Mobil 10W40 am avut si eu acum 3 ani, cand i-am facut primul schimb si tot asa.....m-am trezit in scurt timo ca imi tacane toti tachetii. Apoi nu am pus altceva decat GM10W40 cumparat de acolo.
  • costmuz

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2000 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2007

  • Mesaj Privat
deci sa intelegem ca e de la ulei? am bagat si aral si liqui moly si mobil s-o mai vad si p-asta.
  • deleted-15207

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
in general nu e de la ulei, din cate stiu eu nici cu segmentare nu se rezolva ,problema cred ca e de la semeringuri de la supape
Skip ads

  • catalinb

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2008

  • Mesaj Privat
La mine de la ulei a fost.......si imi consuma si mie rau de tot.... Intr-adevar, pot fi mai multe cauze. Eu doar am relatat experienta proprie....
  • cosminpdg

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Bun in afara uleiului asta GM... care se gaseste greu, putem gasi altcva gen Castrol sau nush altcva... si a incercat cineva aditiv pentru ulei, am inteles ca e destul de oke .... nush acum vreau niste pareri....
si cati litri intra la un schimb de ulei? ca tre sa-l schimb zilele astea si e prima data.. vectra B 1.6 16v '98
  • cosminpdg

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Bun in afara uleiului asta GM... care se gaseste greu, putem gasi altcva gen Castrol sau nush altcva... si a incercat cineva aditiv pentru ulei, am inteles ca e destul de oke .... nush acum vreau niste pareri....
si cati litri intra la un schimb de ulei? ca tre sa-l schimb zilele astea si e prima data.. vectra B 1.6 16v '98
  • bigdopeee

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Eu am facut un schimb de ulei acu vreo 2 luni si am pus GM 5w-30 ca asa mi-au spus ...sa pun d-asta ca e bun, dar dupa 3000 km am ramas cu joja uscata! Inainte am avut Castrol Magnatec 10w-40 si a mers ca unsa . Asadar acum am revenit la castrol 10w-40 si n-am treaba. Si mie mi-a spus un mecanic ca n-are legatura cu segmentare ci pur si simplu a fost uleiul prea subtire si s-a dus pe apa sambetei. Deci daca vreti o parere...incercati cu castrol 10-40, la mine numai papa ulei.
  • ionutzmi

  • Mesaje scrise: 469
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Omega 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
catalinb - mersi de informatii , chiar trec pe acolo ca lucrez in zona .
o sa revin cu info dupa schimb .
  • catalinb

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Cu placere!
  • alex_rx

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Fratilor eu am un opel vectra B din 96 motor 1,6 16v. De curand i am schimbat garnituri capac culbutori sau supape(cum vreti sa le spuneti) deoarece aveam scurgeri mari(aprox 2 litri l 300 km). Oricum ce spun este ca in cartile pt uleiuri se arata ca se foloseste numai 10w40 sau optional 15w40.Avand in vedere ca tachetii sunt hidraulici trebuie avuta mare grija cu uleiul.
Acum am la bord 287200km.
  • alex_rx

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
cosminpdg a scris:Bun in afara uleiului asta GM... care se gaseste greu, putem gasi altcva gen Castrol sau nush altcva... si a incercat cineva aditiv pentru ulei, am inteles ca e destul de oke .... nush acum vreau niste pareri....
si cati litri intra la un schimb de ulei? ca tre sa-l schimb zilele astea si e prima data.. vectra B 1.6 16v '98


iti intra 3,5 litri. Poti incerca cu Castrol Magnatec sau Aral ambele 10w40
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR