Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • Andrei WPX

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Cum spune si titlul ma intereseaza daca cineva a montat un kit bixenon pe astra g. . .banuiesc ca ar fi mai practica o instalatie de bixenon decat 2 instalatii separate.Dar ramane de vazut cu firele cum se face legatura.Ideea e interesanta sper sa gasim si rezolvarea impreuna.O zi deosebita tuturor
Skip ads

  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
imi pare rau ca iti tai elanul,dar nu cred ca se poate.adica la astra f din 1 singur bec poti sa imparti in 2 punanad angel eyes dar la astra g nu cred ca poti din 2 becuri deja existente sa gasesti far cu un singur bec.ar fi premiera astra g cu faruri de f Very Happy
  • Andrei WPX

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2009

  • Mesaj Privat
nu ma intereseaza farul.in locul becului de pe faza lunga pot pune un bec de pozitie cu multe leduri smd si am rezolvat o .Ma intereseaza daca pot baga in loc de h7 un bixenon si sa i unesc firele de la faza lunga cu cele de la faza scurta si sa iasa ceva frumos.sper sa nu iasa foc din bord.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu va merge. Pentru a monta bixenon trebuie sa ai far care foloseste becuri cu 2 filamente. Pana acum, nu am vazut nici un far aftermarket cu sistem de lupa cu 2 focalizari pentru bixenon, asa ca nu vad ce sanse vei avea.
Skip ads

  • d1nutzuu

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP/Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
exista , nu stiu daca pentru astra g , exista o lupa (bi-xenon) , care se baga in far .. da-mi pm daca esti interesat si iti dau link sa te uiti ...
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Far na-m vazut, dar exista sistemul de lupa, cine e priceput, poate sa-l puna in interior, dar sincer habar n-am cum ar da la Astra G

http://www.gamamag.ro/bi-xe...l-eyes-p-437.html
  • d1nutzuu

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP/Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
@GabiB-77 despre asta vorbeam si eu , am vazut montat la bmw , se vede bn pe sosea.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Am vazut si eu "live" asa ceva, fata de lupele de pe farurile after-market sunt mult mai bune, fac fanta mai apropiata de lupele originale, dar montajul e mai greu, risti sa spargi farul, sau sa nu-l mai lipesti bine la loc si sa faca condens, iar la Astra H, unde m-am gandit eu sa le pun, arata ca draq montata acea lupa
Skip ads

  • pika1460

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
ca sa imi expun si eu experientele va spun asa: am avut bixenon pe astra g (2 instalatii de xenon, una pentru lunga una pentru scurta) puteam da blitzuri, dar mai greu, adica primul se vedea bine, dar urmatoarele slab, daca nu tineam putin (3-4 secunde) inainte de a stinge pentru un blitz foarte luminos.

Exista o astra G cu instalatie bixenon cu o singura lupa, e chiar a unui membru de la club, daca intereseaza pe cineva o sa ii cer poze.

Urmeaza cat de curand si pe noua masina un kit pe faza lunga, pentru ca noaptea.... se face zi... (bineinteles, doar cand nu vin masini din fata)
  • Decebalus

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salut,


Si eu am Astra G 1.7 CDTI si mi-am montat lupe bixenon in far original.
Toata afacerea a costat 950 de lei.
Daca vrei mai multe detalii PM.
Poze am tot promis ca fac si pun pe forum insa nu am reusit... oricum recomand balast de 55w si becuri de culoare 4300k.

Toate dele bune !
  • Cr4zzy

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2001 x18xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salut, si eu vreau sa fac acelas lucru! sa pun lupe bixenon in faruri (momentan am faruri after cu lupa dar sunt varza)
Eu am gasit ceva mult mai bun de cat cele de pe gamamag. Am gasit de la firma Morimoto la pretul de 450 lei cu tot cu ornament.
Eu as avea nevoie de distanta dintre sticla si oglinda ca sa stiu daca incap.
  • msv_64

  • Mesaje scrise: 862
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Lucrez la bi-xenon pe farurile originale cu lupa ale masinii.O sa pun Bixeonul din adaptivele de vetra C .O sa revin cu poze la finalizarea proiectului.
Skip ads

  • pika1460

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
interesant, dar iti intra obturatoarele in spatele lupelor ? cred ca ar fi mai practic sa maresti diametrul gaurii din ochelarul farului si sa pui tot ansamblul lupei de la vectra.
  • dandobre

  • Mesaje scrise: 1,194
  • Locatie: Zarnesti , Jud Brasov
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am eu montat pe astra g in faruri lupa cu bixenon, poze in linkul de la semnatura. La mine lupa face totul, adica la faza lunga se deschide o clapeta, care permite trecerea intregii lumini reflectate de oglinda lupei.
  • pika1460

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
dap. ala e obturatorul de care vorbeam. insa colegul a zis ca vrea sa puna pe faruri cu lupa originale... unde n-ai luxul spatiului cum il ai la cele cu oglinda simpla.
  • dandobre

  • Mesaje scrise: 1,194
  • Locatie: Zarnesti , Jud Brasov
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
acum am inteles Very Happy . ai dreptate, la cele cu oglinda e ceva mai mult loc, dar cu putine adaptari cred ca se pot monta si pe faruri cu lupa alte lupe mai bune.
  • msv_64

  • Mesaje scrise: 862
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
incape pe luap de astra g.Oricum trebuie sa tai putin din carcasa pentru motorasul de BI.Lupa de bixeon e mult prea mare si nu incape .Trebuie stricat farul si nu stiu daca imi permite caroseria.
  • mariusapostol87

  • Mesaje scrise: 1,029
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
http://www.youtube.com/watc...&feature=fvsr
http://www.youtube.com/watc...p;feature=related
lupe dastea se gasesc si la noi. in oglinda de la astra g cred ca intra fara modificari, pt ca este mai mare decat cea din filmulet. instalarea pare destul de facila. mai greu e sa dam geamul jos.
  • Cr4zzy

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2001 x18xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Singura firma care comercializeaza asa ceva in Ro (mai au anunturi si pe alte situri)
http://performanceauto.ro/i...index&cPath=1
A nu se confunda cu chinezarile g1, g2, g5 etc facute pe vapor in timpul furtunii ( cele cu angel, devil, si alte nebuni)


Si eu sunt interesat sa montez asa ceva dar momentan nu am resursele necesare
  • mariusapostol87

  • Mesaje scrise: 1,029
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
am vorbit eu cu cineva de acolo si pt astra g modelul de lupe care se potrivesc sunt unele cu bec H1.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR