Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • jhonny_bogdan

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2012

  • Mesaj Privat
imi spuneti va rog de unde v_ati cumparat lupe bixenon cu angel eyes ? si daca le montezi atinge geamul din interior ?
Skip ads

  • marius.marius.2013

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2012

  • Mesaj Privat
le poti cumpara de pe okazii.ro acolo gasesti cu angel si nu ating in plastic.
  • sirbumarian

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2010

  • Mesaj Privat
da,se pot monta lupe bi-xenon morimoto in farurile stock de astra G, H , J, corsa, etc....,nu recomand lupele universale cu angel eyes, sunt niste mizerii..[interzis]
  • kostellyno_85

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1998 X2ODTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
marius.marius.2013 a scris:1 - se vede mult mai bine ca becurile halogen! asta sa fie clar!
si
2 - Pentru drumurile din romania (care sunt pline de gropi 70% din ele) lupele cu xenon ieftin...e combinatia perfecta. Ieftin , bun, eficient si rezistent!.

dar si cu politia ce facem ca din cate am aflat de la un prieten de la rar,daca constructorul nu a montat faruri cu lupa in perioada de fabricatie a modelului respectiv,sunt ilegale,si nu se pot omologa sub nici o forma,dar daca pe modelul de masina sau montat faruri cu lupa de catre constructor,in perioada de fabricatie ex. :1996-2000, tot vor trebui omologate de catre rar si costa undeva in jur de 900 lei omologarea,ele fiind ca o,optiune (dupa buzunarul fiecaruia), se puteau monta inainte ca masina sa iasa pe usile fabricii.
acum eu nu imi pot da seama cum afla cei de la rar daca masina a avut sau nu lupa in far?( nici prietenul de la rar nu a stiut sa imi zica,el ocupanduse doar cu emiterea de acte) Sad
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Prietenul tau care lucreaza la RAR ce este? ca nu are CLAR treaba cu rar-ul...
Cum sa nu afle?Smile) seria VIN si iti spun TOTUL despre masina.
Nu ma contrazice ca stiu:) am fost si eu pe acolo:)

Sa omologhezi costa si nu poti omologa LEGAL( eu acum vorbesc in cazuri legale nu ca ii dai juma de porc ca sa iti faca ceva) trebui sa ai totul, toate piesele ca la original. Exemplu Vectra B( faruri originale pentru volan pe dreapta, drosere originale, becuri, spalatoare faruri functionale, autolevel, bloc lumini fara rotita de reglaj. Cand ai toate acestea poti cere omologare individuala( aici a avut dreptate, poate omologa daca a fost si din fabrica pe versiunile mai scumpe, defapt este si logic pentru ca trebui sa pui ce are masina din fabrica) a nu se amesteca B1 cu B2. Pretul nu il mai stiu dar si difera oricum...nu imi aduc aminte sa existe o grila fixa..Spre exemplu cand am vrut sa schimb motorul de 1.6 cu altul de 1.8 in cazul motoarelor EURO 2 trebuia doar sa ma prezint sa vada ca snu sunt ciuciungareli ca am folosit tot prinderile originale ca nu am depasit 1.3% din capacitatea motorului si ma costa pe chitanta 700 LEI. LA euro 4 era mai complicat in sensul ca trebuia motorul schimbat in unul din serviceurile RAR, la fel ma refer LEGAL, exista excepti, le stim cu totii:)

Deci daca vrei sa afli daca masina are sau nu din fabrica ceva, exista SERIA VIN. Ca exemplu, acum ceva timp in urma aveam o corsa cu 8 AIRBAGURI si in calagol erau 6 MAXIM:) Cand am facut casco mi-a trecut ca am 6, asa aparea pe nustiu ce...Cand am facut gura, au verificat dupa serie si au vazut ca masina a avut la comanda + 2 aibaguri in plus, probabil super mega optionale nustiu Smile) Dar au aflat treaba asta din SERIA VIN
Alt exemplu cand am fost oprit cu un bmw in trafic, am fost intrebat daca am jante pe 17 in carte, eu am spus ca da si mi-au dat DOAR numerele de inmatriculare prin statie. in nici 2 minute mi-au zis ce scria in cartea masinii + ca nici xenon din fabrica nu aveam( il pacalisem si aici Smile) )
Deci se poate afla, depinde daca vrea sau nu:)
  • kostellyno_85

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1998 X2ODTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
salut,pustiu,poate el nu a vrut sa intervina pe acolo sau mai stiu eu ce ca in ziua de azi prietenii sau transformat in cunostinte, si da vectra mea este b1, dar cu faruri de b2 asa am cumparato,plus ca are xenon pe ambele faze, si nu as vrea sa raman fara talon,am observat ca sticla din far sa cam ingalbenit,si daca iam pus bec normal nu mai lumineaza corect, din motivul asta as vrea sai montez lupe gen bixenon.
in acele lupe se poate pune bec halogen ,dar sa fie lupa cu doua faze?
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Poti pune si lupe dar sa ai bec halogen in lupe( ca sa fi mai linistit) dar o sa lumineze foarteeee putin. Tin minte primele faruri de vectra cu lupa au venit cu becuri halogen h1, am crezut ca sunt arse in prima seara:)) asa bine luminau:))

Acum in fata politistilor daca ai faruri cu lupa OEM si spalatoare faruri cam 90% esti scapat( restul de 10% il las pentru acel/acei politisti care vor sa vada daca ai si autolevel)
Eu am avut faruri aftermarket cu lupa si xenon si nu am fost oprit vreodata sa imi zica ceva pentru ele...
Dar na un strop de noroc daca ai...ajungi departe:)
Daca vrei sa le modifici imi lais un p.m; discutam iti spun te sfatuiesc tot ce stiu Smile
Numai bine!
  • kostellyno_85

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1998 X2ODTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
trebuie sai fac revizia,si o fac la r.a.r. masina este pe bulgaria, si am facut proba cu halogen si nu mai lumineaza corect, o sa montez lupe cum ar fi cele bixenon,dar sa le pun bec halogen pana trec de rar, la urma o sai pun xenon si spalator si ce o mai fi nevoie pe acolo ca sa scap de probleme ,multumesc frumos pt ajutor te salut
Skip ads

  • P. Costi

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Astra 2002 X16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Salutare. As avea si eu o intrebare... Merita sa schimb farurile Angel eyes si sa montez lupe bi-xenon pe niste faruri originale sau nu? Care este mai buna?
  • alexx_ra2

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Salut baieti! Urmaresc demult aceste discutii legate de lupele bixenon,ce firma or fi ele. Am citit pe un forum ca lupele in combinatie cu un xenon de 55w nu prea rezista mai mult de 6-8 luni pt ca se cojesc lupele. Este asa mare diferenta de temperatura degajata intre un bec de 35w si unu de 55w? am tot cautat un grafic ceva,dar nu am gasit. Aveau dreptate,sau vorbeau sa nu adoarme?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
aveau dreptate pentru ca lupele care nu sunt originale (de pe faruri OEM) sunt din plastic si lumina foarte puternica matuieste plasticul respectiv si din cauza aia apar problemele...
se pune bec de 35W si este totul OK...
  • alexx_ra2

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Si doar acele lentile nu pot fi comandate de undeva ,un site din afara originale sa poti monta cu usurinta orice xenon si sa stai fara griji. Are cineva pe aici montate lupe de 1-2 ani sa ne poata spuna si noua cum se comporta?
Skip ads

  • marius.marius.2013

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2012

  • Mesaj Privat
alexx_ra2 a scris:Salut baieti! Urmaresc demult aceste discutii legate de lupele bixenon,ce firma or fi ele. Am citit pe un forum ca lupele in combinatie cu un xenon de 55w nu prea rezista mai mult de 6-8 luni pt ca se cojesc lupele. Este asa mare diferenta de temperatura degajata intre un bec de 35w si unu de 55w? am tot cautat un grafic ceva,dar nu am gasit. Aveau dreptate,sau vorbeau sa nu adoarme?



Vrajeala! eu le am de mai bine de un an... si nu am nici o problema cu ele. Shocked
  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Rog pe cineva care a avut ocazia sa foloseasca di lupe oem cat si lupe am montate ulterior in farul normal sa imi spuna daca este vreo diferenta intre ele si care ar fi , care lumineaza mai bine. Multumesc.
  • Kspic

  • Mesaje scrise: 216
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Cei de la Dectane au faruri bune asemanatoare cu cele oem opel.
http://www.dectane-romania....1dab_4978898.html
  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Nu ma intereseaza faruri am. Doresc sa stiu daca are rost sa caut faruri cu lupa oem sau sa imi cumpar 2 lupe am pe care sa le montez in far. De asta am intrebat, in speranta ca imi poate spune cineva care le-a folosit pe ambele, care lumineaza mai bine.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Cumpara 2 lupe...
  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc pustiu.
  • edyand

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2014

  • Mesaj Privat
salut! vreau sa montez si eu aceste lupe... ma intereseaza daca Mini H1 5.0 se potrivesc in farurile originale si ce ornamente trebuie sa aleg sa nu atinga in sticla farului(Ornamente lupe Iprox se potrivesc? ). pt xenon h7 trebuia un adaptor care inchidea farul sa nu se abureasca... dupa montarea lupei cum se procedeaza?
  • edyand

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2014

  • Mesaj Privat
ceva ajutor baietii...
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR